zavřít
Ranko Marinkovič

dramatik, prozaik

Narození:
22. 2. 1913 , Vis, Chorvatsko
Úmrtí:
27. 1. 2001  ve věku 87 let,  Záhřeb, Chorvatsko  †
Znamení:
ryby  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

17 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ranko Marinkovič byl chorvatský spisovatel, člen Chorvatské akademie věd a umění. Ranko Marinkovič po studiu na Filozofické fakultě v Záhřebu pracoval jako žurnalista. Po druhé světové válce působil na ministerstvu osvěty. Poté byl šéfem činohry Chorvatského národního divadla, pak profesorem Akademie divadelních umění v Záhřebu. Jeho význam dokládá zvolení členem Chorvatské akademie věd a umění. Dílo Ranka Marinkoviče: V literární tvorbě se Ranko Marinkovič soustředil především na prózu a drama. Tématem k jeho dílům mu bylo často prostředí rodného osrova Visu. Jeho pohled na společnost maloměšťáků, patologických postav, pochybných existencía a lehkomyslných bohémů je velmi kritický, používá často ironii a satiru. Próza: Na rodný Vis se autor zaměřuje především v povídkové tvorbě. Rázovité ostrovní figurky se stávají symbolem egoistické omezenosti, lhostejnosti, agresivity či sobecké vychytralosti. Povídky: Prózy – 1948 Ani bratři, ani příbuzní – 1949 Pod balkony – 1953 Ruce – 1953 Román: Kyklop – 1965, román z prostředí záhřebské umělecké bohémy. Ukazuje vývoj ústřední postavy divadelního kritika Melkiora Trsiče, od bytostného odporu k válce a vojenskému drilu, až k dobrovolnému přihlášení k obráncům země, v den přepadení Jugoslávie. Tento moderně koncipovaný psychologický román patří k nejvýznamnějším hodnotám chorvatské prózy 20. století. Nikdy více – 1993, román založený na osnově hudební fugy Drama: V dramatické tvorbě dosáhl Marinkovič velkých úspěchů, patří stále k nejhranějším chorvatským dramatikům. Albatros – 1939 Gloria – 1956 Poušť – 1982 Marinkovič psal také divadelní kritiky a eseje: Gesta a grimasy – 1951 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ranko Marinkovič byl chorvatský spisovatel, člen Chorvatské akademie věd a umění.

Ranko Marinkovič po studiu na Filozofické fakultě v Záhřebu pracoval jako žurnalista.
Po druhé světové válce působil na ministerstvu osvěty. Poté byl šéfem činohry Chorvatského národního divadla, pak profesorem Akademie divadelních umění v Záhřebu. Jeho význam dokládá zvolení členem Chorvatské akademie věd a umění.

Dílo Ranka Marinkoviče:

V literární tvorbě se Ranko Marinkovič soustředil především na prózu a drama. Tématem k jeho dílům mu bylo často prostředí rodného osrova Visu. Jeho pohled na společnost maloměšťáků, patologických postav, pochybných existencía a lehkomyslných bohémů je velmi kritický, používá často ironii a satiru.

Próza:
Na rodný Vis se autor zaměřuje především v povídkové tvorbě. Rázovité ostrovní figurky se stávají symbolem egoistické omezenosti, lhostejnosti, agresivity či sobecké vychytralosti.

Povídky:
Prózy – 1948
Ani bratři, ani příbuzní – 1949
Pod balkony – 1953
Ruce – 1953

Román:
Kyklop – 1965, román z prostředí záhřebské umělecké bohémy. Ukazuje vývoj ústřední postavy divadelního kritika Melkiora Trsiče, od bytostného odporu k válce a vojenskému drilu, až k dobrovolnému přihlášení k obráncům země, v den přepadení Jugoslávie. Tento moderně koncipovaný psychologický román patří k nejvýznamnějším hodnotám chorvatské prózy 20. století.

Nikdy více – 1993, román založený na osnově hudební fugy

Drama:
V dramatické tvorbě dosáhl Marinkovič velkých úspěchů, patří stále k nejhranějším chorvatským dramatikům.
Albatros – 1939
Gloria – 1956
Poušť – 1982

Marinkovič psal také divadelní kritiky a eseje:
Gesta a grimasy – 1951