zavřít
Joseph Conrad

prozaik

Narození:
3. 12. 1857 , Berdichev, Ukrajina
Úmrtí:
3. 8. 1924  ve věku 66 let,  Canterbury, Anglie  †
Znamení:
střelec  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

4 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Joseph Conrad, vlastním jménem Józef Teodor Konrad Nalecz Korzeniowski, byl anglický prozaik polského původu. Joseph Conrad se narodil ve zchudlé polské šlechtické rodině. V dětství žil s rodinou ve vyhnanství, když jeho otec byl za proticarskou činnost vyhoštěn na sever Ruska. Od dvanácti let, kdy osiřel, byl vychováván u příbuzných v Krakově. V sedmnácti letech uprchl do Marseille. Poté se po dvacet let plavil po všech světových oceánech a do všech světadílů, nejprve ve francouzských později v anglických službách. Zpočátku jako námořník, pak i kapitán. Joseph Conrad získal britské státní občanství. Pro zhoršující se zdravotní stav se usadil v Anglii. Zde se začal věnovat své literární činnosti, svá díla psal anglicky. Dílo Josepha Conrada: Ve své tvorbě využil Joseph Conrad svých zkušeností z námořních plaveb a ze života v exotických zemích. Právoplatným účastníkem děje je i tropická příroda. Próza: tzv. malajská trilogie: Almayerův blud - 1895, román je příběhem holandského obchodníka z malajské jihovýchodní Asie. Vyhnanec z ostrovů - 1896 Únik - 1920 Z námořnického prostředí vycházejí novely: Černoch z lodě Narcissus - 1897 Tajfun - 1902 Lord Jim - 1900, patří k nejvýznamnějším románům. Tragický příběh námořního důstojníka přesvědčeného o tom, že ztratil svou čest, když opustil poškozenou loď s poutníky do Mekky na palubě. Snaží se to napravit pomocí domorodcům v malajské vesnici. Autor zde používá střídání vypravěčských poloh, autorovy a kapitána Marlowa. Srdce temnoty - 1902, umělecky cenná novela, opět s vypravěčem Marlowem. Příběh obchodníka se slonovinou Kurtze, který se stal v konžských pralesích polobohem černošského kmene a manipuluje s ním pomocí kanibalských rituálů. Nostromo - 1904, román situovaný do smyšlené jihoamerické země v době hospodářských a společenských přeměn v druhé polovině 19. století. Hranice stínu - 1917, novela z pozdější tvorby, vycházející ze vzpomínek na prožité mládí u námořnictva. Zvláštní skupinu tvoří politické romány o působení teroristických anarchistických skupin v Evropě a Anglii: Tajný agent - 1907 Očima západu - 1911 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Joseph Conrad, vlastním jménem Józef Teodor Konrad Nalecz Korzeniowski, byl anglický prozaik polského původu.

Joseph Conrad se narodil ve zchudlé polské šlechtické rodině. V dětství žil s rodinou ve vyhnanství, když jeho otec byl za proticarskou činnost vyhoštěn na sever Ruska. Od dvanácti let, kdy osiřel, byl vychováván u příbuzných v Krakově. V sedmnácti letech uprchl do Marseille. Poté se po dvacet let plavil po všech světových oceánech a do všech světadílů, nejprve ve francouzských později v anglických službách. Zpočátku jako námořník, pak i kapitán.

Joseph Conrad získal britské státní občanství. Pro zhoršující se zdravotní stav se usadil v Anglii. Zde se začal věnovat své literární činnosti, svá díla psal anglicky.

Dílo Josepha Conrada:

Ve své tvorbě využil Joseph Conrad svých zkušeností z námořních plaveb a ze života v exotických zemích. Právoplatným účastníkem děje je i tropická příroda.

Próza:
tzv. malajská trilogie:
Almayerův blud - 1895, román je příběhem holandského obchodníka z malajské jihovýchodní Asie.
Vyhnanec z ostrovů - 1896
Únik - 1920

Z námořnického prostředí vycházejí novely:
Černoch z lodě Narcissus - 1897
Tajfun - 1902

Lord Jim - 1900, patří k nejvýznamnějším románům. Tragický příběh námořního důstojníka přesvědčeného o tom, že ztratil svou čest, když opustil poškozenou loď s poutníky do Mekky na palubě. Snaží se to napravit pomocí domorodcům v malajské vesnici. Autor zde používá střídání vypravěčských poloh, autorovy a kapitána Marlowa.

Srdce temnoty - 1902, umělecky cenná novela, opět s vypravěčem Marlowem. Příběh obchodníka se slonovinou Kurtze, který se stal v konžských pralesích polobohem černošského kmene a manipuluje s ním pomocí kanibalských rituálů.

Nostromo - 1904, román situovaný do smyšlené jihoamerické země v době hospodářských a společenských přeměn v druhé polovině 19. století.

Hranice stínu - 1917, novela z pozdější tvorby, vycházející ze vzpomínek na prožité mládí u námořnictva.

Zvláštní skupinu tvoří politické romány o působení teroristických anarchistických skupin v Evropě a Anglii:

Tajný agent - 1907
Očima západu - 1911

  • Král Oidipús, Lidský hlas i konkurs na kolonizaci Marsu

    Novinky, 4. 12. 2019 Divadelní premiéry prvního prosincového týdne přinášejí řadu aktuálních témat. A je jedno, zda je nalézají ve slavném Sofoklově dramatu, románech Josepha Conrada či Ödöna von Horvátha anebo v existenciálním monodramatu Jeana Cocteaua. … více

  • Michael Jackson si bělil kůži, aby se nepodobal svému násilnickému otci

    Odhaleno.cz, 30. 8. 2016 Zpěvák Michael Jackson neměl dobré vztahy se svým otcem Josephem. Byl prý agresivní a násilnický a tloukl popového krále od útlého dětství. Když se pak Michael osamostatnil a rozjel sólovou dráhu nezávislou na rodině, začala jeho pokožka nápadně světlat. Vyběloval si ji, aby byl co nejméně podobný otci. Tvrdí to lékař Conrad Murray, který byl odsouzen za neúmyslné zabití Jacksona. … více

Mohli by vás také zajímat…