zavřít
Petr Pavlík

prozaik

Věk:
90
Narození:
9. 5. 1933 , Netolice, okres Prachatice
Znamení:
býk   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

8 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Petr Pavlík byl prozaik, autor novel a románů z prostředí Šumavy. Petr Pavlík se narodil v učitelské rodině. Po absolvování gymnázia v Prachaticích a základní vojenské službě pracoval jako dělník v lese, v geologickém průzkumu a ve stavebnictví. V roce 1961 si Petr Pavlík udělal maturitu na střední pedagogické škole v Českých Budějovicích a až do roku 1976 učil na různých typech škol. V letech 1964 - 69 studoval dálkově češtinu a pedagogiku na filozofické fakultě UK v Praze. Později se přestěhoval na samotu u Stožce na Prachaticku, kde přijal práci jako poříční dozorce u Povodí Vltavy. První povídku otiskl Petr Pavlík v roce 1959 v Kulturním zpravodaji Českokrumlovska. V dalších letech publikoval v okresním a krajském tisku i v některých ústředních listech a časopisech. Spolupracoval také s rozhlasem a televizí. Redigoval vesnická periodika - Život pod Smrčinou a Život pod Třístoličníkem. Přispíval i do sborníku Prameny. Dílo Petra Pavlíka Petr Pavlík ve své prozaické tvorbě čerpá převážně ze současnosti a nedávné minulosti Šumavy. Soustřeďuje se na úzké sepětí člověka s přírodou, na jeho společenskou aktivitu a morální odpovědnost. Tak schválně, hoď! - 1967, novela, jejímž hlavním hrdinou je konfliktní mladý muž, absolvent hornické průmyslovky, který je vzhledem k minulosti svého otce nucen pracovat manuálně v průzkumném uranovém dole. Knižní debut. Šumavský deník - 1976, román o životních osudech šumavského lesního dělníka Jakuba. Autor píše o jeho chudém dětství a mládí, útěku z nacistického koncentračního tábora i nešťastné lásce k osiřelé mladé Němce a poté o jeho životě po druhé světové válce. Cesta z hor - 1979, román, ve kterém Pavlík vypráví příběh učitele Jana Kohoutka působícího na šumavské vsi. Vichřice - 1981, román, v němž autor reportážním způsobem vytvořil obraz jednoho listopadového dne, kdy Šumavu postihla mimořádně silná vichřice. Řeka -1982, baladická novela. Příběh šumavského hamerníka Jana Ambrože. Skládá se ze dvou částí : 1. část se odehrává krátce po osvobození. Je v ní vylíčen Ambrožův život spjatý s řekou, jeho ovdovění, vztah k lidem a posléze jeho odchod z rodného kraje po křivém nařčení z vraždy. 2. část popisuje dočasný Ambrožův návrat do rodného kraje po dvaceti letech a radikální proměny kraje i lidí. Svými prózami ze Šumavy Petr Pavlík navazuje na tvorbu Karla Klostermanna a Rudolfa Kalčíka. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Petr Pavlík byl prozaik, autor novel a románů z prostředí Šumavy.

Petr Pavlík se narodil v učitelské rodině. Po absolvování gymnázia v Prachaticích a základní vojenské službě pracoval jako dělník v lese, v geologickém průzkumu a ve stavebnictví.

V roce 1961 si Petr Pavlík udělal maturitu na střední pedagogické škole v Českých Budějovicích a až do roku 1976 učil na různých typech škol. V letech 1964 - 69 studoval dálkově češtinu a pedagogiku na filozofické fakultě UK v Praze. Později se přestěhoval na samotu u Stožce na Prachaticku, kde přijal práci jako poříční dozorce u Povodí Vltavy.

První povídku otiskl Petr Pavlík v roce 1959 v Kulturním zpravodaji Českokrumlovska. V dalších letech publikoval v okresním a krajském tisku i v některých ústředních listech a časopisech.
Spolupracoval také s rozhlasem a televizí. Redigoval vesnická periodika - Život pod Smrčinou a Život pod Třístoličníkem. Přispíval i do sborníku Prameny.

Dílo Petra Pavlíka

Petr Pavlík ve své prozaické tvorbě čerpá převážně ze současnosti a nedávné minulosti Šumavy. Soustřeďuje se na úzké sepětí člověka s přírodou, na jeho společenskou aktivitu a morální odpovědnost.

Tak schválně, hoď! - 1967, novela, jejímž hlavním hrdinou je konfliktní mladý muž, absolvent hornické průmyslovky, který je vzhledem k minulosti svého otce nucen pracovat manuálně v průzkumném uranovém dole. Knižní debut.

Šumavský deník - 1976, román o životních osudech šumavského lesního dělníka Jakuba. Autor píše o jeho chudém dětství a mládí, útěku z nacistického koncentračního tábora i nešťastné lásce k osiřelé mladé Němce a poté o jeho životě po druhé světové válce.

Cesta z hor - 1979, román, ve kterém Pavlík vypráví příběh učitele Jana Kohoutka působícího na šumavské vsi.

Vichřice - 1981, román, v němž autor reportážním způsobem vytvořil obraz jednoho listopadového dne, kdy Šumavu postihla mimořádně silná vichřice.

Řeka -1982, baladická novela. Příběh šumavského hamerníka Jana Ambrože.
Skládá se ze dvou částí :

1. část se odehrává krátce po osvobození. Je v ní vylíčen Ambrožův život spjatý s řekou, jeho ovdovění, vztah k lidem a posléze jeho odchod z rodného kraje po křivém nařčení z vraždy.

2. část popisuje dočasný Ambrožův návrat do rodného kraje po dvaceti letech a radikální proměny kraje i lidí.

Svými prózami ze Šumavy Petr Pavlík navazuje na tvorbu Karla Klostermanna a Rudolfa Kalčíka.

  • Univerzitní ombudsman varuje: I vtip při přednášce vytváří nepříznivé prostředí...

    Parlamentnílisty.cz, 19. 3. 2023 Ombudsman Technické univerzity v Liberci Petr Pavlík hovoří o sexuálním obtěžování na vysokých školách. Nevhodné vtipy jsou stále součástí některých přednášek, čímž přispívají k vytváření prostředí nevhodného pro výuku. Češi dle něj mají omezenou představu o tom, co vše se pod pojmem sexuální obtěžování skrývá; nejsou to jen dramatické případy napadení. Označovat hnutí #MeToo za hysterii vnímá Pavlík jako neznalost psychologie oběti. … více

  • Rekonstrukce pavilonu staré interny v mladoboleslavské nemocnici je dokončena, prohlédla si ji hejtmanka

    Parlamentnílisty.cz, 12. 7. 2021 Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi dokončila revitalizaci a modernizaci pavilonu číslo 4. Na výsledek práce a dokončená patra původní staré interny se minulý týden za doprovodu radního pro zdravotnictví Pavla Pavlíka přijela podívat hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková. … více

  • Z pražské kandidátky ČSSD odstoupil i Dienstbier. Na protest proti Stropnickému

    Novinky, 24. 6. 2021 O poslanecký mandát nebude usilovat ani bývalý senátor ČSSD Jiří Dienstbier. Po exministrovi zahraničí Tomáši Petříčkovi je to další výrazná osobnost, která z kandidátky odstoupila. Navíc se ve středu při šestihodinovém nočním bouřlivém zasedání konference pražské ČSSD kandidatury vzdal i bývalý dlouholetý šéf pražské organizace ČSSD Petr Pavlík. … více