zavřít
Sam Shepard

herec, dramatik, divadelní a filmový režisér

Věk:
73
Narození:
5. 11. 1943 , Fort Sheridan, Illinois, USA
Znamení:
štír   |  aktuální horoskop
Výška:
187 cm
Další údaje:
zobrazit barvu vlasů, postavu, národnost, rasu,
Váha:
přidej váhu
Barva očí:
přidej barvu očí
Barva vlasů:
světle hnědá
Postava:
hubená
Národnost:
americká
Rasa:
běloch
Náboženství:
přidej náboženství
Velikost bot:
přidej velikost bot
Velikost oblečení:
přidej velikost oblečení
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

15 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Sam Shepard je americký spisovatel, dramatik, divadelní a filmový režisér a herec, scenárista a autor námětů. Takovým lidem jako je on se říká polyhistor či renesanční osobnost. Sam Shepard vyrůstal v rodině vojáka a dětství strávil na různých vojenských základnách. Nakonec se i s rodiči usadil na avokádové farmě. Pracoval zpočátku jako česač ovoce, měl rád rodeo a basketball, hrál v rockové kapele. Hudba jeho kapely Holy Modal Rounders zazněla i ve slavném snímku Dennise Hoppera Bezstarostná jízda. Znal se s mnohými beatniky a spolupracoval jako scenárista na Zabriskie Pointu. Dílo Sama Sheparda: Sam Shepard začal psát již v šedesátých letech divadelní hry, dodnes jich má na svém kontě čtyři desítky.Velká část z nich získala některou z literárních cen. Láskou posedlí – divadelní hra, kterou napsal Shepard pro svoje domovské divadlo v San Francisku. Zde ji v osmdesátých letech nastudoval jako režisér a získal za ni nominaci na Pulitzerovu cenu. Od osmdesátých let se hraje na českých jevištích, v současnosti ji má na repertoáru pražské Divadlo Ungelt. Shepard přivedl hru na filmové plátno a v adaptaci Roberta Altmana si zahrál i hlavní roli. Česky vyšlo: Simpatico – 2001, kniha – divadelní hra pro tři muže a tři ženy. Zkoumá klasické téma viny, úpadku a zrady. Motelové kroniky – 2009, autobiografická metafora autorova životního příběhu. Odehrávají se na hranici pouště a v zrcadle americké pustiny odrážejí pokřivený obraz amerického snu. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Sam Shepard je americký spisovatel, dramatik, divadelní a filmový režisér a herec, scenárista a autor námětů. Takovým lidem jako je on se říká polyhistor či renesanční osobnost.

Sam Shepard vyrůstal v rodině vojáka a dětství strávil na různých vojenských základnách.
Nakonec se i s rodiči usadil na avokádové farmě. Pracoval zpočátku jako česač ovoce, měl rád rodeo a basketball, hrál v rockové kapele. Hudba jeho kapely Holy Modal Rounders zazněla i ve slavném snímku Dennise Hoppera Bezstarostná jízda. Znal se s mnohými beatniky a spolupracoval jako scenárista na Zabriskie Pointu.

Dílo Sama Sheparda:

Sam Shepard začal psát již v šedesátých letech divadelní hry, dodnes jich má na svém kontě čtyři desítky.Velká část z nich získala některou z literárních cen.

Láskou posedlí – divadelní hra, kterou napsal Shepard pro svoje domovské divadlo v San Francisku. Zde ji v osmdesátých letech nastudoval jako režisér a získal za ni nominaci na Pulitzerovu cenu. Od osmdesátých let se hraje na českých jevištích, v současnosti ji má na repertoáru pražské Divadlo Ungelt. Shepard přivedl hru na filmové plátno a v adaptaci Roberta Altmana si zahrál i hlavní roli.

Česky vyšlo:
Simpatico – 2001, kniha – divadelní hra pro tři muže a tři ženy. Zkoumá klasické téma viny, úpadku a zrady.

Motelové kroniky – 2009, autobiografická metafora autorova životního příběhu. Odehrávají se na hranici pouště a v zrcadle americké pustiny odrážejí pokřivený obraz amerického snu.

Sam Shepard v Magazínu Osobnosti

  • Sam Shepard byl zatčen

    Osobnosti, 27. 5. 2015 Jednasedmdesátiletý herec a dramatik skončil ve vězení. Co provedl? … více

  • Jessica Lange a Sam Shepard: Tajný rozchod po 26 letech!

    Šíp, 5. 1. 2012 Americká herečka Jessica Lange (62) a herec Sam Shepard (68) se tajně rozešli, a to už před dvěma lety! Informace se ale dostala na veřejnost až teď. „Oba žijí nezávislé životy,“ uvedl zdroj magazínu People. Jessica, dvojnásobná držitelka Oscara, žila se Shepardem od roku 1982. Spolu mají dvě děti – dceru Hannah Jane (26) a syna Samuela Walkera (24). Herečka má ještě z předchozího vztahu s tanečníkem Michailem Baryšnikovem dceru Alexandru.   … více

  • Motelové kroniky Sama Sheparda vykreslují syrovost americké pustiny

    Novinky, 31. 7. 2009 Útlá knížečka Sama Sheparda Motelové kroniky, která nyní vyšla ve vydavatelství Maťa, obsahuje autentické zápisky spisovatelova putování syrovou pustinou amerického Západu v letech 1979-81. V nich vzpomíná na dětství, rodinu, ženy, pařby i kamarády. Kniha se stala inspirací ke slavnému filmu Texas, Paříž Wima Wenderse. … více

Hledáte také jako: Samuel Shepard Rogers
Rychlá navigace:fotogalerie |novinky |diskuse

Vztahy – Sam Shepard

Mohli by vás také zajímat…