zavřít
William Bradford

historik

Narození:
Březen1590 , Austerfield, Yorkshire, Anglie
Úmrtí:
19. 5. 1657  ve věku 67 let,  New Plymouth, nyní Massachusetts, USA  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

William Bradford byl účastník a historik koloniálního osídlení. William Bradford náležel ve svém rodišti ke skupině puritánských rozkolníků, kteří odmítali účast na bohoslužbách státní anglikánské církve a tvořili tajně radikálnější protestanské sbory. V roce 1609 se jich většina vystěhovala do Holandska, za náboženskou svobodou. Bradford byl tkalcem v Leydenu, ale četbou v angličtině, holandštině a latině získal dobré vzdělání. Po deseti letech se však členové sboru začali obávat, aby se jim děti neodrodily a rozhodli se přestěhovat na pobřeží Severní Ameriky, kde byla dosud jediná malá anglická kolonie ve Virginii. Památná plavba na lodi Mayfloweru přes Atlantik, skončila daleko na sever od Virginie u pobřeží nazvaného později Nová Anglie. Před přistáním podepsal Bradford spolu s jinými předáky tzv. Mayyflowerskou úmluvu, která znamenala popření feudálního rozhodování shora a první dobrovolné sdružení oobčanů v politickou obec. Historikové to považují za průkopnický dokument amerického typu. Po vylodění založili poutníci osadu New Plymouth. Teprve v roce 1630 hromadné puritánské stěhování vytvořilo v okolí město Boston a kolonii Massachusetts, s níž v roce 1692 New Plymouth splynul. Bradford sloužil osadě jako její guvernér s přestávkami přes třicet let. Postupem času si ale stěžoval, že u osadníků mizí původní skromná zbožnost a převládá zištnost a násilnosti, zvláště války s místními Indiány. Dílo Williama Bradforda: Kolem roku 1630 začal William Bradford psát paměti o svém dětství a jinošství v Anglii, o životě a svých druzích v Holandsku, o o obtížné kolonizaci New Plymouthu. Spis se postupně měnil v deníkový záznam a končil rokem 1646. O Plymouthské osadě – rukopis, který byl uchováván v Bostonu a stával se pramenem pro další historiky. Za americké revoluce se ztratil a až po desetiletích byl objeven u londýnského biskupa. Zpočátku byl pouze opsán a v roce 1856 poprvé otištěn V roce 1898 byl originál vrácen Spojeným státům. Kromě dokumentární ceny , má dílo značnou literární hodnotu. Českou studii napsal o něm spisovatel Zd. Vančura v roce 1965 – Otcové poutníci a počátky americké literatury. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

William Bradford byl účastník a historik koloniálního osídlení.

William Bradford náležel ve svém rodišti ke skupině puritánských rozkolníků, kteří odmítali účast na bohoslužbách státní anglikánské církve a tvořili tajně radikálnější protestanské sbory. V roce 1609 se jich většina vystěhovala do Holandska, za náboženskou svobodou.

Bradford byl tkalcem v Leydenu, ale četbou v angličtině, holandštině a latině získal dobré vzdělání. Po deseti letech se však členové sboru začali obávat, aby se jim děti neodrodily a rozhodli se přestěhovat na pobřeží Severní Ameriky, kde byla dosud jediná malá anglická kolonie ve Virginii.

Památná plavba na lodi Mayfloweru přes Atlantik, skončila daleko na sever od Virginie u pobřeží nazvaného později Nová Anglie. Před přistáním podepsal Bradford spolu s jinými předáky tzv. Mayyflowerskou úmluvu, která znamenala popření feudálního rozhodování shora a první dobrovolné sdružení oobčanů v politickou obec. Historikové to považují za průkopnický dokument amerického typu. Po vylodění založili poutníci osadu New Plymouth. Teprve v roce 1630 hromadné puritánské stěhování vytvořilo v okolí město Boston a kolonii Massachusetts, s níž v roce 1692 New Plymouth splynul.

Bradford sloužil osadě jako její guvernér s přestávkami přes třicet let. Postupem času si ale stěžoval, že u osadníků mizí původní skromná zbožnost a převládá zištnost a násilnosti, zvláště války s místními Indiány.

Mohli by vás také zajímat…