zavřít
Ludvík Vaculík

prozaik, publicista, fejetonista

Narození:
23. 7. 1926 , Brumov u Valašských Klobouk
Úmrtí:
6. 6. 2015  ve věku 88 let,  Praha, Česká republika  †
Znamení:
lev  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

32 se líbí, 13 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ludvík Vaculík je prozaik a fejetonista. Ludvík Vaculík se narodil v Brumově u Valašských Klobouk. Za 2. světové války pracoval u firmy Baťa ve Zlíně jako jeden z jeho "mladých mužů" a ve Zruči nad Sázavou a současně navštěvoval obuvnickou školu a obchodní školu pro zahraniční obchod. Po válce vystudoval Ludvík Vaculík Vysokou školu politickou a sociální. Při studiu působil jako vychovatel v internátech pro učně v Benešově nad Ploučnicí a v Praze. Po návratu z vojenské služby se Ludvík Vaculík stal redaktorem Rudého práva, později v rozhlase a Lidových novinách. Přesvědčený komunista Vaculík byl brzy rozčarován z toho, jak komunistický režim zneužil idealismus svých příznivců. Jeho kritický postoj vyvrcholil v roce 1967 na IV. sjezdu spisovatelů, kde pronesl kritický projev o poválečném vývoji Československa. Za to byl vyloučen ze strany. V roce 1968 byl Ludvík Vaculík autorem prohlášení "2000 slov" a po potlačení pražského jara to pro něho znamenalo dvacet let zákazu publikování. Ludvík Vaculík nezvolil variantu emigrace, zůstal doma a ujal se samizdatového vydávání zakázané literatury v Edici Petlice. Po listopadu 1989 pokračuje ve své svobodné tvůrčí činnosti. Dílo Ludvíka Vaculíka: Tvorba Ludvíka Vaculíka byla od roku 1969 až po listopad 1989 vydávána v samizdatu nebo v zahraničí. Romány: Na farmě mládeže - 1958, kniha reportáží Rušný dům - 1963, románový debut, ve kterém zúročil své zkušenosti z práce vychovatele Sekyra - 1966, román, který vypráví o zneužívání moci za komunistického režimu Morčata - 1973, nevelký modelový román určený spíše mladým čtenářům představuje "mezní výpověď o mezní lidské situaci" Český snář - v samizdatu 1981, svědectví o životě v disidentu, próza deníkového charakteru Jak se dělá chlapec - 1993, velmi osobní autorova zpověď, záznam o přelomu osmdesátých a devadesátých let s vůdčími motivy nevěry a žárlivosti. Kniha byla také Vaculíkovou odpovědí na Smolnou knihu jeho tehdejší životní partnerky Lenky Procházkové Milí spolužáci! - 1996, trilogie Kniha indiánská - vzpomínky na dětství Kniha dělnická - vzpomínky na zážitky z Baťova Zlína Kniha studentská - vzpomínky na Únor a roky po něm Nepaměti - 1998, kniha vzpomínek Významnou součástí Vaculíkovy tvorby jsou jeho fejetony, které píše po celé své tvůrčí období a které vycházejí též v souborech. Jaro je tady - v samizdatu 1987 Srpnový rok - 1990 Stará dáma se baví - 1991, fejetony z filmových a televizních novin Nad jezerem škaredě hrát - 1996 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ludvík Vaculík je prozaik a fejetonista. Ludvík Vaculík se narodil v Brumově u Valašských Klobouk. Za 2. světové války pracoval u firmy Baťa ve Zlíně jako jeden z jeho "mladých mužů" a ve Zruči nad Sázavou a současně navštěvoval obuvnickou školu a obchodní školu pro zahraniční obchod.

Po válce vystudoval Ludvík Vaculík Vysokou školu politickou a sociální. Při studiu působil jako vychovatel v internátech pro učně v Benešově nad Ploučnicí a v Praze.

Po návratu z vojenské služby se Ludvík Vaculík stal redaktorem Rudého práva, později v rozhlase a Lidových novinách.

Přesvědčený komunista Vaculík byl brzy rozčarován z toho, jak komunistický režim zneužil idealismus svých příznivců. Jeho kritický postoj vyvrcholil v roce 1967 na IV. sjezdu spisovatelů, kde pronesl kritický projev o poválečném vývoji Československa. Za to byl vyloučen ze strany.

V roce 1968 byl Ludvík Vaculík autorem prohlášení "2000 slov" a po potlačení pražského jara to pro něho znamenalo dvacet let zákazu publikování.

Ludvík Vaculík nezvolil variantu emigrace, zůstal doma a ujal se samizdatového vydávání zakázané literatury v Edici Petlice. Po listopadu 1989 pokračuje ve své svobodné tvůrčí činnosti.

Dílo Ludvíka Vaculíka:

Tvorba Ludvíka Vaculíka byla od roku 1969 až po listopad 1989 vydávána v samizdatu nebo v zahraničí.

Romány:
Na farmě mládeže - 1958, kniha reportáží
Rušný dům - 1963, románový debut, ve kterém zúročil své zkušenosti z práce vychovatele
Sekyra - 1966, román, který vypráví o zneužívání moci za komunistického režimu

Morčata - 1973, nevelký modelový román určený spíše mladým čtenářům představuje "mezní výpověď o mezní lidské situaci"

Český snář - v samizdatu 1981, svědectví o životě v disidentu, próza deníkového charakteru

Jak se dělá chlapec - 1993, velmi osobní autorova zpověď, záznam o přelomu osmdesátých a devadesátých let s vůdčími motivy nevěry a žárlivosti. Kniha byla také Vaculíkovou odpovědí na Smolnou knihu jeho tehdejší životní partnerky Lenky Procházkové

Milí spolužáci! - 1996, trilogie
Kniha indiánská - vzpomínky na dětství
Kniha dělnická - vzpomínky na zážitky z Baťova Zlína
Kniha studentská - vzpomínky na Únor a roky po něm
Nepaměti - 1998, kniha vzpomínek

Významnou součástí Vaculíkovy tvorby jsou jeho fejetony, které píše po celé své tvůrčí období a které vycházejí též v souborech.

Jaro je tady - v samizdatu 1987
Srpnový rok - 1990
Stará dáma se baví - 1991, fejetony z filmových a televizních novin
Nad jezerem škaredě hrát - 1996

Ludvík Vaculík v našich článcích

Mohli by vás také zajímat…