![]() |
prozaik
- Narození:
- 18. 7. 1811 , Kalkata, Indie
- Úmrtí:
- 24. 12. 1863 ve věku 52 let, Londýn, Anglie †
- Znamení:
- rak
- Výška:
- přidej výšku
- Hodnotit:
William Thackeray byl anglický prozaik. William Thackeray prožil rané dětsví v Indii, kde se narodil. Jeho rodina byla zámožná, otec byl anglickým koloniálním úředníkem. Jako šestiletý chlapec byl Thackeray poslán do soukromé internátní školy v Anglii. Vlastní traumatické zážitky použil i ve své tvorbě. Studium na univerzitě v Cambridge Thackeray nedokončil, místo toho podnikl roční studijní cestu po Německu, kde se setkal i s Goethem. V Londýně studoval práva, v Paříži kresbu a grafiku. Nějaký čas žil bohémským životem, ale po úpadu banky, v níž měl uložen svůj majetek, se živil jako karikaturista, ilustrátor a novinář. Začal se věnovat literární tvorbě. Dílo Williama Thackerae: Na začátku své spisovatelské dráhy psal William Thackeray humoristické povídky, črty a kresby ze svých cest po Evropě pod různými pseudonymy. Yellowplushovy paměti - 1837 - 38, první satirické dílo, humorné vyprávění lokaje ve vznešených rodinách o zážitcích ze služby, rovněž podává komentáře o soudobém anglickém literárním dění. Z množství autorových raných děl vynikají: Úžasná dobrodružství majora Gahagana - 1839, novela je příběhem irského "barona Prášila" Vznešená bída - 1840, povídka, která je humornou analýzou měšťanské mánie podobat se šlechtickým vrstvám. Hoggartyovský diamant - 1841, parodie londýnského bankovního světa. Barry Lyndon - 1844, pseudohistorický příběh irského bezzásadového dobrodruha. Kniha snů - 1847, soubor črt z londýnské společnosti, v němž použil pojem snobismus. Trh marnosti - 1847 - 48, román je vrcholem Thackerayovy tvorby. Zaměřuje se na životní styl anglické buržoasie a aristokracie v období druhého desetiletí 19. století.Ve dvou dějových pásmech - příběhu mladé a dobrodružné Becky Sharpové a příběhu sentimentální obchodnické dcery Amelie Sedleyové , paroduje různé oblasti života středních a vyšších tříd, jejich povýšenost a pokrytectví. Pendennis - 1850, autobiografický román je sarkastickým obrazem životního stylu londýnské a venkovské buržoazie a šlechty, fungování tisku, školských institucí ad. Hery Esmond - 1852, historický román z počátku 18. století. Další romány: Newcomové - 1845 Virgiňané - 1859 Filipova dobrodružství - 1862 …zobrazit celý životopis
Životopis
William Thackeray byl anglický prozaik.
William Thackeray prožil rané dětsví v Indii, kde se narodil. Jeho rodina byla zámožná, otec byl anglickým koloniálním úředníkem. Jako šestiletý chlapec byl Thackeray poslán do soukromé internátní školy v Anglii. Vlastní traumatické zážitky použil i ve své tvorbě.
Studium na univerzitě v Cambridge Thackeray nedokončil, místo toho podnikl roční studijní cestu po Německu, kde se setkal i s Goethem. V Londýně studoval práva, v Paříži kresbu a grafiku. Nějaký čas žil bohémským životem, ale po úpadu banky, v níž měl uložen svůj majetek, se živil jako karikaturista, ilustrátor a novinář. Začal se věnovat literární tvorbě.
Na začátku své spisovatelské dráhy psal William Thackeray humoristické povídky, črty a kresby ze svých cest po Evropě pod různými pseudonymy.
Yellowplushovy paměti - 1837 - 38, první satirické dílo, humorné vyprávění lokaje ve vznešených rodinách o zážitcích ze služby, rovněž podává komentáře o soudobém anglickém literárním dění.
Z množství autorových raných děl vynikají:
Úžasná dobrodružství majora Gahagana - 1839, novela je příběhem irského "barona Prášila"
Vznešená bída - 1840, povídka, která je humornou analýzou měšťanské mánie podobat se šlechtickým vrstvám.
Hoggartyovský diamant - 1841, parodie londýnského bankovního světa.
Barry Lyndon - 1844, pseudohistorický příběh irského bezzásadového dobrodruha.
Kniha snů - 1847, soubor črt z londýnské společnosti, v němž použil pojem snobismus.
Trh marnosti - 1847 - 48, román je vrcholem Thackerayovy tvorby. Zaměřuje se na životní styl anglické buržoasie a aristokracie v období druhého desetiletí 19. století.Ve dvou dějových pásmech - příběhu mladé a dobrodružné Becky Sharpové a příběhu sentimentální obchodnické dcery Amelie Sedleyové , paroduje různé oblasti života středních a vyšších tříd, jejich povýšenost a pokrytectví.
Pendennis - 1850, autobiografický román je sarkastickým obrazem životního stylu londýnské a venkovské buržoazie a šlechty, fungování tisku, školských institucí ad.
Hery Esmond - 1852, historický román z počátku 18. století.
Další romány:
Newcomové - 1845
Virgiňané - 1859
Filipova dobrodružství - 1862
Vanity Fair (2018)
Jarmark marnosti (2004)
Vanity Fair (1998)
Pierscien i róza (1987)
Yarmarka tshcheslaviya (1976)
Barry Lyndon (1975)
Fiera delle vanità, La (1967)
Vanity Fair (1967)
Jackanory (1965)
Novela (1963)
BBC Sunday-Night Theatre (1950)
Trh marnosti (1935)
Poslední komentáře – William Makepeace Thackeray
| vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)