zavřít
Yann Martel

prozaik

Věk:
58
Narození:
1963 , Salamanca, Španělsko
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Yann Martel kanadský spisovatel, nositel několika prestižních cen. Yann Martel se narodil v rodině kanadských diplomatů intenzivně zaměřených na literaturu. Díky práci svých rodičů vyrůstal postupně na Aljašce, Kostarice, v Mexiku, ve Francii a v Kanadě. Yann Martel se již v roce 1991 uvedl povídkou Fakta v pozadí případu Roccamatiových z Helsinek, z níž později vznikla stejnojmenná sbírka povídek. Dílo Yanna Martela: Yann Martel patří k autorům, kteří vnesli do literatury fascinaci tygry. Převyprávěl mytický příběh a sám věří, že svět vytváří až síto naší fantazie. Fakta v pozadí případu Roccamatiových z Helsinek – 1991, česky 2005, povídková sbírka. Čtyři povídky zaktualizované pro nové vydání a doplněné jeho předmluvou. Příběhy ukazují na zcela originálního autora, který má nejen fascinující nápady, ale i nezaměnitelný dar tyto nápady zcela mistrovsky ztvárnit a zprostředkovat svým čtenářům. Martel vždycky vychází ze silných emocí. Témata jeho čtyř povídek: nemoc a dějiny 20. století, antikoncert ve Washingtonu, popravy a zrcadla a vzpomínky. Vlastní já – 1996, román , za nějž byl nominován na kanadskou cenu pro debutující autory Canada First Nowel Award. Pí a jeho život – 2001, česky 2005. Román, díky jemuž se Yann Martel dostal mezi nejpřekládanější a nejprodávanější světové autory. Byl přeložen do čtyřiceti jazyků a stal se světovým bestsellerem . Autor za něj získal Man Boockerovu cenu a cenu Hugha MacLennana. Hrdinou tohoto románu je indický chlapec Piscine (pojmenování po posledním modelu zahradního bazénu).Za to se mu dostává mnoha posměšků, proto se přejmenuje jen na Pí. Z otcovy zoologické zahrady má tygra, který se jmenuje Richard Parker (tak se jmenovalo v historii a literatuře několik mužů kanibalisticky snědených trosečníky při ztroskotání lodí). Na nákladní lodi, která pluje z Indie do Kanady, přežije Pí se svým tygrem její potopení a zachrání se na člunu. Tehdy nastane velký problém, jak uprostřed oceánu šelmu nasytit. Pod sloganem „Jeden chlapec, jeden tygr, jeden člun“, rozjíždí britské nakladatelství Canongate celosvětové čtení Martelova nejslavnějšího románu na internetu. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Yann Martel kanadský spisovatel, nositel několika prestižních cen.

Yann Martel se narodil v rodině kanadských diplomatů intenzivně zaměřených na literaturu. Díky práci svých rodičů vyrůstal postupně na Aljašce, Kostarice, v Mexiku, ve Francii a v Kanadě.

Yann Martel se již v roce 1991 uvedl povídkou Fakta v pozadí případu Roccamatiových z Helsinek, z níž později vznikla stejnojmenná sbírka povídek.

Dílo Yanna Martela:

Yann Martel patří k autorům, kteří vnesli do literatury fascinaci tygry. Převyprávěl mytický příběh a sám věří, že svět vytváří až síto naší fantazie.

Fakta v pozadí případu Roccamatiových z Helsinek – 1991, česky 2005, povídková sbírka. Čtyři povídky zaktualizované pro nové vydání a doplněné jeho předmluvou. Příběhy ukazují na zcela originálního autora, který má nejen fascinující nápady, ale i nezaměnitelný dar tyto nápady zcela mistrovsky ztvárnit a zprostředkovat svým čtenářům. Martel vždycky vychází ze silných emocí. Témata jeho čtyř povídek: nemoc a dějiny 20. století, antikoncert ve Washingtonu, popravy a zrcadla a vzpomínky.

Vlastní já – 1996, román , za nějž byl nominován na kanadskou cenu pro debutující autory Canada First Nowel Award.

Pí a jeho život – 2001, česky 2005. Román, díky jemuž se Yann Martel dostal mezi nejpřekládanější a nejprodávanější světové autory. Byl přeložen do čtyřiceti jazyků a stal se světovým bestsellerem . Autor za něj získal Man Boockerovu cenu a cenu Hugha MacLennana. Hrdinou tohoto románu je indický chlapec Piscine (pojmenování po posledním modelu zahradního bazénu).Za to se mu dostává mnoha posměšků, proto se přejmenuje jen na Pí. Z otcovy zoologické zahrady má tygra, který se jmenuje Richard Parker (tak se jmenovalo v historii a literatuře několik mužů kanibalisticky snědených trosečníky při ztroskotání lodí).
Na nákladní lodi, která pluje z Indie do Kanady, přežije Pí se svým tygrem její potopení a zachrání se na člunu. Tehdy nastane velký problém, jak uprostřed oceánu šelmu nasytit.
Pod sloganem „Jeden chlapec, jeden tygr, jeden člun“, rozjíždí britské nakladatelství Canongate celosvětové čtení Martelova nejslavnějšího románu na internetu.

Yann Martel v našich článcích

  • Pí a jeho život

    Pí a jeho život

    18. 12. 2012 09:30 Chlapec, tygr a moře. To jsou hlavní hrdinové neuvěřitelného příběhu, který nejprve převálcoval svět na stránkách knížky a teď se to chystá zopakovat filmovou verzí. Předpoklady má obrovské, režie se totiž ujal oscarový Ang Lee, tvůrce legendárního Tygra a draka, který i s pomocí 3D vyčaroval tomuto dobrodružnému filmu snový vizuální kabát, jemuž by byla chyba odolat.… více

  • Nové knihy - Charles Bukowski, Yann Martel i Vojtěch Steklač

    Novinky, 21. 1. 2011 Na knižních regálech se právě objevila posmrtně sebraná sbírka básní Charlese Bukowskeho Tvrdej chleba, kniha kanadského spisovatele Yanna Martela Beatrice a Vergilius a pro mladší generaci je tu nový detektivní případ kanceláře HUKLOR od Vojtěcha Steklače. … více

Události – Yann Martel

| celý kalendář
  • 59. narozeniny