zavřít
Václav Holzknecht

spisovatel, klavírista, hudební pedagog

Narození:
2. 5. 1904 , Praha, Rakousko-Uhersko
Úmrtí:
13. 8. 1988  ve věku 84 let,  Praha, Československo  †
Znamení:
býk  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Profesor JUDr. Václav Holzknecht byl český klavírista, hudební vědec a popularizátor, publicista, kritik, dramaturg, organizátor a pedagog; jeden ze zakladatelů mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, dlouholetý ředitel pražské konzervatoře, osobní přítel hudebního skladatele Jaroslava Ježka. Byl studovaný právník, během svého vysokoškolského studia dokázal souběžně vystudovat hru na klavír na pražské konzervatoři. Od roku 1942 působil na pražské konzervatoři, od roku 1946 až do roku 1970 byl jejím ředitelem. Poté celkem tři roky působil ve funkci ředitele a dramaturga Opery Národního divadla v Praze. Celkem šestnáct let pracoval ve festivalovém výboru hudebního festivalu Pražské jaro coby jeho předseda, pravidelně také zasedal v porotách různých mezinárodních hudebních soutěží. je kromě herecké dvojice V+W nejpovolanějším vypravěčem o životě a působení skladatele Jaroslava Ježka, s nímž se osobně stýkal. Poprvé po padesáti letech znovu vychází kniha o životě a díle Jaroslava Ježka a Osvobozeného divadla. Kniha obsahuje nová fakta, která nemohla být v padesátých letech z politických důvodů uvedena. Pečlivou prací byly odstraněny některé nepřesnosti, kterých se tehdy J. Holzknecht dopustil. Kniha je doplněna rozsáhlou ediční poznámkou, která komentuje změny a nové informace, které byly do knihy oproti původnímu vydání doplněny. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Profesor JUDr. Václav Holzknecht byl český klavírista, hudební vědec a popularizátor, publicista, kritik, dramaturg, organizátor a pedagog; jeden ze zakladatelů mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, dlouholetý ředitel pražské konzervatoře, osobní přítel hudebního skladatele Jaroslava Ježka.

Byl studovaný právník, během svého vysokoškolského studia dokázal souběžně vystudovat hru na klavír na pražské konzervatoři. Od roku 1942 působil na pražské konzervatoři, od roku 1946 až do roku 1970 byl jejím ředitelem. Poté celkem tři roky působil ve funkci ředitele a dramaturga Opery Národního divadla v Praze.

Celkem šestnáct let pracoval ve festivalovém výboru hudebního festivalu Pražské jaro coby jeho předseda, pravidelně také zasedal v porotách různých mezinárodních hudebních soutěží.

je kromě herecké dvojice V+W nejpovolanějším vypravěčem o životě a působení skladatele Jaroslava Ježka, s nímž se osobně stýkal. Poprvé po padesáti letech znovu vychází kniha o životě a díle Jaroslava Ježka a Osvobozeného divadla. Kniha obsahuje nová fakta, která nemohla být v padesátých letech z politických důvodů uvedena. Pečlivou prací byly odstraněny některé nepřesnosti, kterých se tehdy J. Holzknecht dopustil. Kniha je doplněna rozsáhlou ediční poznámkou, která komentuje změny a nové informace, které byly do knihy oproti původnímu vydání doplněny.