![]() |
esejista, povídkář, historik, humorista
- Narození:
- 3. 4. 1783 , New York, USA
- Úmrtí:
- 28. 11. 1859 ve věku 76 let, Tarrytown, New York, USA †
- Znamení:
- beran
- Výška:
- přidej výšku
- Hodnotit:
Washington Irving byl spisovatel biografií, povídkář, humorista, esejista a historik. Je prvním prozaikem amerického romantismu a jedním ze zakladatelů amerického humoru. Washington Irving se narodil jako nejmladší z jedenácti dětí newyorského obchodníka. Dráha právníka mu přáliš neseděla a rodina byla k jeho uměleckým sklonům tolerantní, snad i proto, že mladím trpěl tuberkulózou. Washington Irving se mohl svobodně věnovat bohémskému životu, literární práci i cestování. Procestoval velkou část Evropy a jeho evropský pobyt se protáhl až na sedmnáct let. Po návratu do New Yorku se Washington Irving brzy dostal na vrchol popularity současných autorů mimo jiné i pro svou veselou povahu. Z rozmarných nápadů však vyrostly i práce závažnější, které se zpočátku objevovaly v časopiseckých sešitcích Salmagundi, vycházejících za spolupráce Irvingova bratra a švagra. V roce 1809 uchvátil Washington Irving Nex York a celou Ameriku humoristickým dílem Historie New Yorku od Diedricha Knickeribockera. V následujících letech se stal ze synka hýčkaného rodinou její chlebodárce. Dílo Washingtona Irvinga: Washington Irving je prvním velkým prozaikem amerického romantismu. Ve svých dílech přetvořil tradice evropského romantismu v duchu nově budovaného amerického národa. Pohledem na slabůstky a nedostatky svých hrdinů se stal jedním ze zakladatelů amerického humoru. Historie New Yorku od Diedricha Knickeribockera - 1809, parodie z krátkých amerických dějin. V charakterech holandských tatíků parodoval Irving řadu svých současníků. Dílo bylo velmi populární v celé Americe. Přestože Washington Irving používal evropská témata, podařilo se mu vytvořit díla s výraznými domácími rysy. Kniha skic - 1819-20, soubor idylických črt a obrázků Cestovatelovy příběhy - 1824 Alhambra - 1832 Evropský pobyt Washingtona Irvinga inspiroval k řadě děl, např. využíval svého studia dějin Španělska. Život a cesty Kryštofa Kolumba - 1828 Kronika dobytí Granady - 1829 Druhové Kolumbovi - 1831 Později, kdy Amerika začala měnit svou tvář a rozlétla se na Západ a do prérií, rozjel se tam i Washington Irving, aby sám poznal drsnou skutečnost. Cesta prériemi - 1835 Astoria - 1836 Dobrodružství kapitána Bonnevilla - 1837 Do češtiny byla díla Washingtona Irvinga překládána již od roku 1837, např. Alhambra Příšerný ženich - 1855, povídky Povídky - 1888 Hledači pokladů a jiné příběhy - 1951, výbor povídek …zobrazit celý životopis
Životopis
Washington Irving byl spisovatel biografií, povídkář, humorista, esejista a historik. Je prvním prozaikem amerického romantismu a jedním ze zakladatelů amerického humoru.
Washington Irving se narodil jako nejmladší z jedenácti dětí newyorského obchodníka. Dráha právníka mu přáliš neseděla a rodina byla k jeho uměleckým sklonům tolerantní, snad i proto, že mladím trpěl tuberkulózou.
Washington Irving se mohl svobodně věnovat bohémskému životu, literární práci i cestování. Procestoval velkou část Evropy a jeho evropský pobyt se protáhl až na sedmnáct let.
Po návratu do New Yorku se Washington Irving brzy dostal na vrchol popularity současných autorů mimo jiné i pro svou veselou povahu. Z rozmarných nápadů však vyrostly i práce závažnější, které se zpočátku objevovaly v časopiseckých sešitcích Salmagundi, vycházejících za spolupráce Irvingova bratra a švagra.
V roce 1809 uchvátil Washington Irving Nex York a celou Ameriku humoristickým dílem Historie New Yorku od Diedricha Knickeribockera. V následujících letech se stal ze synka hýčkaného rodinou její chlebodárce.
Washington Irving je prvním velkým prozaikem amerického romantismu. Ve svých dílech přetvořil tradice evropského romantismu v duchu nově budovaného amerického národa. Pohledem na slabůstky a nedostatky svých hrdinů se stal jedním ze zakladatelů amerického humoru.
Historie New Yorku od Diedricha Knickeribockera - 1809, parodie z krátkých amerických dějin. V charakterech holandských tatíků parodoval Irving řadu svých současníků. Dílo bylo velmi populární v celé Americe.
Přestože Washington Irving používal evropská témata, podařilo se mu vytvořit díla s výraznými domácími rysy.
Kniha skic - 1819-20, soubor idylických črt a obrázků
Cestovatelovy příběhy - 1824
Alhambra - 1832
Evropský pobyt Washingtona Irvinga inspiroval k řadě děl, např. využíval svého studia dějin Španělska.
Život a cesty Kryštofa Kolumba - 1828
Kronika dobytí Granady - 1829
Druhové Kolumbovi - 1831
Později, kdy Amerika začala měnit svou tvář a rozlétla se na Západ a do prérií, rozjel se tam i Washington Irving, aby sám poznal drsnou skutečnost.
Cesta prériemi - 1835
Astoria - 1836
Dobrodružství kapitána Bonnevilla - 1837
Do češtiny byla díla Washingtona Irvinga překládána již od roku 1837, např.
Alhambra
Příšerný ženich - 1855, povídky
Povídky - 1888
Hledači pokladů a jiné příběhy - 1951, výbor povídek
The Unhallowed Horseman (2014)
Ospalá díra (2013)
Headless Horseman (2007)
Mimo čas (2000)
Legenda Sleepy Hollow (1999)
Ospalá díra (1999)
The Night of the Headless Horseman (1999)
Happily Ever After: Fairy Tales for Every Child (1995)
Tall Tales and Legends (1985)
Příběh z Ospalé kotliny (1980)
CBS Library (1979)
Rip Van Winkle (1978)
Washington Irving v našich článcích
-
Co mají muslimové společného s Batmanem?
3. 8. 2018 10:45 Turecký Batman, tedy ne slavný superhrdina, ale stejnojmenná provincie, nemá s netopýřím mužem z komiksů reálně nic společného. Přesto se díky slavnému jménu neubrání pozornosti. A rozhodně v tom není sama.… více
Poslední komentáře – Washington Irving
| vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)