zavřít
Jan Procházka

scénárista, prozaik, politický publicista

Narození:
4. 2. 1929 , Ivančice, Československo
Úmrtí:
20. 2. 1971  ve věku 42 let,  Praha, Československo,  důvod: rakovina
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

61 se líbí, 5 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jan Procházka byl autorem společensky angažovaných próz s etickým akcentem, filmový scenárista a politický publicista. Je otcem spisovatelek Lenky a Ivy Procházkových. Jan procházka pocházel ze selského rodu, znalost vesnického prostředí měla význam i pro jeho tvorbu. Vystudoval Vyšší rolnickou školu v Olomouci, poté se stal vedoucím Státního statku mládeže na Bruntálsku. V roce 1950 byl Jan Procházka pracovníkem aparátu Čs. svazu mládeže, v roce 1959 dramaturgem, scénáristou a vedoucím skupiny Filmového studia Barrandov. Byl autorem a spoluautorem řady scénářů a námětům k filmům. Od mládí psal Jan Procházka do řady časopisů např. do Československého vojáka, Obrany lidu, Mladé fronty, Literárních novin aj. Fejetony z časopisu My vyšly v roce 1968 knižně pod názvem Politika pro každého. Publicistika Jana Procházky na přelomu 50. a 60. let prodělala rychlý vývoj od souhlasu s režimem, kdy byl členem ÚV ČSM a kandidátem ÚV KSČ, k jeho přímočaré kritice. V roce 1968 se stal jednou z předních osobností Pražského jara. Po sovětské okupaci Československa byl Jan Procházka mezi prvními autory, kteří byli prohlášeni za ineditní a brzy byl i sledován jako nepřítel státní moci. Dílo Jana Procházky: Pro uměleckou tvorbu Jana Procházky měla mj. mimořádný význam konkrétní znalost vesnického prostředí,života a tradic venkovských lidí, zejména tendencí a principů zemědělské politiky v 50. a v 60. letech. Próza: Rok života - 1956, povídkový debut Zelené obzory - 1960, novela ze zemědělského prostředí Společensky deziluzivní próza s tematikou z konce druhé světové války. Z konkrétních historických dějů zde dokázal Procházka vytvořit příběhy fanatismu, nenávisti, egoismu apod. At´ žije republika - 1965, kniha vyšla v nakladatelství pro děti a mládež, je obrazem květnových dnů roku 1945. Jejím hrdinou se zřetelnými autobiografickými prvky je malý chlapec. Když byla kniha zfilmována, vzbudila vlnu nesouhlasu oficiální kritiky. Kočár do Vídně - 1967, novela znamenala začátek nového a vrcholného autorova období. Bývá označována jako "baladická". Jde mj. o konflikt ženy, které Němci zabili muže, s rakouskými zběhy. Závěj - 1961 Přestřelka - 1964 Svatá noc - 1966 Tři panny a Magdaléna - 1966 Poetika děl Jana Procházky byla značně ovlivněna jeho činností scenáristickou. Podle jeho scénářů a námětů natočil nejhodnotnější filmy především Karel Kachyňa: Trápení - 1961 Závrať - 1962 Ať žije republika - 1965 Kočár do Vídně - 1966 Noc nevěsty - 1967 Ucho - 1970 Od první knížky Rok života vyrostl Jan Procházka v mimořádnou spisovatelskou osobnost, které nemoc a předčasný odchod znemožnily další tvorbu. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jan Procházka byl autorem společensky angažovaných próz s etickým akcentem, filmový scenárista a politický publicista. Je otcem spisovatelek Lenky a Ivy Procházkových.

Jan procházka pocházel ze selského rodu, znalost vesnického prostředí měla význam i pro jeho tvorbu. Vystudoval Vyšší rolnickou školu v Olomouci, poté se stal vedoucím Státního statku mládeže na Bruntálsku.

V roce 1950 byl Jan Procházka pracovníkem aparátu Čs. svazu mládeže, v roce 1959 dramaturgem, scénáristou a vedoucím skupiny Filmového studia Barrandov. Byl autorem a spoluautorem řady scénářů a námětům k filmům.

