![]() |
prozaička, dramatička
- Narození:
- 8. 8. 1922 , Praha, Československo
- Úmrtí:
- 12. 6. 2013 ve věku 90 let, Vrchlabí, Česká republika †
- Znamení:
- lev
- Výška:
- přidej výšku
- Hodnotit:
Marie Kubátová, rozená Kutinová, byla prozaička a dramatička těžící z krkonošského floklóru i ze současného života. Marie Kubátová vyrůstala v intelektuálské rodině. Matka, PhDr. Amálie Kutinová byla folkloristka a spisovatelka, autorka dětských knížek, zejména cyklu Gabra a Málinka. Otec byl inženýr. Marie Kubátová maturovala na dívčím reálném gymnáziu ve Vodičkově ulici v Praze. Poté absolvovala lékárnickou praxi v Křinci u Nymburka. V roce 1943 se provdala za PhDr. Jaroslava Kubáta, rodem z Benecka v Krkonoších. Po tirocionální zkoušce v roce 1943 pracovala Marie Kubátová v lékárně v Křinci. Po osvobození v roce 1945 vystudovala Marie Kubátová farmacii na přírodovědecké fakultě UK. Dálkově pokračovala ve studiu přírodních věd na farmaceutické fakultě v Hradci Králové. Jako magistra pracovala v lékárnách na různých místech, nakonec jako vedoucí skladu léčiv ve Vrchlabí. Od roku 1979 se Marie Kubátová věnovala pouze spisovatelství. Dílo Marie Kubátové: Marie Kubátová ve své tvorbě těží z krkonožských folklórů a soustřeďuje se na problémy mladých lidí a mateřství v současnosti. Počátky tvorby Marie Kubátové jsou ovlivněny krkonožským folklórem: Daremný poudačky - 1956, soubor lidových vyprávěnek, později je autorka také dramatizuje pro rozhlas a divadlo. Nejúspěšnější se stala muzikantská báchorka Jak přišla basa do nebe. Pohádky pro rozcápláky - 1959 Pohádky pro poškoláky - 1968 Pohádky o Krakonošovi - 1971 Korvetní kapitán Korda - 1967 Jménem korvetního kapitána - 1972 Oba klukovské příběhy posloužily jako podklad pro natočení úspěšných filmů. O heřmánkové víle a čarodějnickém učedníku - 1978, pohádka Druhou linii tvorby Marie Kubátové tvoří příběhy kritické proti maloměšťáctví, konzumnímu postoji k životu a sobectví: Matějkov - 1956, povídky z polabské vesnice od meziválečného období po současnost Studentské romaneto - 1958, novela z prostředí dnešních středoškoláků Novinářská patálie - 1961, příběh adepta žurnalistiky Kariéra bílé vrány - 1970, povídky o ženských osudech Průšvihy mladého Werthera - 1970, příběh chlapeckého dospívání Autorka vychází někdy i z vlastních osudů jak dokládá např. vyprávění o lékárnici z Podkrkonoší, rozdělené do tří novel na sebe navazujících: - Lékárna U tří koček - 1977 - Třikrát denně kapku rosy - 1978 - Recept na štěstí - 1981 Legenda o Bílé paní - 1978, novela satiricky vyostřená proti konzumním životním ideálům Matka kopce - 1980, román s přesvědčivě podanou postavou optimistické a pracovité krkonošské horalky Rozhovor s kamenem - 1982, novela o proměně klackovitého mladíka v zapáleného ochránce přírody Dramatická díla: Skleněná panna - premiéra 1960, tylovská báchorka To nechce klid - premiéra 1962, komedie o začínajícím novináři Vzbouření hastrmana - premiéra 1976, vodnická pohádka V televizi: Světáci, 1963 V rozhlase: Povídka z advokátní poradny - 1962 Podnájemník - 1961 O škodlivosti plivníka - 1965 …zobrazit celý životopis
Životopis
Marie Kubátová, rozená Kutinová, byla prozaička a dramatička těžící z krkonošského floklóru i ze současného života.
Marie Kubátová vyrůstala v intelektuálské rodině. Matka, PhDr. Amálie Kutinová byla folkloristka a spisovatelka, autorka dětských knížek, zejména cyklu Gabra a Málinka. Otec byl inženýr.
Marie Kubátová maturovala na dívčím reálném gymnáziu ve Vodičkově ulici v Praze. Poté absolvovala lékárnickou praxi v Křinci u Nymburka. V roce 1943 se provdala za PhDr. Jaroslava Kubáta, rodem z Benecka v Krkonoších. Po tirocionální zkoušce v roce 1943 pracovala Marie Kubátová v lékárně v Křinci.
