zavřít
Joseph Heller

spisovatel

Narození:
1. 5. 1924 , Brooklyn, New York, USA
Úmrtí:
12. 12. 1999  ve věku 75 let,  Hampton, New York, USA  †
Znamení:
býk  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

6 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Joseph Heller byl americký spisovatel. Pocházel z Brooklynu v New Yorku, jeho rodiče byli židovští přistěhovalci. Ve druhé světové válce sloužil u amerického bombardovacího letectva na Korsice. V letech 1948–1949 studoval Columbijskou universitu v New Yorku, poté studoval v Anglii v Oxfordu. Po ukončení studií pracoval v několika reklamních agenturách a věnoval se psaní. Roku 1975 se stal mimořádným profesorem literatury City College v New Yorku. Dílo Josepha HelleraJ. Heller posunul literaturu o druhé světové válce do trochu jiné roviny, kdy se jí snaží zesměšňovat a ukázat její absurditu, přičemž projevuje smysl pro černý humor a ironii. - Hlava XXII (Catch-22), 1961 – autorův nejznámější a nejlepší román, autor vychází z vlastních zkušeností - román je svým způsobem absurdní, ale realistický. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je trochu klaun a trochu blázen (svým způsobem obdoba Haškova Švejka). Dílo nemá jednotnou koncepci, jedná se prostě o vylíčení mnoha absurdních situací. Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může požádat o propuštění z armády je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem. J. Heller se na tento román pokusil navázat, ale další díl zdaleka nedosahuje kvalit prvního. - Něco se stalo (Something Happened)– 1974 románový monolog průměrného Američana žijícího v šedesátých letech, který není schopen uniknout prázdnotě života. - Gold za všechny peníze (Good as Gold)– 1979 románová satira v níž se hlavní hrdina pokouší uniknout před svou rodinou do politického života. - Bůh ví (God Knows)– 1984 - Neveselá záležitost (No Laughing Matter)– 1986 - Nemalujte si to (Picture This), 1988 – jedná se o experimentální historický román, který je podobenstvím o úpadku umění. - Tehdy a teď: Z Coney Islandu až sem (Now and Then from Coney Island to Here)– 1998 - Zavíráme!' (Closing Time), 1994 - Portrét umělce v pokročilém věku' – objeveno v pozůstalosti - Bombardovali jsme New Haven (We Bombed New Haven) 1967 – v tomto díle se také zaobírá válečnou problematikou. Dále napsal celou řadu povídek především počátkem 50. let, česky tyto povídky vyšly v knize Hlava nehlava. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Joseph Heller byl americký spisovatel. Pocházel z Brooklynu v New Yorku, jeho rodiče byli židovští přistěhovalci. Ve druhé světové válce sloužil u amerického bombardovacího letectva na Korsice.

V letech 1948–1949 studoval Columbijskou universitu v New Yorku, poté studoval v Anglii v Oxfordu. Po ukončení studií pracoval v několika reklamních agenturách a věnoval se psaní. Roku 1975 se stal mimořádným profesorem literatury City College v New Yorku.

Dílo Josepha Hellera
J. Heller posunul literaturu o druhé světové válce do trochu jiné roviny, kdy se jí snaží zesměšňovat a ukázat její absurditu, přičemž projevuje smysl pro černý humor a ironii.

- Hlava XXII (Catch-22), 1961 – autorův nejznámější a nejlepší román, autor vychází z vlastních zkušeností - román je svým způsobem absurdní, ale realistický. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je trochu klaun a trochu blázen (svým způsobem obdoba Haškova Švejka). Dílo nemá jednotnou koncepci, jedná se prostě o vylíčení mnoha absurdních situací. Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může požádat o propuštění z armády je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem. J. Heller se na tento román pokusil navázat, ale další díl zdaleka nedosahuje kvalit prvního.
- Něco se stalo (Something Happened)– 1974 románový monolog průměrného Američana žijícího v šedesátých letech, který není schopen uniknout prázdnotě života.
- Gold za všechny peníze (Good as Gold)– 1979 románová satira v níž se hlavní hrdina pokouší uniknout před svou rodinou do politického života.
- Bůh ví (God Knows)– 1984
- Neveselá záležitost (No Laughing Matter)– 1986
- Nemalujte si to (Picture This), 1988 – jedná se o experimentální historický román, který je podobenstvím o úpadku umění.
- Tehdy a teď: Z Coney Islandu až sem (Now and Then from Coney Island to Here)– 1998
- Zavíráme!' (Closing Time), 1994
- Portrét umělce v pokročilém věku' – objeveno v pozůstalosti
- Bombardovali jsme New Haven (We Bombed New Haven) 1967 – v tomto díle se také zaobírá válečnou problematikou.

Dále napsal celou řadu povídek především počátkem 50. let, česky tyto povídky vyšly v knize Hlava nehlava.

  • Stát selhal. Ombudsman se zastal muže, který měl za jízdy telefonovat

    Novinky, 12. 5. 2020 K absurditě jako vystřižené z románu Josepha Hellera Hlava XXII připodobnil ombudsman Stanislav Křeček případ muže, kterého úřady vinily z toho, že za jízdy telefonoval. Proti svědectví policistů stály výpovědi spolujezdkyň, které svorně tvrdily, že muž telefon v ruce neměl. Úřady přesto rozhodly o vině řidiče, informovala v úterý mluvčí ombudsmana Iva Hrazdílková. … více

  • Recenze: Další Hlava 22 aneb dvakrát nevstoupíš do téže řeky

    Blesk, 12. 12. 2016 Legendární kniha, bestseller… Když Joseph Heller psal Hlavu 22, asi netušil, jak hluboko se v literárním světě zapíše. A když vyslyšel prosby čtenářů a napsal pokračování pod jménem Zavíráme, asi také nevěděl, co z toho vznikne. … více