zavřít
Jan Dvořák

prozaik, literární kritik, filmový teoretik

Věk:
86
Narození:
10. 5. 1937 , Litomyšl, Československo
Znamení:
býk   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Jan Dvořák je autorem psycholozujících románů a novel, kritik a teoretik filmu. Jan Dvořák se narodil v rodině učitele a klavíristky. Blízkým přítelem rodiny byl malíř Otakar Kubín – Coubine. Korespodence mezi rodiči a tímto česko – francouzským umělcem využil Dvořák k napsání románu Odvrácená strana obrazu. Za 2. světové války žil Jan Dvořák v Kolíně, do základní školy chodil v Praze. Po ukončení Střední průmyslové školy grafické, na které maturoval v roce 1957, vystudoval češtinu a dějepis na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Poté nastoupil jako redaktor do Východočeského nakladatelství v Hradci Králové, do roku 1970 byl jeho šéfredaktorem, v letech 1990 – 92 ředitelem. Jan Dvořák externě pracoval jako dramaturg a vysokoškolský učitel. Od roku 1992 vyučoval český jazyk a literaturu na Pedagogické fakultě v Hradci Králové, od roku 1994 (již jako docent), byl vedoucím Ústavu českého jazyka a literatury téže fakulty. Dílo Jana Dvořáka: Od konce 50. let publikoval Jan Dvořák své prozaické a kritické texty v různých kulturních periodikách, vedl i filmové rubriky. Próza: Zločin naruby – 1967, psychologicko – kriminální novela, v níž použil techniku filmového střihu a montáže. Biografické a úvahové rysy mají díla: Domácnost – 1977, baladická novela Kamenný lev – 1990, román Úkazy na obloze – 1987, román v povídkách Cesta ze samoty a odcizeného světa je tematem prozaických děl: Láska před západem slunce – 1973 Milá, milý, nejmilejší – 1990 V analytických románech z 80. let kritizuje pokleslé formy života, zejména kariérismus, neupřímnost mezilidských vztahů a konzumní životní styl: Hledání v panelovém městě – 1981 Skalp – 1984 Spolek svedených a opuštěných – 1987 Odvrácená strana obrazu – 1983, reflexivní román o významu umění v životě člověka(s využitím korespodence mezi jeho rodiči a malíře Oty Kubína – Coubine. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Jan Dvořák je autorem psycholozujících románů a novel, kritik a teoretik filmu.

Jan Dvořák se narodil v rodině učitele a klavíristky. Blízkým přítelem rodiny byl malíř Otakar Kubín – Coubine. Korespodence mezi rodiči a tímto česko – francouzským umělcem využil Dvořák k napsání románu Odvrácená strana obrazu.

Za 2. světové války žil Jan Dvořák v Kolíně, do základní školy chodil v Praze. Po ukončení Střední průmyslové školy grafické, na které maturoval v roce 1957, vystudoval češtinu a dějepis na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Poté nastoupil jako redaktor do Východočeského nakladatelství v Hradci Králové, do roku 1970 byl jeho šéfredaktorem, v letech 1990 – 92 ředitelem.

Jan Dvořák externě pracoval jako dramaturg a vysokoškolský učitel. Od roku 1992 vyučoval český jazyk a literaturu na Pedagogické fakultě v Hradci Králové, od roku 1994 (již jako docent), byl vedoucím Ústavu českého jazyka a literatury téže fakulty.

Dílo Jana Dvořáka:

Od konce 50. let publikoval Jan Dvořák své prozaické a kritické texty v různých kulturních periodikách, vedl i filmové rubriky.

Próza:
Zločin naruby – 1967, psychologicko – kriminální novela, v níž použil techniku filmového střihu a montáže.

Biografické a úvahové rysy mají díla:
Domácnost – 1977, baladická novela
Kamenný lev – 1990, román
Úkazy na obloze – 1987, román v povídkách

Cesta ze samoty a odcizeného světa je tematem prozaických děl:
Láska před západem slunce – 1973
Milá, milý, nejmilejší – 1990

V analytických románech z 80. let kritizuje pokleslé formy života, zejména kariérismus, neupřímnost mezilidských vztahů a konzumní životní styl:

Hledání v panelovém městě – 1981
Skalp – 1984
Spolek svedených a opuštěných – 1987

Odvrácená strana obrazu – 1983, reflexivní román o významu umění v životě člověka(s využitím korespodence mezi jeho rodiči a malíře Oty Kubína – Coubine.

  • Anna Dvořáková o slavných rodičích: Otce měla za skutečného čerta, máma kvůli ní nesnášela dědu

    Extra.cz, 19. 9. 2023 Krásná dcera Jiřího Dvořáka (56) Anna Dvořáková (21) je nejen podobou celá tatínek, ale také jde v jeho stopách ve světě herectví. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka zavzpomínala na své dětství. Prozradila, že největší vliv na její výchovu měl právě její otec, kterého měla až do šesté třídy za skutečného čerta, a její dědeček, který ji naučil jíst uzeniny. … více

  • „Komerční fašismus SPD, bezpečnostní riziko Babiš.“ ČT si vybrala Bartoška. Ten pálil

    Parlamentnílisty.cz, 7. 9. 2023 Vláda třetím dnem v Poslanecké sněmovně bojovala o prosazení konsolidačního balíčku, což se jí nakonec podařilo a ten jde do třetího čtení. Opozice nasadila obstrukce a představuje své návrhy. Celou debatu provázely i osobní ostré výpady mezi poslanci a ministry. Šéf opozičního hnutí ANO označil ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) za nulu a hovořil o „nové totalitě“. Za to se do něj opřel lidovecký poslanec Jan Bartošek, který v dnešním pořadu Interview ČT24 hovořil o „obrovské inflaci slov a vyjádření, která lidi straší a vzbuzují nenávist“. Babiše považuje za bezpečnostní riziko pro naši zemi a ještě horší je podle něj tzv. komerční fašismus SPD. … více

  • 1968: Připomínky ruského zla. A pak se zeptali mladých, nastaly rozpaky

    Parlamentnílisty.cz, 21. 8. 2023 I díky národní zkušenosti se sovětskou „pomocí“ ze srpna 1968 dnes tolik Čechů podporuje Ukrajinu v její obraně před ruskou invazí. V tomto názoru se shodují ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák, jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Ukazuje se však také, že mnohým mladým lidem srpen 1968 dnes už nic neříká. Zato mnozí Rusové jsou dodnes přesvědčeni, že vpád do Československa byl správnou věcí. … více

Hledáte také jako: Honza Dvořák
Rychlá navigace:novinky |diskuse