zavřít
Seamus Heaney

básník

Věk:
82
Narození:
13. 4. 1939 , Mossbawn, Irsko
Znamení:
beran   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Seamus Heaney je anglicky píšící irský básník, nositel Nobelovy ceny. Seamus Heaney se narodil v Severním Irsku v rodině katolického faráře. Vystudoval univerzitu a poté působil jako učitel. Od roku 1966 přednášel anglickou literaturu na univerzitě v Belfastu. V té době začal psát básně a stýkal se s řadou básníků soustředěných kolem univerzity. Následovala dráha univerzitního profesora mj. na Kalifornské univerzitě v Berkeley Harvardu či Oxfordu. Souběžně též spolupracoval s divadelní společností Briana Friela. Roku 1995 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Dílo Seamuse Heaneye: Pro básnickou tvorbu Seamuse Heaneye je charakteristická rozmanitost básnických útvarů a osobitý jazyk, který spojuje literární jazyk s irskou angličtinou venkovským dialektem a archaismy. První básnické sbírky přírodní poezie vznikly na základě zážitků z dětství pod vlivem T. Hughese: Přírodozpytcova smrt - 1966 Dveře do tmy - 1969 V dalších sbírkách rozšiřuje přírodní tematiku o otázky vztahu historie, staré irské kultury a keltské mytologie k současnosti: Přezimování pod širým nebem - 1972 Sever - 1975 Polní práce - 1979 V řadě sbírek se zabývá politickými otázkami Severního Irska, dochází k obecně lidským závěrům a poznáním: Ostrov s křížovou cestou - 1984 Hlohová lucerna - 1987 Vidiny - 1991 Vodováha odvahy - 1996 Heaney psal i literárně-kritické stati. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Seamus Heaney je anglicky píšící irský básník, nositel Nobelovy ceny.

Seamus Heaney se narodil v Severním Irsku v rodině katolického faráře. Vystudoval univerzitu a poté působil jako učitel. Od roku 1966 přednášel anglickou literaturu na univerzitě v Belfastu. V té době začal psát básně a stýkal se s řadou básníků soustředěných kolem univerzity. Následovala dráha univerzitního profesora mj. na Kalifornské univerzitě v Berkeley Harvardu či Oxfordu. Souběžně též spolupracoval s divadelní společností Briana Friela.
Roku 1995 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu.

Dílo Seamuse Heaneye:

Pro básnickou tvorbu Seamuse Heaneye je charakteristická rozmanitost básnických útvarů a osobitý jazyk, který spojuje literární jazyk s irskou angličtinou venkovským dialektem a archaismy.

První básnické sbírky přírodní poezie vznikly na základě zážitků z dětství pod vlivem T. Hughese:
Přírodozpytcova smrt - 1966
Dveře do tmy - 1969

V dalších sbírkách rozšiřuje přírodní tematiku o otázky vztahu historie, staré irské kultury a keltské mytologie k současnosti:
Přezimování pod širým nebem - 1972
Sever - 1975
Polní práce - 1979

V řadě sbírek se zabývá politickými otázkami Severního Irska, dochází k obecně lidským závěrům a poznáním:
Ostrov s křížovou cestou - 1984
Hlohová lucerna - 1987
Vidiny - 1991
Vodováha odvahy - 1996

Heaney psal i literárně-kritické stati.

Seamus Heaney v našich článcích