![]() |
spisovatel, matematik, fyzik
- Narození:
- 19. 6. 1623 , Clermont, Francie
- Úmrtí:
- 19. 8. 1662 ve věku 39 let, Paříž, Francie †
- Znamení:
- blíženci
- Výška:
- přidej výšku
- Hodnotit:
Blaise Pascal (19. června 1623 Clermont – 19. srpna 1662 Paříž) byl francouzský matematik, fyzik, spisovatel, teolog a náboženský filozof. Fyzika Ve fyzice se Pascal věnoval problematice vakua a šíření tlaku. Sérií pokusů dokázal rovnoměrné šíření tlaku v kapalině. Na jeho počest je proto nazvána základní jednotka tlaku pascal. Matematika Pascal byl jedním z předchůdců moderní výpočetní techniky – sestrojil první mechanický kalkulátor, schopný sčítat a odčítat, známý pod jménem Pascalina. Proto po něm byl nazván programovací jazyk Pascal. Byl také spoluzakladatelem teorie pravděpodobnosti a významně přispěl k rozvoji kombinatoriky a geometrie. Teologie a filozofie Pascal prodělal hlubokou náboženskou konverzi a poslední léta svého života se věnoval především náboženským a filozofickým otázkám. Byl zastáncem přísného náboženského směru v rámci katolicismu zvaného jansenismus. Jako spisovatele ho proslavily polemické spisy na podporu jansenistů (Listy provinciálovi). Vedle nich v pozůstalosti zanechal nedokončený soubor filozofických a teologických fragmentů, vydávaný pod názvem Myšlenky. Mimo jiné obsahují myšlenku tzv. Pascalovy sázky: Je lepší si v životě vsadit na možnost, že Bůh existuje, protože můžeme vyhrát daleko více, v případě prohry však ztratíme jen totéž co ateisté. Pascalovy spisy vynikají kromě myšlenkového bohatství i dokonalým stylem. Proto je Pascal počítán mezi nejlepší francouzské spisovatele své doby. …zobrazit celý životopis
Životopis
Blaise Pascal (19. června 1623 Clermont – 19. srpna 1662 Paříž) byl francouzský matematik, fyzik, spisovatel, teolog a náboženský filozof.
Fyzika
Ve fyzice se Pascal věnoval problematice vakua a šíření tlaku. Sérií pokusů dokázal rovnoměrné šíření tlaku v kapalině.
Na jeho počest je proto nazvána základní jednotka tlaku pascal.
Matematika
Pascal byl jedním z předchůdců moderní výpočetní techniky – sestrojil první mechanický kalkulátor, schopný sčítat a odčítat, známý pod jménem Pascalina. Proto po něm byl nazván programovací jazyk Pascal. Byl také spoluzakladatelem teorie pravděpodobnosti a významně přispěl k rozvoji kombinatoriky a geometrie.
Teologie a filozofie
Pascal prodělal hlubokou náboženskou konverzi a poslední léta svého života se věnoval především náboženským a filozofickým otázkám. Byl zastáncem přísného náboženského směru v rámci katolicismu zvaného jansenismus. Jako spisovatele ho proslavily polemické spisy na podporu jansenistů (Listy provinciálovi). Vedle nich v pozůstalosti zanechal nedokončený soubor filozofických a teologických fragmentů, vydávaný pod názvem Myšlenky. Mimo jiné obsahují myšlenku tzv. Pascalovy sázky: Je lepší si v životě vsadit na možnost, že Bůh existuje, protože můžeme vyhrát daleko více, v případě prohry však ztratíme jen totéž co ateisté.
Pascalovy spisy vynikají kromě myšlenkového bohatství i dokonalým stylem. Proto je Pascal počítán mezi nejlepší francouzské spisovatele své doby.
-
Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 237. díl. Národnost a humanita
Parlamentnílisty.cz, 9. 4. 2022 Tomáš Garrigue Masaryk (1850 – 1937) byl československý státník, filozof, sociolog a pedagog, první prezident Československé republiky. Kromě činnosti politické se celý život věnoval práci odborné a literární. Vydal desítky knih s velmi širokým tematickým záběrem, např. O studiu děl básnických, Česká otázka, Moderní člověk a náboženství, Otázka sociální, Problém malého národa, Demokratismus v politice, O bolševictví, Světová revoluce, monografie o Janu Husovi, Blaise Pascalovi, J.A.Komenském či Karlu Havlíčkovi (Borovském) atd. Masarykův náhled na politiku je dobře shrnut v následujícím citátu: „Veškerá politika, zahraniční i vnitřní, je mně prováděním a upevňováním humanity; podřizuji politiku přikázáním ethickým. Vím, že to stanovisko se někdy politikům, kteří se pokládají za velmi praktické a chytré, nelíbí; ale zkušenost, a myslím, nejen moje, dokazuje, že politika rozumná a poctivá (Havlíček!) je nejpraktičtější, nejúčinnější a nejvýnosnější. Nakonec tzv. idealisté, lidé slušní a čestní vždycky mívají pravdu a udělají pro stát, národ a lidstvo více než politikové, jak se jim říká, reální a chytří. Chytráci jsou konec konců hloupí. Pojímám politiku, jako celý život jednotlivce a společnosti, sub specie aeternitatis“. (Časopis Světozor 1931, č. 22.) … více
Poslední komentáře – Blaise Pascal
| vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)