zavřít
Zdeněk Mahler

scénárista, spisovatel, pedagog

Narození:
7. 12. 1928 , Batelov, Československo
Úmrtí:
17. 3. 2018  ve věku 89 let,  Praha, Česká republika  †
Znamení:
střelec  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

234 se líbí, 9 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Zdeněk Mahler je autorem prózy a esejí, filmové, televizní a rozhlasové scenaristické tvorby. Narodil se v dělnické rodině, vzdáleně příbuzné s hudebním skladatelem Gustavem Mahlerem, který pocházel z nedalekého Kaliště. Vystudoval učitelský ústav v Praze a aby mohl pokračovat na vysoké škole, externě maturoval na reálném gymnáziu v Praze. Poté studoval na Filozofické fakultě UK češtinu a angličtinu. Studia dokončil v roce 1951 a získal i doktorát. Zdeněk Mahler působil jako šéfredaktor vzdělávaní redakce Československého rozhlasu, přednášel na katedře společenských věd Akademie múzických umění a v letech 1955 – 60 byl tiskovým tajemníkem ministra školství. Byl účastníkem přípravy československé expozice pro světovou výstavu v Bruselu jako dramaturg Laterny magiky, kde se stal poté uměleckým vedoucím. V roce 1960 se Zdeněk Mahler rozhodl pro svobodné povolání a věnoval se své mnohostranné tvorbě. Dílo Zdeňka Mahlera: Tvůrčí zájem Zdeňka Mahlera se ubírá v podstatě různými směry, které se vzájemně prolínají. Próza, eseje: Próza a esejistika Zdeňka Mahlera často určená dětem se ideově i námětově shoduje s ostatní tvorbou zaměřenou k české národní kultuře a ke stále přítomné hudbě. Knihy, ve kterých autor počítá s dětským čtenářem: Indický hlavolam (Bůh a lokomotiva) – 1961, cestopis Jak se stát bubeníkem královské gardy – 1965 Saly. Tvá kamarádka z Anglie – 1967 Neohlížej se – jde za námi kůň – 1983 Sbohem, můj krásný plameni – 1984, zlomky o životě a díle W. A. Mozarta Nekamenujte proroky – 1989, kapitoly ze života Bedřicha Smetany Spirituál bílého muže – 1990, o Antonínu Dvořákovi Katedrála – 1994, Sv. Vít na Hradě jako národní paladium Kdo svůj národ miluje, nešetří ho – 1995 Ve filmové, televizní a rozhlasové scenáristické tvorbě, která v jeho díle převažuje, se ukazuje jeho osobitý prozaický a dramatický talent a mimořádný jazykový cit. Ze scenáristické tvorby Zdeňka Mahlera vzniklo přes dvacet artefaktů pro film a televizi a řada pro rozhlas, samostatných, v kooperaci, často v seriálové podobě. Filmové scénáře: Svatba jako řemen – 1967 Nebeští jezdci – 1968 Den sedmý, osmá noc – 1969 Rytíř – 1975 Koncert na konci léta – 1978 Božská Ema – 1987 Amadeus – 1983 (s M. Formanem) Televizní dokumenty: Katedrála – 1995 Osud talentu v Čechách – 1996 Ano, Masaryk – 1997 Dvořák v Americe – 1998 Rozhlasová tvorba: Erbovní znamení – 1981 O české národní povaze – 1992 Z. M. uvádí – 1994 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Zdeněk Mahler je autorem prózy a esejí, filmové, televizní a rozhlasové scenaristické tvorby.

Narodil se v dělnické rodině, vzdáleně příbuzné s hudebním skladatelem Gustavem Mahlerem, který pocházel z nedalekého Kaliště.

Vystudoval učitelský ústav v Praze a aby mohl pokračovat na vysoké škole, externě maturoval na reálném gymnáziu v Praze. Poté studoval na Filozofické fakultě UK češtinu a angličtinu. Studia dokončil v roce 1951 a získal i doktorát.

Zdeněk Mahler působil jako šéfredaktor vzdělávaní redakce Československého rozhlasu, přednášel na katedře společenských věd Akademie múzických umění a v letech 1955 – 60 byl tiskovým tajemníkem ministra školství. Byl účastníkem přípravy československé expozice pro světovou výstavu v Bruselu jako dramaturg Laterny magiky, kde se stal poté uměleckým vedoucím.

