zavřít
Virginia Woolfová

spisovatelka, prozaička, literární kritička

Narození:
25. 1. 1882 , Londýn, Anglie
Úmrtí:
28. 3. 1941  ve věku 59 let,  Sussex, Anglie  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

29 se líbí, 7 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Virginia Woolfová byla anglická spisovatelka. Virginia Woolfová se narodila v rodině literárního kritika a filozofa sira Leslieho Stephena. Na protest proti viktoriánskému pokrytectví se se svými sourozenci, po smrti svého otce, přestěhovala do londýnské čtvrti Bloomsbury. Zde se kolem nich postupně soustředila družina intelektuálů - Skupina Bloomsbury. Jejich názory ovlivnily meziválečnou evropskou literaturu a estetiku. Sdružovala je především revolta mj. proti viktoriánskému materialismu, patriarchátu v rodinných vztazích, služebnému postavení ženy, proti postojům generace pozivistů a realistů. Jako smysl umění chápali tvůrčí vizi, nikoliv reprodukci skutečnosti. Ve skupině Bloomsbury se Virginia Woolfová poznala se svým budoucím manželem Leonardem Woolfem. Ten založil nakladatelství Hogarth Press a podporoval její spisovatelskou činnost. Neopustil ji ani v dobách její dlouhotrvající duševní choroby. Po náletu na Londýn, při němž byl zničen její dům, spáchala Virginia Woolfová sebevraždu. Dílo Virginie Woolfové: Próza: Významnou součástí tvorby Virginie Woolfové jsou její romány, povídky a eseje. Plavba - 1915, konvenční milostný román Skvrna na zdi - 1917, povídka v níž Woolfová vyjádřila svůj impresionistický estetický názor. Literárně ztvárnila proud vědomí pomocí impresí vzpomínek, volných asociací a myšlenek a dala jim estetický řád. Metoda proudu vědomí je u autorky obohacena lyrismem a výtvarným viděním skutečnosti: Zahrady v Kew - 1919, povídka Jakubův pokoj - 1922 Paní Dallowayová - 1925, děj románu se odehrává během jediného dne. Potvrzuje se, že za jediný den lze uchopit celý lidský život. Paní Dallowayová je ráda na světě a svůj optimismus dovede předávat i druhým. K majáku - 1927, částečně autobiografický román Vlny - 1931, lyrický román je založen na promluvách šesti hlasů, evokujících proměny mořských vln. Orlando - 1928, fantastický román je vtipnou literární hříčkou o životě aristokrata, žijícího přes čtyři sta let v podobě muže i ženy. Flush - 1933, humorný životopis viktoriánské básnířky Elizabeth Barreth Browningové, vyprávěný titulním psím hrdinou. K posledním Woolfovým románům patří: Roky - 1937 Mezi akty - 1941 Významnou součástí autorčiny tvorby jsou její eseje v nichž vyjádřila: své estetické názory na literární tvorbu: Pan Bennett a paní Brownová - 1924 Moderní beletrie - 1923 Literárněkritické úvahy o anglických spisovatelích různých dob: Četba pro každého - 2 díly, 1925,1932 Názory na vlastní tvorbu i jiných současných autorů obsahují její deníky a bohatá korespodence. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Virginia Woolfová byla anglická spisovatelka.

Virginia Woolfová se narodila v rodině literárního kritika a filozofa sira Leslieho Stephena. Na protest proti viktoriánskému pokrytectví se se svými sourozenci, po smrti svého otce, přestěhovala do londýnské čtvrti Bloomsbury. Zde se kolem nich postupně soustředila družina intelektuálů - Skupina Bloomsbury. Jejich názory ovlivnily meziválečnou evropskou literaturu a estetiku. Sdružovala je především revolta mj. proti viktoriánskému materialismu, patriarchátu v rodinných vztazích, služebnému postavení ženy, proti postojům generace pozivistů a realistů. Jako smysl umění chápali tvůrčí vizi, nikoliv reprodukci skutečnosti.

Ve skupině Bloomsbury se Virginia Woolfová poznala se svým budoucím manželem Leonardem Woolfem. Ten založil nakladatelství Hogarth Press a podporoval její spisovatelskou činnost. Neopustil ji ani v dobách její dlouhotrvající duševní choroby.

Po náletu na Londýn, při němž byl zničen její dům, spáchala Virginia Woolfová sebevraždu.

Dílo Virginie Woolfové:

Próza:
Významnou součástí tvorby Virginie Woolfové jsou její romány, povídky a eseje.

Plavba - 1915, konvenční milostný román

Skvrna na zdi - 1917, povídka v níž Woolfová vyjádřila svůj impresionistický estetický názor. Literárně ztvárnila proud vědomí pomocí impresí vzpomínek, volných asociací a myšlenek a dala jim estetický řád.

Metoda proudu vědomí je u autorky obohacena lyrismem a výtvarným viděním skutečnosti:
Zahrady v Kew - 1919, povídka
Jakubův pokoj - 1922

Paní Dallowayová - 1925, děj románu se odehrává během jediného dne. Potvrzuje se, že za jediný den lze uchopit celý lidský život. Paní Dallowayová je ráda na světě a svůj optimismus dovede předávat i druhým.

K majáku - 1927, částečně autobiografický román
Vlny - 1931, lyrický román je založen na promluvách šesti hlasů, evokujících proměny mořských vln.

Orlando - 1928, fantastický román je vtipnou literární hříčkou o životě aristokrata, žijícího přes čtyři sta let v podobě muže i ženy.

Flush - 1933, humorný životopis viktoriánské básnířky Elizabeth Barreth Browningové, vyprávěný titulním psím hrdinou.

K posledním Woolfovým románům patří:
Roky - 1937
Mezi akty - 1941

Významnou součástí autorčiny tvorby jsou její eseje v nichž vyjádřila:
své estetické názory na literární tvorbu:
Pan Bennett a paní Brownová - 1924
Moderní beletrie - 1923

Literárněkritické úvahy o anglických spisovatelích různých dob:
Četba pro každého - 2 díly, 1925,1932

Názory na vlastní tvorbu i jiných současných autorů obsahují její deníky a bohatá korespodence.

Hledáte také jako: Virginia Woolf
Rychlá navigace:novinky |diskuse

Mohli by vás také zajímat…