zavřít
Madame de Staël

prozaička, historička

Narození:
22. 4. 1766 , Paříž, Francie
Úmrtí:
14. 7. 1817  ve věku 51 let,  Paříž, Francie  †
Znamení:
býk  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Madame de Staël byla francouzská spisovatelka a historička. Madame de Staël, vlastním jménem Anne Louise Germaine Neckerová, se narodila v rodině švýcarského bankéře a ministra Ludvíka XVI. Již v salonu své matky se v mládí setkávala s významnými umělci a vědci. Provdala se za švédského diplomata barona de Staël – Holstein. Tímto sňatkem získala přístup do vysoké pařížské společnosti, jejíž členy přijímala i ve svém salonu. Madame de Staël však sympatizovala s idejemi revoluce a před terorem uprchla do Švýcarska na zámek Coppet. Ten se stal významným střediskem literátů, intelektuálů a politiků liberárního smýšlení. Jako žena s velkým politickým vlivem a postojem proti Napoleonovi byla Madame de Staël i několikrát vypovězena z Paříže. Navštěvovala často Německo a Itálii. Byla mezinárodně uznávána. Z díla Madame de Staël: Madame de Staël patří k nejvýznamnějším francouzským preromantikům. Z její vlastní tvorby, kterou tvoří povídky, romány a dramata, jsou nejznámější romány, jejichž hrdinkami románů jsou svobodomyslné ženy, které usilují o lásku a svobodu ve svém citovém životě. Jde o romantické příběhy proložené filozofickými, politickými a sociálními úvahami: Delfina – 1802 Corinna aneb Itálie – 1807 O literatuře v jejích vztazích ke společenským institucím – 1800. Komparativní spis, kterým autorka zapůsobila na vývoj romantismu. Zdůrazňuje v něm úlohu srdce a citů v literárním díle. O Německu – 1810. V tomto spisu autorka seznamuje s německou literaturou a filozofií, uplatňuje literární kosmopolitismus. Zajímavá a poučná je i autorčina korespodence. Je bohatým zdrojem pro poznání jejích názorů a myšlenkových proudů dané doby. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Madame de Staël byla francouzská spisovatelka a historička.

Madame de Staël, vlastním jménem Anne Louise Germaine Neckerová, se narodila v rodině švýcarského bankéře a ministra Ludvíka XVI. Již v salonu své matky se v mládí setkávala s významnými umělci a vědci. Provdala se za švédského diplomata barona de Staël – Holstein. Tímto sňatkem získala přístup do vysoké pařížské společnosti, jejíž členy přijímala i ve svém salonu.

Madame de Staël však sympatizovala s idejemi revoluce a před terorem uprchla do Švýcarska na zámek Coppet. Ten se stal významným střediskem literátů, intelektuálů a politiků liberárního smýšlení.

Jako žena s velkým politickým vlivem a postojem proti Napoleonovi byla Madame de Staël
i několikrát vypovězena z Paříže. Navštěvovala často Německo a Itálii. Byla mezinárodně uznávána.

Z díla Madame de Staël:

Madame de Staël patří k nejvýznamnějším francouzským preromantikům. Z její vlastní tvorby, kterou tvoří povídky, romány a dramata, jsou nejznámější romány, jejichž hrdinkami románů jsou svobodomyslné ženy, které usilují o lásku a svobodu ve svém citovém životě. Jde o romantické příběhy proložené filozofickými, politickými a sociálními úvahami:

Delfina – 1802
Corinna aneb Itálie – 1807

O literatuře v jejích vztazích ke společenským institucím – 1800. Komparativní spis, kterým autorka zapůsobila na vývoj romantismu. Zdůrazňuje v něm úlohu srdce a citů v literárním díle.

O Německu – 1810. V tomto spisu autorka seznamuje s německou literaturou a filozofií, uplatňuje literární kosmopolitismus.

Zajímavá a poučná je i autorčina korespodence. Je bohatým zdrojem pro poznání jejích názorů a myšlenkových proudů dané doby.

Hledáte také jako: Madame de Staëlová
Rychlá navigace:novinky |diskuse