zavřít
Philip Roth

spisovatel

Narození:
15. 3. 1933 , Newark, New Yersey, USA
Úmrtí:
22. 5. 2018  ve věku 85 let  †
Znamení:
ryby  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

4 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Philip Roth je americký prozaik. Je posledním žijícím autorem z hvězdné trojice amerických židovských prozaiků, kam dále patří Saul Bellow a Bernard Malamud. Za trilogii Americká idyla obdržel Roth v roce 1998 Pulitzerovu cenu. Philip Roth platil za zázračné dítě 50. let. Na rozdíl od zmiňovaných kolegů vyrůstal Philip Roth v plně asimilované rodině na bohatším předměstí. V roce 1955 vystudoval Chicagskou universitu a sám učil na ní i na jiných univerzitách. Již od mládí pozoroval Philip Roth život kolem sebe, psal povídky do časopisů, které v roce 1959 shrnul s úvodním románkem do svazku Sbohem město C, za který dostal o rok později Národní knižní cenu. Philip Roth má také silnou vazbu na náš region. Žije zde mnoho jeho přátel a často uvažuje, jakým by byl asi spisovatelem, kdyby jeho prarodiče nepocházeli z východní Evropy. Významně přispěl k propagaci české a polské literatury. Delší dobu působil jako šéfredaktor řady nakladatelství Penguin nazvané Spisovatelé z té druhé Evropy. Napsal mimo jiné předmluvu ke Směšným láskám Milana Kundery. Dílo Philipa Rotha: Rothova tvorba zachycuje židovství v USA, jež se málem rozplývá v amerikánství, ale zůstává ohraničeno v neviditelném ghettu, z něhož neunikne chudák ani milionář. Sbohem město C - 1959, soubor povídek z časopisů s úvodním románkem, s humorem a ironií poukázal na napětí v židovské komunitě Ať se děje, co se děje - 1962, román, monumentální dílo, klasika americké literatury Když byla hodná - 1966, neěťastné osudy matky a dcery v maloměstě bez židovského živlu Portnoyův komplex - 1969, román, hrdina nese těžce cejch svého židovství a revoltuje proti tomu nejzběsilejším uvolněním smyslů a nejodvážnější slovní otevřeností. Na výtky rabína Seligsona a jiných, kteří se postavili proti tomuto vylíčení Židů odpověděl Roth ve výboru z článků a esejů nazvaném Jak čtu sebe a druhé, odpověděl: "Kolik Židů tak, jak je známe, téměř zabilo nožem jediného syna, protože věřili, že to chce Bůh?". Jak se píše americká próza - esej, autor zdůvodnil vznik žánru non-fiction Do praxe ho uvedl v dílech: Milostné rozmluvy - 1990 Operace Shylock - 1993 Náš klan - 1971, ostrá satira na reakční demagogii R. Nixona. Ńadro - 1972, mužský hrdina se promění v ženský prs a vyráví své pocity. Zde je patrné napodobení France Kafky. Velký americký román - 1973, satirická parodie na literární snobství, svět baseballu i svět současné politiky V 90. letech se Philip Roth věnoval trilogii o závažných amerických tématech, vzrůstající propasti mezi ideály a skutečností. Americká idyla - 1998, zachycuje hnutí proti válce ve Vietnamu, získalo Pulitzerovu cenu Lidská skvrna - prosperita a pokrytectví sklonku milénia Vzala jsem si komunistu Spiknutí proti Americe - 2004, politické drama, vyšlo v Americe těsně před prezidentskými volbami …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Philip Roth je americký prozaik. Je posledním žijícím autorem z hvězdné trojice amerických židovských prozaiků, kam dále patří Saul Bellow a Bernard Malamud. Za trilogii Americká idyla obdržel Roth v roce 1998 Pulitzerovu cenu. Philip Roth platil za zázračné dítě 50. let.

Na rozdíl od zmiňovaných kolegů vyrůstal Philip Roth v plně asimilované rodině na bohatším předměstí. V roce 1955 vystudoval Chicagskou universitu a sám učil na ní i na jiných univerzitách.

