zavřít
Karel Ptáčník

prozaik

Narození:
27. 8. 1921 , Břeclav
Úmrtí:
2002  ve věku 80 let,  Praha  †
Znamení:
panna  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Karel Ptáčník byl především prozaik. Karel Ptáčník se narodil v rodině železničáře v Břeclavi, kde začal studovat gymnázium. Po obsazení pohraničí ukončilsvá studia v roce 1940 v Hodoníně. Vzdělání si doplnil jednoročním kurzem na obchodní akademii v Brně. V roce 1942 musel Karel Ptáčník jako jiní narození v roce 1921 nastoupit na nucené práce do Říše. Zde mladí pracovali bez osobní svobody a za neustálého nebezpečí života ve zbrojní výrobě, na stavbách a při odklízení trosek po bombardování. V roce 1944 se mohl vrátit domů pro onemocnění tuberkulózou a do konce války se léčil. Poté byl arel Ptáčník zaměstnán deset let jako úředník městské správy v Bruntále. Po úspěšném vstupu do literatury se natrvalo usídlil i s rodinou v Praze. Působil ve Svazu československých spisovatelů, ale jako účastník reformního procesu byl v roce 1969 zbaven funkce, přišel o zaměstnání a postihl ho i zákaz publikování. Stal se ineditním autorem, jeho knihy musely být odstraněny z knihoven. Pracoval v pojišťovně, do literatury se směl vrátit až v roce 1984. Dílo Karla Ptáčníka: Tvorba Karla Ptáčníka je téměř ztotožňovaná s jeho románovou prvotinou. Próza: Ročník jedenadvacet – 1954. Autorova románová prvotina má dva základní rysy: Autentičnost přímého zážitku, Přirozené vypravěčství. Tím přinesl do prózy 50. let nový pohled na mladou generaci a její prožívání válečných let. Válka tuto generaci ovlivňovala jistým způsobem celý život. Román byl přeložen do několika jazyků a na jeho základě byl natočen film. Románová trilogie: Tato Ptáčníkova trilogie vychází z autobiografického základu jeho dlouhého působení v severomoravském pohraničí. Město na hranici – 1958, přepracováno 1963 Noc odchází ráno – 1963 Šestapadesátý – 1967 Chlapák – 1969, autorův poslední román před nuceným odmlčením, je jakýmsi nepříliš zdařilým životopisem úspěšného spisovatele. Drobná próza: Strach – 1961, novela je příběhem německého vojáka na frontě Od Dunaje na dvě strany – 1956, cestopisné črty o Maďarsku Ta maličká, ta je má – 1962, o otcovských radostech z malého dítěte. Další próza: Dům uprostřed města – 1984, román je obrazem postupného rozčarování ze společenských poměrů. Fasáda – 1987, o životě důchodců Bibliáda aneb Příběhy z nejstarších poněkud jinak – 1993, povídkový soubor obsahující apokryfy. Konfrontace – 1995 Z druhého břehu – 1998 Dramatická tvorba nebyla příliš úspěšná: Román a já – 1961, komedie o problémech literáta Provokace – 1967, komedie s kritikou maloměšťáků Vzpomínky: Život, spisovatelé a já – 1993, kniha memoárů …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Karel Ptáčník byl především prozaik.

Karel Ptáčník se narodil v rodině železničáře v Břeclavi, kde začal studovat gymnázium. Po obsazení pohraničí ukončilsvá studia v roce 1940 v Hodoníně. Vzdělání si doplnil jednoročním kurzem na obchodní akademii v Brně.

V roce 1942 musel Karel Ptáčník jako jiní narození v roce 1921 nastoupit na nucené práce do Říše. Zde mladí pracovali bez osobní svobody a za neustálého nebezpečí života ve zbrojní výrobě, na stavbách a při odklízení trosek po bombardování. V roce 1944 se mohl vrátit domů pro onemocnění tuberkulózou a do konce války se léčil.

Poté byl arel Ptáčník zaměstnán deset let jako úředník městské správy v Bruntále. Po úspěšném vstupu do literatury se natrvalo usídlil i s rodinou v Praze. Působil ve Svazu československých spisovatelů, ale jako účastník reformního procesu byl v roce 1969 zbaven funkce, přišel o zaměstnání a postihl ho i zákaz publikování. Stal se ineditním autorem, jeho knihy musely být odstraněny z knihoven. Pracoval v pojišťovně, do literatury se směl vrátit až v roce 1984.

Dílo Karla Ptáčníka:

Tvorba Karla Ptáčníka je téměř ztotožňovaná s jeho románovou prvotinou.

Próza:

Ročník jedenadvacet – 1954. Autorova románová prvotina má dva základní rysy:
Autentičnost přímého zážitku,
Přirozené vypravěčství.

Tím přinesl do prózy 50. let nový pohled na mladou generaci a její prožívání válečných let. Válka tuto generaci ovlivňovala jistým způsobem celý život. Román byl přeložen do několika jazyků a na jeho základě byl natočen film.

Románová trilogie:
Tato Ptáčníkova trilogie vychází z autobiografického základu jeho dlouhého působení v severomoravském pohraničí.

Město na hranici – 1958, přepracováno 1963
Noc odchází ráno – 1963
Šestapadesátý – 1967

Chlapák – 1969, autorův poslední román před nuceným odmlčením, je jakýmsi nepříliš zdařilým životopisem úspěšného spisovatele.

Drobná próza:
Strach – 1961, novela je příběhem německého vojáka na frontě
Od Dunaje na dvě strany – 1956, cestopisné črty o Maďarsku
Ta maličká, ta je má – 1962, o otcovských radostech z malého dítěte.

Další próza:
Dům uprostřed města – 1984, román je obrazem postupného rozčarování ze společenských poměrů.

Fasáda – 1987, o životě důchodců
Bibliáda aneb Příběhy z nejstarších poněkud jinak – 1993, povídkový soubor obsahující apokryfy.

Konfrontace – 1995
Z druhého břehu – 1998

Dramatická tvorba nebyla příliš úspěšná:
Román a já – 1961, komedie o problémech literáta
Provokace – 1967, komedie s kritikou maloměšťáků

Vzpomínky:
Život, spisovatelé a já – 1993, kniha memoárů