zavřít
Maya Angelou

producentka, scénáristka, spisovatelka, básnířka

Věk:
95
Narození:
4. 4. 1928 , St. Louis, Missouri, USA
Znamení:
beran   |  aktuální horoskop
Výška:
183 cm
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

5 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Maya Angelou, rodným jménem Marguerite Ann Johnson je americká spisovatelka, básnířka, scénáristka, filmová producentka a aktivistka. Nejslavnější jsou její autobiografické knihy, mezi nimi zejména ta první popisující nelehké dětství a dospívání černošské dívky v časech, kdy nebyla pro černou menšinu vybojována základní práva: I Know Why the Caged Bird Sings z roku 1969. Literární kritika knihu ocenila jako zcela novou formu autobiografické beletrie. Byla spolupracovnící Martina Luthera Kinga i Malcolma X. Je i bojovnicí za práva žen. Je považována za jednu z mluvčích černošské komunity v USA. V roce 1993 recitovala svou báseň při prezidentské inauguraci Billa Clintona (a navázala tak na tradici Roberta Frosta, který recitoval své verše při inauguraci Johna F. Kennedyho roku 1961). …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Maya Angelou, rodným jménem Marguerite Ann Johnson je americká spisovatelka, básnířka, scénáristka, filmová producentka a aktivistka.

Nejslavnější jsou její autobiografické knihy, mezi nimi zejména ta první popisující nelehké dětství a dospívání černošské dívky v časech, kdy nebyla pro černou menšinu vybojována základní práva: I Know Why the Caged Bird Sings z roku 1969. Literární kritika knihu ocenila jako zcela novou formu autobiografické beletrie.

Byla spolupracovnící Martina Luthera Kinga i Malcolma X. Je i bojovnicí za práva žen. Je považována za jednu z mluvčích černošské komunity v USA.

V roce 1993 recitovala svou báseň při prezidentské inauguraci Billa Clintona (a navázala tak na tradici Roberta Frosta, který recitoval své verše při inauguraci Johna F. Kennedyho roku 1961).

Hledáte také jako: Marguerite Ann Johnson, Marguerite Johnson
Rychlá navigace:novinky |diskuse

Vztahy – Maya Angelou

Mohli by vás také zajímat…