Od mládí psal Jan Procházka do řady časopisů např. do Československého vojáka, Obrany lidu, Mladé fronty, Literárních novin aj. Fejetony z časopisu My vyšly v roce 1968 knižně pod názvem Politika pro každého.

Publicistika Jana Procházky na přelomu 50. a 60. let prodělala rychlý vývoj od souhlasu s režimem, kdy byl členem ÚV ČSM a kandidátem ÚV KSČ, k jeho přímočaré kritice. V roce 1968 se stal jednou z předních osobností Pražského jara.

Po sovětské okupaci Československa byl Jan Procházka mezi prvními autory, kteří byli prohlášeni za ineditní a brzy byl i sledován jako nepřítel státní moci.

Dílo Jana Procházky:

Pro uměleckou tvorbu Jana Procházky měla mj. mimořádný význam konkrétní znalost vesnického prostředí,života a tradic venkovských lidí, zejména tendencí a principů zemědělské politiky v 50. a v 60. letech.

Próza:
Rok života - 1956, povídkový debut
Zelené obzory - 1960, novela ze zemědělského prostředí

Společensky deziluzivní próza s tematikou z konce druhé světové války. Z konkrétních historických dějů zde dokázal Procházka vytvořit příběhy fanatismu, nenávisti, egoismu apod.

At´ žije republika - 1965, kniha vyšla v nakladatelství pro děti a mládež, je obrazem květnových dnů roku 1945. Jejím hrdinou se zřetelnými autobiografickými prvky je malý chlapec. Když byla kniha zfilmována, vzbudila vlnu nesouhlasu oficiální kritiky.

Kočár do Vídně - 1967, novela znamenala začátek nového a vrcholného autorova období. Bývá označována jako "baladická". Jde mj. o konflikt ženy, které Němci zabili muže, s rakouskými zběhy.

Závěj - 1961
Přestřelka - 1964
Svatá noc - 1966
Tři panny a Magdaléna - 1966

Poetika děl Jana Procházky byla značně ovlivněna jeho činností scenáristickou. Podle jeho scénářů a námětů natočil nejhodnotnější filmy především Karel Kachyňa:

Trápení - 1961
Závrať - 1962
Ať žije republika - 1965
Kočár do Vídně - 1966
Noc nevěsty - 1967
Ucho - 1970

Od první knížky Rok života vyrostl Jan Procházka v mimořádnou spisovatelskou osobnost, které nemoc a předčasný odchod znemožnily další tvorbu.

  • Hejtman Netolický: V Pardubicích realizujeme největší investice v historii

    Parlamentnílisty.cz, 21. 11. 2022 Řešení parkování v oblasti Pardubické nemocnice a širšího okolí bylo hlavním tématem jednání hejtmana Martina Netolického s pardubickým primátorem Janem Nadrchalem, náměstkem pro oblast dopravy Janem Hrabalem a starostou Městského obvodu Pardubice IV Janem Procházkou. … více

  • Stateční studenti a policisté dostali ocenění: Zachránili tonoucí ženu s dítětem!

    Aha, 8. 12. 2021 Jsou stateční a skromní. Sedm studentů (15 a 16) a dva policisté Jan Srb (31) a František Tlapa (48) zachránili život tonoucí ženě s dítětem. Společně vytáhli těla z ledové řeky Blanice. Jejich čin včera ocenil jihočeský policejní ředitel Luděk Procházka. … více

  • Stejným metrem! Disident znechucen z útoků na Zemana. A dal to najevo

    Parlamentnílisty.cz, 26. 10. 2021 Komunisté vypadli ze Sněmovny. Disident, ekonom a Zemanův příznivec Jan Šolta však žádnou velkou radost necítí. Podle něj je KSČM řadovou levicovou stranou a levice nyní není ve Sněmovně zastoupena. To, co dělá při hospitalizaci Miloše Zemana Senát, považuje za hyenistické, nechutné a nevhodné, stejně jako způsob, jak o kauze informuje Česká televize. Lékařské tajemství podle něho platí i u hlavy státy a k Zemanovi by mělo být přistupováno stejně jako k Václavu Havlovi. Rozhovor vedl Tomáš Procházka. … více

Mohli by vás také zajímat…