zavřít
Milada Součková

experimentátorská prozaička, básnířka a literární historička

Narození:
24. 1. 1898 , Praha
Úmrtí:
1. 2. 1983  ve věku 85 let,  Boston, USA  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

4 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Milada Součková byla experimentátorská prozaička, básnířka a literární historička. Milada Součková se narodila v rodině stavebního podnikatele. Po absolvování dívčího reálného gymnázia Minerva studovala přírodní vědy a medicínu na Karlově univerzitě, stala se lékařkou, ale praxi nikdy nevykonávala. Až do roku 1945 se plně věnovala literatuře, značný vliv měl na ni surrealismus. Za války se Milada Součková stýkala s autory Skupiny 42, měla kontakty s Pražským lingvistickým kroužkem. Přispívala do novin a časopisů, např. Lidové noviny, Eva, Kvart, Slovo a slovesnost aj. V roce 1945 byla jmenována kulturním atašé při českém konzulátu v New Yorku. V roce 1948 na svou funkci rezignovala a rozhodla se trvale zůstat v USA. Milada Součková přednášela v letech 1950 - 62 českou literaturu a literatury slovanské na Harvardově univerzitě, v letech 1962 - 69 v Chicagu a v letech 1970 - 73 v Berkley. Jako zaměstnankyně slavistického oddělení Harvard College Library shromáždila cenný soubor české a slovenské literatury. Dílo Milady Součkové: Pro tvorbu Milady Součkové je na jedné straně příznačná literárnost a antiiluzivnost (chápání literárního obrazu jako uměle stvořené reality), na druhé straně inspirace vlastním životem a rodinnou historií. Próza: První písmena - 1934, prvotina vydaná vlastním nákladem má charakter improvizované mozaiky sestavené z útržků dětského vnímání světa. Amor a Psyché - 1937, obsáhlejší próza pojatá jako "román o románu". Autorka ji koncipovala zčásti jako travestii studentského románu - dvě její části tvoří deník žačky a její oblíbené učitelky, zčásti jako úvahu na téma románové poetiky. Dvojromán s dominantním tématem času. Vytvořila zcela originální pojetí generačního románu: Odkaz - 1940 Zakladatelé - oba 1940 Škola povídek - 1943, soubor črt a studií, v nichž autorka parafrázuje různé prozaické postupy na konkrétních povídkových tématech. Bel canto - 1944, román o osudech české zpěvačky toužící po kariéře.Román představoval v té době vrchol českého modernismu. Neznámý člověk - Lund 1962, Praha 1995, kniha v níž se prolínají autobiografické zážitky s událostmi tzv. velké historie. Poezie: Ještě v Československu vydala Součková tři sbírky: Mluvící pásmo - 1938, parafráze staré čínské poezie Kaladý aneb Útočiště řeči - 1938 Žlutý soumrak - 1942 V exilu na ně navázala v zahraničí vydanými sbírkami : Pastorální suita - 1962 Alfa Romana - 1966 Případ poezie - 1971 Sešity Josephiny Rykrové - 1981, v Čechách 1993 Literárně vědecké studie o českém písemnicství publikovala Milada Součková v USA, do češtiny nebyly zatím přeloženy. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Milada Součková byla experimentátorská prozaička, básnířka a literární historička.

Milada Součková se narodila v rodině stavebního podnikatele. Po absolvování dívčího reálného gymnázia Minerva studovala přírodní vědy a medicínu na Karlově univerzitě, stala se lékařkou, ale praxi nikdy nevykonávala. Až do roku 1945 se plně věnovala literatuře, značný vliv měl na ni surrealismus.

Za války se Milada Součková stýkala s autory Skupiny 42, měla kontakty s Pražským lingvistickým kroužkem. Přispívala do novin a časopisů, např. Lidové noviny, Eva, Kvart, Slovo a slovesnost aj. V roce 1945 byla jmenována kulturním atašé při českém konzulátu v New Yorku. V roce 1948 na svou funkci rezignovala a rozhodla se trvale zůstat v USA.

Milada Součková přednášela v letech 1950 - 62 českou literaturu a literatury slovanské na Harvardově univerzitě, v letech 1962 - 69 v Chicagu a v letech 1970 - 73 v Berkley. Jako zaměstnankyně slavistického oddělení Harvard College Library shromáždila cenný soubor české a slovenské literatury.

Dílo Milady Součkové:

Pro tvorbu Milady Součkové je na jedné straně příznačná literárnost a antiiluzivnost (chápání literárního obrazu jako uměle stvořené reality), na druhé straně inspirace vlastním životem a rodinnou historií.

Próza:
První písmena - 1934, prvotina vydaná vlastním nákladem má charakter improvizované mozaiky sestavené z útržků dětského vnímání světa.

Amor a Psyché - 1937, obsáhlejší próza pojatá jako "román o románu". Autorka ji koncipovala zčásti jako travestii studentského románu - dvě její části tvoří deník žačky a její oblíbené učitelky, zčásti jako úvahu na téma románové poetiky.

Dvojromán s dominantním tématem času. Vytvořila zcela originální pojetí generačního románu:
Odkaz - 1940
Zakladatelé - oba 1940

Škola povídek - 1943, soubor črt a studií, v nichž autorka parafrázuje různé prozaické postupy na konkrétních povídkových tématech.

Bel canto - 1944, román o osudech české zpěvačky toužící po kariéře.Román představoval v té době vrchol českého modernismu.

Neznámý člověk - Lund 1962, Praha 1995, kniha v níž se prolínají autobiografické zážitky s událostmi tzv. velké historie.

Poezie:
Ještě v Československu vydala Součková tři sbírky:
Mluvící pásmo - 1938, parafráze staré čínské poezie
Kaladý aneb Útočiště řeči - 1938
Žlutý soumrak - 1942

V exilu na ně navázala v zahraničí vydanými sbírkami :
Pastorální suita - 1962
Alfa Romana - 1966
Případ poezie - 1971
Sešity Josephiny Rykrové - 1981, v Čechách 1993

Literárně vědecké studie o českém písemnicství publikovala Milada Součková v USA, do češtiny nebyly zatím přeloženy.

  • Já na Háchu, Hácha do prázdna

    Novinky, 12. 10. 2010 Nahlížet českou identitu skrze postavu prezidenta Háchy není cesta nejšťastnější. Přesto se o to pokusily krátce po sobě hned dvě scény. Po Historickém monologu Milady Součkové v pražském Kolowratu brněnské „dokumentární“ Divadlo Feste. … více

  • Hácha versus Masaryk aneb Pokus o anatomii zrady

    Novinky, 17. 6. 2010 Činohra pražského Národního divadla zakončila sezónu v Kolowratu dramaturgickým objevem textu u nás neznámé Milady Součkové, spisovatelky meziválečné umělecké generace. Od roku 1946 byla čs. kulturním přidělencem v USA, kde po únoru 1948 zůstala a přednášela českou literaturu na univerzitách. … více

Hledáte také jako: Milada Součk
Rychlá navigace:novinky |diskuse