zavřít
Ezop

bajkař

Narození:
přidej datum narození, Trácie, Řecko
Úmrtí:
Přidej datum úmrtí Delfy, Řecko,  důvod: Byl shozen do propasti  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

119 se líbí, 57 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ezop byl řecký vypravěč tvůrce klasických bajek. O Ezopově životě toho není příliš známo. Narodil se pravděpodobně jako otrok thráckého nebo fryžského původu. Po propuštění z otroctví hodně cestoval. Procestoval Řecko, Babylonii a Egypt. Jiné zdroje uvádějí, že byl po celý život velmi nemocen. Podle pověsti byl Ezop křivě obžalován ze svatokrádeže a v Delfách odsouzen k smrti. Údajně byl shozen ze skály do propasti. Z Ezopova díla: Ezop je tvůrcem starověkých řeckých bajek, krátkých epicko – didaktických útvarů. Jde o příběhy se stručným dějem, v nichž vystupují perzonifikované bytosti z hmyzího, zvířecího či rostlinného světa. Alegoricky zastupují vlastnosti a jednání lidí. Často se objevují i skuteční lidé a postavy bohů. Dialog dává bajkám spád a na konci dochází k didaktickému poučení. O silném lvu Myší sněm Vlk v rouše beránčím O pyšném orlu O chytré lišce Zajíc a želva O lvu a myši O lišce a vráně Své bajky přednášel Ezop ústně. Teprve ve 3. století před n.l. byly jeho bajky písemně zaznamenány a později zpracovány v římském prostředí do veršované podoby: Demétrios, Falerón a Phaedrus, který je autorem latinského veršovaného textu. Na jeho tvorbu navázali pozdější bajkaři jako Jean de La Fotaine a Ivan Andrejevič Krylov. U nás byly antické bajky známy již ve středověku. Objevují se např. v Prostějovském sborníku ze 16. století. Roku 1791 vydal Václav Matěj Kramerius – Ezopovy básně. Později vydal Václav Rodomil Kramerius překlad pod názvem – Obnovený Ezop. Jako první moderní adaptace Ezopa pro dětské čtenáře, byly označeny převyprávěné bajky Pavlem Šrutem a ilustrované Miloslavem Jágrem – Ezopovy bajky, 1998. Miloslav Jáger obdržel za ilustrace bajek Zlatou stuhu. Poslední soubor bajek vyšel v roce 2005 pod názvem Ezopovy bajky. Je přizpůsoben dětskému čtenáři a doprovází jej řada půvabných ilustrací. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ezop byl řecký vypravěč tvůrce klasických bajek.

O Ezopově životě toho není příliš známo. Narodil se pravděpodobně jako otrok thráckého nebo fryžského původu. Po propuštění z otroctví hodně cestoval. Procestoval Řecko, Babylonii a Egypt. Jiné zdroje uvádějí, že byl po celý život velmi nemocen.

Podle pověsti byl Ezop křivě obžalován ze svatokrádeže a v Delfách odsouzen k smrti. Údajně byl shozen ze skály do propasti.

Z Ezopova díla:
Ezop je tvůrcem starověkých řeckých bajek, krátkých epicko – didaktických útvarů. Jde o příběhy se stručným dějem, v nichž vystupují perzonifikované bytosti z hmyzího, zvířecího či rostlinného světa. Alegoricky zastupují vlastnosti a jednání lidí. Často se objevují i skuteční lidé a postavy bohů. Dialog dává bajkám spád a na konci dochází k didaktickému poučení.

O silném lvu
Myší sněm
Vlk v rouše beránčím
O pyšném orlu
O chytré lišce
Zajíc a želva
O lvu a myši
O lišce a vráně


Své bajky přednášel Ezop ústně. Teprve ve 3. století před n.l. byly jeho bajky písemně zaznamenány a později zpracovány v římském prostředí do veršované podoby: Demétrios, Falerón a Phaedrus, který je autorem latinského veršovaného textu.

Na jeho tvorbu navázali pozdější bajkaři jako Jean de La Fotaine a Ivan Andrejevič Krylov.

U nás byly antické bajky známy již ve středověku.
Objevují se např. v Prostějovském sborníku ze 16. století.
Roku 1791 vydal Václav Matěj KrameriusEzopovy básně.
Později vydal Václav Rodomil Kramerius překlad pod názvem – Obnovený Ezop.

Jako první moderní adaptace Ezopa pro dětské čtenáře, byly označeny převyprávěné bajky Pavlem Šrutem a ilustrované Miloslavem JágremEzopovy bajky, 1998.

Miloslav Jáger obdržel za ilustrace bajek Zlatou stuhu.

Poslední soubor bajek vyšel v roce 2005 pod názvem Ezopovy bajky. Je přizpůsoben dětskému čtenáři a doprovází jej řada půvabných ilustrací.