zavřít
Salvatore Quasimodo
přidej profesi
Narození:
20. 7. 1901 , Syrakusy, Itálie
Úmrtí:
14. 6. 1968  ve věku 66 let,  Neapol, Itálie  †
Znamení:
rak  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Salvatore Quasimodo byl italský básník poezie osobitého výrazu, jazykové ryzosti s hudebními prvky. Roku 1959 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu „Za jeho lyrickou poezii, která s klasickým zápalem vyjadřuje tragický životní pocit současnosti“. Salvatore Quasimodo pocházel z rodiny železničního zaměstnance. Chtěl se stát inženýrem, studoval v Messině, Palermu i Římě, ale studia nakonec ukončil. Začal se zabývat klasickými jazyky a divadelní kritikou. Od roku 1938 byl redaktorem týdeníku Tempo, poté přednášel italskou literaturu na konzervatoři v Miláně. Dílo Salvatora Quasimoda: Salvatore Quasimodo ve svých básních nezakrýval tragické aspekty našeho bytí, snažil se však najít rovnováhu tím, že líčil temné i nadějné stránky života. V lyrické tvorbě nacházel zpočátku inspiraci z rodné Sicilie. Později rozšířil své obzory v světovém měřítku. Velkou úlohu tu hraje také antické dědictví, kterému se věnoval také v překladech, např. Homér, Sofokles, Euripides, Vergilius, Catullus či Ovidius, evropská a světová kulturní tradice např. Shakespeare, Moliére nebo Pablo Neruda. Zážitky z období fašismu a 2. světové války vedly autora v jeho tvorbě k otevřenějším a angažovanějším veršům, ve srovnání s dřívější subjektivní uzavřeností, která byla považována za součást tzv. „hermetické poezie“. Významnou roli hrálo také s italským neorealismem. Voda a země - 30. Léta 20. století Potopený hoboj - 30. Léta 20. století Nesrovnatelná země – 1958 Česky: Život není sen – 1960 A náhle je večer - 1984 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Salvatore Quasimodo byl italský básník poezie osobitého výrazu, jazykové ryzosti s hudebními prvky. Roku 1959 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu „Za jeho lyrickou poezii, která s klasickým zápalem vyjadřuje tragický životní pocit současnosti“.

Salvatore Quasimodo pocházel z rodiny železničního zaměstnance. Chtěl se stát inženýrem, studoval v Messině, Palermu i Římě, ale studia nakonec ukončil. Začal se zabývat klasickými jazyky a divadelní kritikou. Od roku 1938 byl redaktorem týdeníku Tempo, poté přednášel italskou literaturu na konzervatoři v Miláně.

Dílo Salvatora Quasimoda:

Salvatore Quasimodo ve svých básních nezakrýval tragické aspekty našeho bytí, snažil se však najít rovnováhu tím, že líčil temné i nadějné stránky života. V lyrické tvorbě nacházel zpočátku inspiraci z rodné Sicilie. Později rozšířil své obzory v světovém měřítku. Velkou úlohu tu hraje také antické dědictví, kterému se věnoval také v překladech, např. Homér, Sofokles, Euripides, Vergilius, Catullus či Ovidius, evropská a světová kulturní tradice např. Shakespeare, Moliére nebo Pablo Neruda.

Zážitky z období fašismu a 2. světové války vedly autora v jeho tvorbě k otevřenějším a angažovanějším veršům, ve srovnání s dřívější subjektivní uzavřeností, která byla považována za součást tzv. „hermetické poezie“. Významnou roli hrálo také s italským neorealismem.

Voda a země - 30. Léta 20. století
Potopený hoboj - 30. Léta 20. století
Nesrovnatelná země – 1958

Česky:
Život není sen – 1960
A náhle je večer - 1984

Mohli by vás také zajímat…