Po osvobození v roce 1945 vystudovala Marie Kubátová farmacii na přírodovědecké fakultě UK. Dálkově pokračovala ve studiu přírodních věd na farmaceutické fakultě v Hradci Králové. Jako magistra pracovala v lékárnách na různých místech, nakonec jako vedoucí skladu léčiv ve Vrchlabí.
Od roku 1979 se Marie Kubátová věnovala pouze spisovatelství.
Marie Kubátová ve své tvorbě těží z krkonožských folklórů a soustřeďuje se na problémy mladých lidí a mateřství v současnosti.
Počátky tvorby Marie Kubátové jsou ovlivněny krkonožským folklórem:
Daremný poudačky - 1956, soubor lidových vyprávěnek, později je autorka také dramatizuje pro rozhlas a divadlo. Nejúspěšnější se stala muzikantská báchorka Jak přišla basa do nebe.
Pohádky pro rozcápláky - 1959
Pohádky pro poškoláky - 1968
Pohádky o Krakonošovi - 1971
Korvetní kapitán Korda - 1967
Jménem korvetního kapitána - 1972
Oba klukovské příběhy posloužily jako podklad pro natočení úspěšných filmů.
O heřmánkové víle a čarodějnickém učedníku - 1978, pohádka
Druhou linii tvorby Marie Kubátové tvoří příběhy kritické proti maloměšťáctví, konzumnímu postoji k životu a sobectví:
Matějkov - 1956, povídky z polabské vesnice od meziválečného období po současnost
Studentské romaneto - 1958, novela z prostředí dnešních středoškoláků
Novinářská patálie - 1961, příběh adepta žurnalistiky
Kariéra bílé vrány - 1970, povídky o ženských osudech
Průšvihy mladého Werthera - 1970, příběh chlapeckého dospívání
Autorka vychází někdy i z vlastních osudů jak dokládá např. vyprávění o lékárnici z Podkrkonoší, rozdělené do tří novel na sebe navazujících:
- Lékárna U tří koček - 1977
- Třikrát denně kapku rosy - 1978
- Recept na štěstí - 1981
Legenda o Bílé paní - 1978, novela satiricky vyostřená proti konzumním životním ideálům
Matka kopce - 1980, román s přesvědčivě podanou postavou optimistické a pracovité krkonošské horalky
Rozhovor s kamenem - 1982, novela o proměně klackovitého mladíka v zapáleného ochránce přírody
Dramatická díla:
Skleněná panna - premiéra 1960, tylovská báchorka
To nechce klid - premiéra 1962, komedie o začínajícím novináři
Vzbouření hastrmana - premiéra 1976, vodnická pohádka
V televizi:
Světáci, 1963
V rozhlase:
Povídka z advokátní poradny - 1962
Podnájemník - 1961
O škodlivosti plivníka - 1965
Marie Kubátová v našich článcích
-
Neznámý Krakonoš: Démon, násilník i milenec
25. 10. 2018 10:35 Známe ho sice jako moudrého a spravedlivého vládce našich nejvyšších hor. Bájný Krakonoš však vždycky nebyl takový dobrák a jeho historie je mnohem temnější, než by se mohlo na první pohled zdát. … více
-
Hubatá vdova, která zfackovala Buriana: Byla populární jako Gollová a snem slavných mužů. Milovala však jediného
Super.cz, 11. 7. 2021 Jméno Marie Glázrové možná budete lovit v paměti, ale stačí jediná nápověda – její postava rázné vdovy Kubátové vlepila v pohádce Byl jednou jeden král (1955) slavnou filmovou facku rádci v podání Vlasty Buriana (†70) za to, že vybíral veškerou sůl. … více
-
Trautenberk jako audiokniha. Se Satoranským a Maciuchovou
Novinky, 16. 10. 2020 Pohádky Marie Kubátové vycházejí na CD jako komplet společně s příběhy skřítka Nedoubka. … více
-
20 let od smrti Marie Glázrové (†88): Po facce Burianovi zatrpkla! Dárky si dávala sama
Blesk, 19. 2. 2020 Před 20 lety zemřela Marie Glázrová (†88), slavná herečka, která se řadě lidí vybaví z pohádky Byl jednou jeden král, kde dala facku Vlastovi Burianovi. Přesně jako vdova Kubátová, tedy energicky a odhodlaně, se herečka chovala i v soukromí. Pak se však v jejím životě cosi změnilo. A z dříve kurážné divadelní a filmové hvězdy se stala nesebevědomá a zatrpklá dáma, která nechala sama sobě do divadla posílat květiny. … více
Poslední komentáře – Marie Kubátová
| vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)