zavřít
Viola Fischerová

překladatelka, básnířka

Věk:
86
Narození:
18. 10. 1936 , Brno
Znamení:
váhy   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

4 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Viola Fischerová je básnířka a překladatelka. Viola Fischerová se narodila v rodině filozofa a sociologa Josefa Ludvíka Fischera. Po maturitě na střední škole vystudovala češtinu a polštinu v Olomouci a v Praze. Potom pracovala v různých redakcích a od roku 1961 v Československém rozhlasu. Se svým manželem spisovatelem P. Buksou (občanské jméno Karla Michala) odešla Viola Fischerová do Basileje. Zde vykonávala zpočátku různá zaměstnání. V letech 1972 – 77 studovala germanistiku a historii na tamní univerzitě a poté působila jako učitelka. Po manželově smrti žila Viola Fischerová v Mnichově a v Augsburgu. V roce 1944 se vrátila do Prahy s občanským jménem Viola Jedličková po druhém manželovi. Dílo Violy Fischerové: Básně začala psát Viola Fischerová již v době vysokoškolských studií. Její poezie je převážně lyrická, prostoupená filozofickými reflexemi. Básnické sbírky: Propadání – 1957, sbírku v té době nakladatelství nepřijalo Zádušní básně za Pavla Buksu – 1993, lyrické básně Babí hodina – 1993, 1995, sbírka shrnuje autorčinu tvorbu z let 1986 – 92. Jako pápěří – 1995, básnická kniha obsahuje verše ze 60. let doplněné pozdější tvorbou. Viola Fischerová rovněž debutovala v rozhlase: Nesmrtelná kuřata – hra, která byla vysílána v roce 1968 a časopisecky vyšla v roce 1967. V zahraničí publikovala Viola Fischerová v exilových časopisech a spolupracovala i s rozhlasovými stanicemi. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Viola Fischerová je básnířka a překladatelka.

Viola Fischerová se narodila v rodině filozofa a sociologa Josefa Ludvíka Fischera. Po maturitě na střední škole vystudovala češtinu a polštinu v Olomouci a v Praze. Potom pracovala v různých redakcích a od roku 1961 v Československém rozhlasu.

Se svým manželem spisovatelem P. Buksou (občanské jméno Karla Michala) odešla Viola Fischerová do Basileje. Zde vykonávala zpočátku různá zaměstnání. V letech 1972 – 77 studovala germanistiku a historii na tamní univerzitě a poté působila jako učitelka.

Po manželově smrti žila Viola Fischerová v Mnichově a v Augsburgu. V roce 1944 se vrátila do Prahy s občanským jménem Viola Jedličková po druhém manželovi.

Dílo Violy Fischerové:


Básně začala psát Viola Fischerová již v době vysokoškolských studií. Její poezie je převážně lyrická, prostoupená filozofickými reflexemi.

Básnické sbírky:
Propadání – 1957, sbírku v té době nakladatelství nepřijalo
Zádušní básně za Pavla Buksu – 1993, lyrické básně
Babí hodina – 1993, 1995, sbírka shrnuje autorčinu tvorbu z let 1986 – 92.
Jako pápěří – 1995, básnická kniha obsahuje verše ze 60. let doplněné pozdější tvorbou.

Viola Fischerová rovněž debutovala v rozhlase:
Nesmrtelná kuřata – hra, která byla vysílána v roce 1968 a časopisecky vyšla v roce 1967.

V zahraničí publikovala Viola Fischerová v exilových časopisech a spolupracovala i s rozhlasovými stanicemi.

Hledáte také jako: Viola Fischer
Rychlá navigace:novinky |diskuse