V roce 1960 se Zdeněk Mahler rozhodl pro svobodné povolání a věnoval se své mnohostranné tvorbě.
Dílo Zdeňka Mahlera:
Tvůrčí zájem Zdeňka Mahlera se ubírá v podstatě různými směry, které se vzájemně prolínají.

Próza, eseje:
Próza a esejistika Zdeňka Mahlera často určená dětem se ideově i námětově shoduje s ostatní tvorbou zaměřenou k české národní kultuře a ke stále přítomné hudbě.

Knihy, ve kterých autor počítá s dětským čtenářem:
Indický hlavolam (Bůh a lokomotiva) – 1961, cestopis
Jak se stát bubeníkem královské gardy – 1965
Saly. Tvá kamarádka z Anglie – 1967
Neohlížej se – jde za námi kůň – 1983

Sbohem, můj krásný plameni – 1984, zlomky o životě a díle W. A. Mozarta
Nekamenujte proroky – 1989, kapitoly ze života Bedřicha Smetany
Spirituál bílého muže – 1990, o Antonínu Dvořákovi
Katedrála – 1994, Sv. Vít na Hradě jako národní paladium
Kdo svůj národ miluje, nešetří ho – 1995

Ve filmové, televizní a rozhlasové scenáristické tvorbě, která v jeho díle převažuje, se ukazuje jeho osobitý prozaický a dramatický talent a mimořádný jazykový cit.

Ze scenáristické tvorby Zdeňka Mahlera vzniklo přes dvacet artefaktů pro film a televizi a řada pro rozhlas, samostatných, v kooperaci, často v seriálové podobě.

Filmové scénáře:
Svatba jako řemen – 1967
Nebeští jezdci – 1968
Den sedmý, osmá noc – 1969
Rytíř – 1975
Koncert na konci léta – 1978
Božská Ema – 1987
Amadeus – 1983 (s M. Formanem)

Televizní dokumenty:
Katedrála – 1995
Osud talentu v Čechách – 1996
Ano, Masaryk – 1997
Dvořák v Americe – 1998

Rozhlasová tvorba:
Erbovní znamení – 1981
O české národní povaze – 1992
Z. M. uvádí – 1994

  • Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

    Parlamentnílisty.cz, 24. 10. 2019 Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo jeho dílo ani zdaleka uzavřeno. Přívlastek „celoživotní“ spíše znamenal, že tento spisovatel zůstával po celý život věrný heslu „Pravda vítězí“, ač si byl vědom s jedním českým básníkem, že „Pravda někdy vítězí“. A opravdu – i Mahlerova pravda vítězila jen někdy, vždyť je nám dáno žít v Čechách, kde je sice pravda vyšita na prezidentské vlajce, ale záleží na větrech, na kterou stranu se stočí. Ostatně prezidentská vlajka už dávno není, co bývala, lze ji rozstříhat a nahradit trenýrkami od hoven. … více

  • Lenka Procházková: Zdeněk Mahler – spisovatel český

    Parlamentnílisty.cz, 21. 3. 2018 Několik dní před druhým kolem prezidentské volby jsem telefonovala Zdeňkovi Mahlerovi. Hlas, který se mi ozval , byl tichý a chyběla v něm obvyklá energie. Přesto se náš rozhovor protáhl na dlouhé minuty. Tedy mluvil spíš on. Dodnes ten monolog slyším, ale nebudu se o ty přerývané věty dělit. … více

  • Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

    Parlamentnílisty.cz, 19. 3. 2018 Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo jeho dílo ani zdaleka uzavřeno. Přívlastek „celoživotní“ spíše znamenal, že tento spisovatel zůstával po celý život věrný heslu „Pravda vítězí“, ač si byl vědom s jedním českým básníkem, že „Pravda někdy vítězí“. A opravdu – i Mahlerova pravda vítězila jen někdy, vždyť je nám dáno žít v Čechách, kde je sice pravda vyšita na prezidentské vlajce, ale záleží na větrech, na kterou stranu se stočí. Ostatně prezidentská vlajka už dávno není, co bývala, lze ji rozstříhat a nahradit trenýrkami od hoven. … více

Mohli by vás také zajímat…