![]() |
bajkař
- Narození:
- přidej datum narození, Trácie, Řecko
- Úmrtí:
- Přidej datum úmrtí Delfy, Řecko, důvod: Byl shozen do propasti †
- Znamení:
- -
- Výška:
- přidej výšku
- Hodnotit:
Ezop byl řecký vypravěč tvůrce klasických bajek. O Ezopově životě toho není příliš známo. Narodil se pravděpodobně jako otrok thráckého nebo fryžského původu. Po propuštění z otroctví hodně cestoval. Procestoval Řecko, Babylonii a Egypt. Jiné zdroje uvádějí, že byl po celý život velmi nemocen. Podle pověsti byl Ezop křivě obžalován ze svatokrádeže a v Delfách odsouzen k smrti. Údajně byl shozen ze skály do propasti. Z Ezopova díla: Ezop je tvůrcem starověkých řeckých bajek, krátkých epicko – didaktických útvarů. Jde o příběhy se stručným dějem, v nichž vystupují perzonifikované bytosti z hmyzího, zvířecího či rostlinného světa. Alegoricky zastupují vlastnosti a jednání lidí. Často se objevují i skuteční lidé a postavy bohů. Dialog dává bajkám spád a na konci dochází k didaktickému poučení. O silném lvu Myší sněm Vlk v rouše beránčím O pyšném orlu O chytré lišce Zajíc a želva O lvu a myši O lišce a vráně Své bajky přednášel Ezop ústně. Teprve ve 3. století před n.l. byly jeho bajky písemně zaznamenány a později zpracovány v římském prostředí do veršované podoby: Demétrios, Falerón a Phaedrus, který je autorem latinského veršovaného textu. Na jeho tvorbu navázali pozdější bajkaři jako Jean de La Fotaine a Ivan Andrejevič Krylov. U nás byly antické bajky známy již ve středověku. Objevují se např. v Prostějovském sborníku ze 16. století. Roku 1791 vydal Václav Matěj Kramerius – Ezopovy básně. Později vydal Václav Rodomil Kramerius překlad pod názvem – Obnovený Ezop. Jako první moderní adaptace Ezopa pro dětské čtenáře, byly označeny převyprávěné bajky Pavlem Šrutem a ilustrované Miloslavem Jágrem – Ezopovy bajky, 1998. Miloslav Jáger obdržel za ilustrace bajek Zlatou stuhu. Poslední soubor bajek vyšel v roce 2005 pod názvem Ezopovy bajky. Je přizpůsoben dětskému čtenáři a doprovází jej řada půvabných ilustrací. …zobrazit celý životopis
Životopis
Ezop byl řecký vypravěč tvůrce klasických bajek.
O Ezopově životě toho není příliš známo. Narodil se pravděpodobně jako otrok thráckého nebo fryžského původu. Po propuštění z otroctví hodně cestoval. Procestoval Řecko, Babylonii a Egypt. Jiné zdroje uvádějí, že byl po celý život velmi nemocen.
Podle pověsti byl Ezop křivě obžalován ze svatokrádeže a v Delfách odsouzen k smrti. Údajně byl shozen ze skály do propasti.
Z Ezopova díla:
Ezop je tvůrcem starověkých řeckých bajek, krátkých epicko – didaktických útvarů. Jde o příběhy se stručným dějem, v nichž vystupují perzonifikované bytosti z hmyzího, zvířecího či rostlinného světa. Alegoricky zastupují vlastnosti a jednání lidí. Často se objevují i skuteční lidé a postavy bohů. Dialog dává bajkám spád a na konci dochází k didaktickému poučení.
O silném lvu
Myší sněm
Vlk v rouše beránčím
O pyšném orlu
O chytré lišce
Zajíc a želva
O lvu a myši
O lišce a vráně
Své bajky přednášel Ezop ústně. Teprve ve 3. století před n.l. byly jeho bajky písemně zaznamenány a později zpracovány v římském prostředí do veršované podoby: Demétrios, Falerón a Phaedrus, který je autorem latinského veršovaného textu.
Na jeho tvorbu navázali pozdější bajkaři jako Jean de La Fotaine a Ivan Andrejevič Krylov.
U nás byly antické bajky známy již ve středověku.
Objevují se např. v Prostějovském sborníku ze 16. století.
Roku 1791 vydal Václav Matěj Kramerius – Ezopovy básně.
Později vydal Václav Rodomil Kramerius překlad pod názvem – Obnovený Ezop.
Jako první moderní adaptace Ezopa pro dětské čtenáře, byly označeny převyprávěné bajky Pavlem Šrutem a ilustrované Miloslavem Jágrem – Ezopovy bajky, 1998.
Miloslav Jáger obdržel za ilustrace bajek Zlatou stuhu.
Poslední soubor bajek vyšel v roce 2005 pod názvem Ezopovy bajky. Je přizpůsoben dětskému čtenáři a doprovází jej řada půvabných ilustrací.
-
Kouč fotbalového nároďáku Michal Bílek postavil tým na baráž o EURO: Vyděsí vousáč Černou Horu?
Aha, 2. 11. 2011 Donutilův popletený major Šebek ze slavných Pelíšků by láteřil: „Seš zarostlej jako Ezop!“ Ezau nebo Ezop, kouči českého fotbalového nároďáku Michalu Bílkovi (46) vous zkrátka svědčí. Porazil s ním Litvu a při včerejší nominaci kádru na baráž o EURO 2012 s Černou Horou ho měl zase. … více
Poslední komentáře – Ezop
| vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)