Již od mládí pozoroval Philip Roth život kolem sebe, psal povídky do časopisů, které v roce 1959 shrnul s úvodním románkem do svazku Sbohem město C, za který dostal o rok později Národní knižní cenu.

Philip Roth má také silnou vazbu na náš region. Žije zde mnoho jeho přátel a často uvažuje, jakým by byl asi spisovatelem, kdyby jeho prarodiče nepocházeli z východní Evropy. Významně přispěl k propagaci české a polské literatury. Delší dobu působil jako šéfredaktor řady nakladatelství Penguin nazvané Spisovatelé z té druhé Evropy. Napsal mimo jiné předmluvu ke Směšným láskám Milana Kundery.

Dílo Philipa Rotha:

Rothova tvorba zachycuje židovství v USA, jež se málem rozplývá v amerikánství, ale zůstává ohraničeno v neviditelném ghettu, z něhož neunikne chudák ani milionář.

Sbohem město C - 1959, soubor povídek z časopisů s úvodním románkem, s humorem a ironií poukázal na napětí v židovské komunitě

Ať se děje, co se děje - 1962, román, monumentální dílo, klasika americké literatury
Když byla hodná - 1966, neěťastné osudy matky a dcery v maloměstě bez židovského živlu

Portnoyův komplex - 1969, román, hrdina nese těžce cejch svého židovství a revoltuje proti tomu nejzběsilejším uvolněním smyslů a nejodvážnější slovní otevřeností.
Na výtky rabína Seligsona a jiných, kteří se postavili proti tomuto vylíčení Židů odpověděl Roth ve výboru z článků a esejů nazvaném Jak čtu sebe a druhé, odpověděl: "Kolik Židů tak, jak je známe, téměř zabilo nožem jediného syna, protože věřili, že to chce Bůh?".

Jak se píše americká próza - esej, autor zdůvodnil vznik žánru non-fiction

Do praxe ho uvedl v dílech:
Milostné rozmluvy - 1990
Operace Shylock - 1993

Náš klan - 1971, ostrá satira na reakční demagogii R. Nixona.
Ńadro - 1972, mužský hrdina se promění v ženský prs a vyráví své pocity. Zde je patrné napodobení France Kafky.

Velký americký román - 1973, satirická parodie na literární snobství, svět baseballu i svět současné politiky

V 90. letech se Philip Roth věnoval trilogii o závažných amerických tématech, vzrůstající propasti mezi ideály a skutečností.

Americká idyla - 1998, zachycuje hnutí proti válce ve Vietnamu, získalo Pulitzerovu cenu
Lidská skvrna - prosperita a pokrytectví sklonku milénia
Vzala jsem si komunistu
Spiknutí proti Americe - 2004, politické drama, vyšlo v Americe těsně před prezidentskými volbami

Philip Roth v Magazínu Osobnosti

  • Mirko Raduševič: Názor k Philipu Rothovi

    Parlamentnílisty.cz, 24. 5. 2018 Když včera zemřel Philip Roth, objevila se řada článků vzpomínajících, že to byl on, kdo jako jeden z prvních slavných spisovatelů seznámil Západ se současnou českou literaturou, která se nesměla během let normalizace u nás vydávat. … více

  • Zemřel spisovatel Philip Roth (†85), oceňovaný vypravěč o sexu, smrti a osudu

    Blesk, 23. 5. 2018 Ve věku 85 let v úterý zemřel jeden z nejvýznamnějších amerických spisovatelů a autor téměř tří desítek románů Philip Roth. K nejproslulejším Rothovým románům patří Portnoyův komplex z roku 1969 nebo Americká idyla z roku 1997, za kterou dostal prestižní Pulitzerovu cenu. Agentura AP jej v nekrologu označuje za neohroženého vypravěče příběhů o sexu, smrti, asimilaci a osudu, za oslavovaného i kontroverzního autora a neúprosného satirika. … více

  • Kdo získá Nobelovu cenu za literaturu? Favoritem je podle sázkařů Keňan

    Bleskově, 12. 10. 2016 Japonec Haruki Murakami ani Američan Philip Roth se podle nich ani podle literárních kritiků ani letos ocenění nedočkají. … více