zavřít
Pavol Országh Hviezdoslav

dramatik, překladatel, básník

Narození:
2. 2. 1849 , Vyšný Kubín
Úmrtí:
8. 11. 1921  ve věku 72 let,  Dolný Kubín  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

10 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Pavol Országh Hviezdoslav, vlastním jménem Pavol Országh, byl slovenský básník, dramatik a překladatel, jeden z hlavních tvůrců estetické koncepce své generace. Hviezdoslav studoval gymnázium v maďarském Miškolci a slovenském Kežmaroku. V letech 1869 -72 studoval na právnické akademii v Prešově. Po skončení studií nastoupil jako advokátní pomocník v Dolnom Kubíně, poté přešel do Martina a Senice. V roce 1875 složil advokátní zkoušky a působil v Námestove. O rok později se vrátil zpět do Dolného Kubína. Nakonec odešel opět do Námestova, kde pracoval dvacet let jako samostatný advokát. Konec života strávil v Dolnom Kubíně, kde je i pochován. Dílo P. O. Hviezdoslava: P. O. Hviezdoslav vstoupil do literatury v šedesátých letech 19. století. Na počátku psal maďarsky a německy a opíral se při tom o vrcholnou maďarskou a německou literaturu (Vörösmarty, Arany, J. W. Goethe, H. Heine). Později vstoupil do slovenské literatury. Tento vstup je spojený s vydáváním almanachu Napred z roku 1871. - Básnické prvosienky Jozefa Zbranského – 1868, prvotina - Hájnikova žena – 1884-86, epos, vznik tohoto díla se váže na dobovou situaci řešení sporu zemanstva a sedláků - Sonety – 1866, 21 sonetů, které vychází z děl Danteho, V. Huga, J. Nerudy atd. - Letorosty I – 1885, cesta hledání nového životního pocitu v prohlubujících se rozporech reálného života - Letorosty II – 1887 - Letorosty III – 1896 - Žalmy a hymny – 1896 - Prechádzky jarom – 1898 - Prechádzky letom – 1898 - Zuzanka Hráškovie – 1900, balada - Stesky – 1903 - Dozvuky – 1909 - Krvavé sonety – 1914, cyklus sonetů, autor se zde vyrovnává s faktem božího trestu za lidské hříchy, svůj postoj vyjádřil vyslovením víry v království přátelství a lásky založeném na rovnosti a svobodě tvořivé lidské práce Drama: - Vzhledanie – 1868 - Pomsta – 1869 - Otčim – 1871 - Herodes a Herodias – 1909, pětidílná tragédie Ostatní díla: Bútora a Čútora, V žatvu, Poludienok Večera, Prvý záprah – epické sondy Ežo Vlkolinský, Gábor Vlkolinský, Dve návštevy – epická syntéza Ráchel Kain, Vianoce, Sen Šalamúnov – biblické básně U kaplice, Anča, Ošetrovateľky – balady Oráč a kosec, Deľba dedičstva – epické skladby z rolnického prostředí Rastislav, Pribina, Ľútosť Svätoplukova – epické historické skladby Jánošíkova stupaj, Pomsta mrtvých, Topeľci – pověsti a fantastika …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Pavol Országh Hviezdoslav, vlastním jménem Pavol Országh, byl slovenský básník, dramatik a překladatel, jeden z hlavních tvůrců estetické koncepce své generace.

Hviezdoslav studoval gymnázium v maďarském Miškolci a slovenském Kežmaroku. V letech 1869 -72 studoval na právnické akademii v Prešově. Po skončení studií nastoupil jako advokátní pomocník v Dolnom Kubíně, poté přešel do Martina a Senice. V roce 1875 složil advokátní zkoušky a působil v Námestove. O rok později se vrátil zpět do Dolného Kubína. Nakonec odešel opět do Námestova, kde pracoval dvacet let jako samostatný advokát. Konec života strávil v Dolnom Kubíně, kde je i pochován.

Dílo P. O. Hviezdoslava:

P. O. Hviezdoslav vstoupil do literatury v šedesátých letech 19. století. Na počátku psal maďarsky a německy a opíral se při tom o vrcholnou maďarskou a německou literaturu (Vörösmarty, Arany, J. W. Goethe, H. Heine). Později vstoupil do slovenské literatury. Tento vstup je spojený s vydáváním almanachu Napred z roku 1871.

- Básnické prvosienky Jozefa Zbranského – 1868, prvotina
- Hájnikova žena – 1884-86, epos, vznik tohoto díla se váže na dobovou situaci řešení sporu zemanstva a sedláků
- Sonety – 1866, 21 sonetů, které vychází z děl Danteho, V. Huga, J. Nerudy atd.
- Letorosty I – 1885, cesta hledání nového životního pocitu v prohlubujících se rozporech reálného života
- Letorosty II – 1887
- Letorosty III – 1896
- Žalmy a hymny – 1896
- Prechádzky jarom – 1898
- Prechádzky letom – 1898
- Zuzanka Hráškovie – 1900, balada
- Stesky – 1903
- Dozvuky – 1909
- Krvavé sonety – 1914, cyklus sonetů, autor se zde vyrovnává s faktem božího trestu za lidské hříchy, svůj postoj vyjádřil vyslovením víry v království přátelství a lásky založeném na rovnosti a svobodě tvořivé lidské práce

Drama:
- Vzhledanie – 1868
- Pomsta – 1869
- Otčim – 1871
- Herodes a Herodias – 1909, pětidílná tragédie

Ostatní díla:
Bútora a Čútora, V žatvu, Poludienok Večera, Prvý záprah – epické sondy
Ežo Vlkolinský, Gábor Vlkolinský, Dve návštevy – epická syntéza
Ráchel Kain, Vianoce, Sen Šalamúnov – biblické básně
U kaplice, Anča, Ošetrovateľky – balady
Oráč a kosec, Deľba dedičstva – epické skladby z rolnického prostředí
Rastislav, Pribina, Ľútosť Svätoplukova – epické historické skladby
Jánošíkova stupaj, Pomsta mrtvých, Topeľci – pověsti a fantastika