zavřít
Thomas Pynchon

spisovatel

Věk:
86
Narození:
8. 5. 1937 , Glen Cove, Long Island, New York, USA
Znamení:
býk   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Thomas Pynchon je americký prozaik, klasik americké postmoderny. Střední školu absolvoval v Oyster Bay v roce 1953, poté začal studovat na Cornell University fyziku. V roce 1955 studia přerušil a nastoupil k americkému námořnictvu. Po dvou letech u námořnictva se vrátil Pynchon na univerzitu a úspěšně vystudoval obor anglické literatury. Po škole pracoval jako letecký inženýr u Boeingu. V současné době žije v Kalifornii. Dílo Thomase Pynchona: Za celou svoji literární kariéru, tj. 44 let, vydal Thomas Pynchon pouze šest románů a jednu sbírku povídek. I to však stačilo, aby se stal jedním z nejuznávanějších spisovatelů americké postmoderny. V Pynchonových dílech se setkáváme se spojením historických událostí a smyšlených postav, jejichž životy historie ovlivnila, se směsí humoru a tragédie i pravdy a fikce. Často se objevují i technické a fyzikální detaily. V, - 1963, románová prvotina, příběh velké konspirace v moderní historii Malty Dražba série 49 – 1966, román je obrazem odlidšťování člověka v americké společnosti. Oedipa Maasová na stopě tajné organizace Třístero. Duha přitažlivosti – 1973, monumentální román o více než 700 stránkách zavede čtenáře do prostředí 2. světové války. V té době se naděje nacistů upíraly k zázračné zbrani – nadzvukové balistické střele V-2. V Londýně však působí Tyrone Slothrop, americký důstojník, jenž dokáže místo budoucí zkázy předpovědět. Symbolem románu je oblouk duhy, tedy určité naděje pro lidstvo. Pomalý učeň – 1984, soubor raných povídek Městečko Vineland – 1990, román o hippie a éře Ronalda Reagana. Mason & Dixon – 1997, román o astronomovi Charlesi Masonovi a zeměměřiči Jeremiahovi Dodonovi, kteří v 60. letech 18. století vyměřili hranici mezi Pensylvánií a Marylandem. Dni navzdory – 2006, děj románu se odehrává v období mezi Světovou výstavou v roce 1893 v Chicagu a lety těsně po 1. světové válce. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Thomas Pynchon je americký prozaik, klasik americké postmoderny. Střední školu absolvoval v Oyster Bay v roce 1953, poté začal studovat na Cornell University fyziku. V roce 1955 studia přerušil a nastoupil k americkému námořnictvu.

Po dvou letech u námořnictva se vrátil Pynchon na univerzitu a úspěšně vystudoval obor anglické literatury. Po škole pracoval jako letecký inženýr u Boeingu. V současné době žije v Kalifornii.

Dílo Thomase Pynchona:

Za celou svoji literární kariéru, tj. 44 let, vydal Thomas Pynchon pouze šest románů a jednu sbírku povídek. I to však stačilo, aby se stal jedním z nejuznávanějších spisovatelů americké postmoderny.
V Pynchonových dílech se setkáváme se spojením historických událostí a smyšlených postav, jejichž životy historie ovlivnila, se směsí humoru a tragédie i pravdy a fikce. Často se objevují i technické a fyzikální detaily.

V, - 1963, románová prvotina, příběh velké konspirace v moderní historii Malty

Dražba série 49 – 1966, román je obrazem odlidšťování člověka v americké společnosti. Oedipa Maasová na stopě tajné organizace Třístero.

Duha přitažlivosti – 1973, monumentální román o více než 700 stránkách zavede čtenáře do prostředí 2. světové války. V té době se naděje nacistů upíraly k zázračné zbrani – nadzvukové balistické střele V-2. V Londýně však působí Tyrone Slothrop, americký důstojník, jenž dokáže místo budoucí zkázy předpovědět. Symbolem románu je oblouk duhy, tedy určité naděje pro lidstvo.

Pomalý učeň – 1984, soubor raných povídek
Městečko Vineland – 1990, román o hippie a éře Ronalda Reagana.

Mason & Dixon – 1997, román o astronomovi Charlesi Masonovi a zeměměřiči Jeremiahovi Dodonovi, kteří v 60. letech 18. století vyměřili hranici mezi Pensylvánií a Marylandem.

Dni navzdory – 2006, děj románu se odehrává v období mezi Světovou výstavou v roce 1893 v Chicagu a lety těsně po 1. světové válce.

  • RECENZE: Zkouřená noir komedie? Proč ne

    Novinky, 4. 7. 2015 Skrytá vada režiséra Paula Thomase Andersona vznikla podle předlohy Thomase Pynchona. Postmoderní hříčka s výborným obsazením a humorem má detektivní zápletku, kterou řeší téměř noirová postava detektiva Doca. … více

  • Tajuplný spisovatel Thomas Pynchon hájí Homera Simpsona

    Bleskově, 5. 9. 2014 Homer je svou obezitou a nadutostí občas vnímán jako parodické zpodobnění průměrného Američana, ale pro Thomase Pynchona je vzorem, který nemohl urážet. … více

Mohli by vás také zajímat…