zavřít
Washington Irving

esejista, povídkář, historik, humorista

Narození:
3. 4. 1783 , New York, USA
Úmrtí:
28. 11. 1859  ve věku 76 let,  Tarrytown, New York, USA  †
Znamení:
beran  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Washington Irving byl spisovatel biografií, povídkář, humorista, esejista a historik. Je prvním prozaikem amerického romantismu a jedním ze zakladatelů amerického humoru. Washington Irving se narodil jako nejmladší z jedenácti dětí newyorského obchodníka. Dráha právníka mu přáliš neseděla a rodina byla k jeho uměleckým sklonům tolerantní, snad i proto, že mladím trpěl tuberkulózou. Washington Irving se mohl svobodně věnovat bohémskému životu, literární práci i cestování. Procestoval velkou část Evropy a jeho evropský pobyt se protáhl až na sedmnáct let. Po návratu do New Yorku se Washington Irving brzy dostal na vrchol popularity současných autorů mimo jiné i pro svou veselou povahu. Z rozmarných nápadů však vyrostly i práce závažnější, které se zpočátku objevovaly v časopiseckých sešitcích Salmagundi, vycházejících za spolupráce Irvingova bratra a švagra. V roce 1809 uchvátil Washington Irving Nex York a celou Ameriku humoristickým dílem Historie New Yorku od Diedricha Knickeribockera. V následujících letech se stal ze synka hýčkaného rodinou její chlebodárce. Dílo Washingtona Irvinga: Washington Irving je prvním velkým prozaikem amerického romantismu. Ve svých dílech přetvořil tradice evropského romantismu v duchu nově budovaného amerického národa. Pohledem na slabůstky a nedostatky svých hrdinů se stal jedním ze zakladatelů amerického humoru. Historie New Yorku od Diedricha Knickeribockera - 1809, parodie z krátkých amerických dějin. V charakterech holandských tatíků parodoval Irving řadu svých současníků. Dílo bylo velmi populární v celé Americe. Přestože Washington Irving používal evropská témata, podařilo se mu vytvořit díla s výraznými domácími rysy. Kniha skic - 1819-20, soubor idylických črt a obrázků Cestovatelovy příběhy - 1824 Alhambra - 1832 Evropský pobyt Washingtona Irvinga inspiroval k řadě děl, např. využíval svého studia dějin Španělska. Život a cesty Kryštofa Kolumba - 1828 Kronika dobytí Granady - 1829 Druhové Kolumbovi - 1831 Později, kdy Amerika začala měnit svou tvář a rozlétla se na Západ a do prérií, rozjel se tam i Washington Irving, aby sám poznal drsnou skutečnost. Cesta prériemi - 1835 Astoria - 1836 Dobrodružství kapitána Bonnevilla - 1837 Do češtiny byla díla Washingtona Irvinga překládána již od roku 1837, např. Alhambra Příšerný ženich - 1855, povídky Povídky - 1888 Hledači pokladů a jiné příběhy - 1951, výbor povídek …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Washington Irving byl spisovatel biografií, povídkář, humorista, esejista a historik. Je prvním prozaikem amerického romantismu a jedním ze zakladatelů amerického humoru.

Washington Irving se narodil jako nejmladší z jedenácti dětí newyorského obchodníka. Dráha právníka mu přáliš neseděla a rodina byla k jeho uměleckým sklonům tolerantní, snad i proto, že mladím trpěl tuberkulózou.

Washington Irving se mohl svobodně věnovat bohémskému životu, literární práci i cestování. Procestoval velkou část Evropy a jeho evropský pobyt se protáhl až na sedmnáct let.

Po návratu do New Yorku se Washington Irving brzy dostal na vrchol popularity současných autorů mimo jiné i pro svou veselou povahu. Z rozmarných nápadů však vyrostly i práce závažnější, které se zpočátku objevovaly v časopiseckých sešitcích Salmagundi, vycházejících za spolupráce Irvingova bratra a švagra.

V roce 1809 uchvátil Washington Irving Nex York a celou Ameriku humoristickým dílem Historie New Yorku od Diedricha Knickeribockera. V následujících letech se stal ze synka hýčkaného rodinou její chlebodárce.

Dílo Washingtona Irvinga:

Washington Irving je prvním velkým prozaikem amerického romantismu. Ve svých dílech přetvořil tradice evropského romantismu v duchu nově budovaného amerického národa. Pohledem na slabůstky a nedostatky svých hrdinů se stal jedním ze zakladatelů amerického humoru.

Historie New Yorku od Diedricha Knickeribockera - 1809, parodie z krátkých amerických dějin. V charakterech holandských tatíků parodoval Irving řadu svých současníků. Dílo bylo velmi populární v celé Americe.

Přestože Washington Irving používal evropská témata, podařilo se mu vytvořit díla s výraznými domácími rysy.

Kniha skic - 1819-20, soubor idylických črt a obrázků
Cestovatelovy příběhy - 1824
Alhambra - 1832

Evropský pobyt Washingtona Irvinga inspiroval k řadě děl, např. využíval svého studia dějin Španělska.

Život a cesty Kryštofa Kolumba - 1828
Kronika dobytí Granady - 1829
Druhové Kolumbovi - 1831

Později, kdy Amerika začala měnit svou tvář a rozlétla se na Západ a do prérií, rozjel se tam i Washington Irving, aby sám poznal drsnou skutečnost.

Cesta prériemi - 1835
Astoria - 1836
Dobrodružství kapitána Bonnevilla - 1837

Do češtiny byla díla Washingtona Irvinga překládána již od roku 1837, např.
Alhambra
Příšerný ženich - 1855, povídky
Povídky - 1888
Hledači pokladů a jiné příběhy - 1951, výbor povídek

Washington Irving v našich článcích

  • Co mají muslimové společného s Batmanem?

    Co mají muslimové společného s Batmanem?

    3. 8. 2018 10:45 Turecký Batman, tedy ne slavný superhrdina, ale stejnojmenná provincie, nemá s netopýřím mužem z komiksů reálně nic společného. Přesto se díky slavnému jménu neubrání pozornosti. A rozhodně v tom není sama.… více

Mohli by vás také zajímat…