![]() |
dramatik, spisovatele, filmový a rozhlasový scenárista
- Narození:
- 7. 3. 1924 , Tokyo, Japonsko
- Úmrtí:
- 22. 1. 1993 ve věku 68 let, Tokyo, Japonsko †
- Znamení:
- ryby
- Výška:
- přidej výšku
- Hodnotit:
Kóbó Abe, vlastním jménem Abe Kimifusa, byl japonský spisovatele, dramatik, filmový a rozhlasový scenárista. Je považován za hlavního představitele japonské avantgardy. Kóbó Abe vystudoval medicínu, avšak lékařskou praxi neprovozoval. Do literatury vstoupil v roce 1951. Oblíbil si západní kulturu, především surrealismus a vědecko-fantastický žánr. Byl obdivovatelem Franze Kafky. Několikrát navštívil Československo. Hlásil se rovněž k literárnímu odkazu českých a slovenských autorů, zejména Karla Čapka. Dílo Kóbó Abeho: Pro Abeho dílo jsou charakteristické výboje do sfér vědeckofantastické literatury, spojení fantastických prvků se současnou i historickou realitou, vnitřní napětí, jemný humor, satira a bohatý moderní jazyk. Vedle románů je Kóbó Abe i autorem divadelních, televizních a rozhlasových dramat a filmových scénářů. Také jeho esejistická tvorba pokrývá širokou škálu problémů od teorie umění před otázky sociální a politické. Kóbó Abe je laureátem řady literárních a divadelních cen a to jak v Japonsku, tak i v zahraničí. Několikrát navštívil také Československo. Hlásí se rovněž k literárnímu odkazu našich autorů, zejména Karla Čapka. Povídky Zeď - 1951, povídková sbírka, získala Akutagawovu cenu Červený kokon - 1957, soubor povídek Kouzelná křídla - 1957 Dendrocacalia - 1965 Pokušitel - 1966 Žena z dun - 1980 Vagabund - 1985 Další próza: Cesty po východní Evropě - 1957, román Tvář toho druhého - 1981, psychologický a zároveň vědeckofantastický román, jde o příběh vědce, jemuž výbuch v laboratoři trvale znetvořil tvář. Přes veškeré úsilí lékařů zůstává tvář natolik zohyzděna, že se vědec může pohybovat mezi lidmi pouze s obvázaným obličejem. Neschopen kontaktu s okolím, stává se anonymní, záhadnou bytostí bez tváře. Chce však takovému postavení čelit. Vyrobí si dokonalou masku, která mu umožní návrat mezi lidi. Změněná podoba však změní i jeho chování. Zkouší svou novou tvář a své nové já v nejrůznějších situacích - avšak život s tváří "toho druhého" vyústí v hlubokou rozpolcenost a manželskou roztržku. Písečná žena – 1962, novela, autor již v krátkém úvodu knihy prozradí vše, co činí knihu napínavou a zdánlivě tak vezme čtenáři důvody, proč by měl knihu číst až do konce. Jednoho dne však hlavní hrdina, středoškolský učitel a vědec, beze stopy zmizí při entomologické výpravě. Všechna pátrání skončí nezdarem a hrdina je po sedmi letech úředně prohlášen za nezvěstného. Kniha byla v roce 1964 zfilmována. Film byl nominován na ocenění Zlatou palmou v Cannes. Cenu však i přes velké očekávání nakonec nezískal. Divadelní hry: Uniforma Ten duch jsem já …zobrazit celý životopis
Životopis
Kóbó Abe, vlastním jménem Abe Kimifusa, byl japonský spisovatele, dramatik, filmový a rozhlasový scenárista. Je považován za hlavního představitele japonské avantgardy.
Kóbó Abe vystudoval medicínu, avšak lékařskou praxi neprovozoval. Do literatury vstoupil v roce 1951. Oblíbil si západní kulturu, především surrealismus a vědecko-fantastický žánr. Byl obdivovatelem Franze Kafky. Několikrát navštívil Československo. Hlásil se rovněž k literárnímu odkazu českých a slovenských autorů, zejména Karla Čapka.
Pro Abeho dílo jsou charakteristické výboje do sfér vědeckofantastické literatury, spojení fantastických prvků se současnou i historickou realitou, vnitřní napětí, jemný humor, satira a bohatý moderní jazyk. Vedle románů je Kóbó Abe i autorem divadelních, televizních a rozhlasových dramat a filmových scénářů. Také jeho esejistická tvorba pokrývá širokou škálu problémů od teorie umění před otázky sociální a politické. Kóbó Abe je laureátem řady literárních a divadelních cen a to jak v Japonsku, tak i v zahraničí. Několikrát navštívil také Československo. Hlásí se rovněž k literárnímu odkazu našich autorů, zejména Karla Čapka.
Povídky
Zeď - 1951, povídková sbírka, získala Akutagawovu cenu
Červený kokon - 1957, soubor povídek
Kouzelná křídla - 1957
Dendrocacalia - 1965
Pokušitel - 1966
Žena z dun - 1980
Vagabund - 1985
Další próza:
Cesty po východní Evropě - 1957, román
Tvář toho druhého - 1981, psychologický a zároveň vědeckofantastický román, jde o příběh vědce, jemuž výbuch v laboratoři trvale znetvořil tvář. Přes veškeré úsilí lékařů zůstává tvář natolik zohyzděna, že se vědec může pohybovat mezi lidmi pouze s obvázaným obličejem. Neschopen kontaktu s okolím, stává se anonymní, záhadnou bytostí bez tváře. Chce však takovému postavení čelit. Vyrobí si dokonalou masku, která mu umožní návrat mezi lidi. Změněná podoba však změní i jeho chování. Zkouší svou novou tvář a své nové já v nejrůznějších situacích - avšak život s tváří "toho druhého" vyústí v hlubokou rozpolcenost a manželskou roztržku.
Písečná žena – 1962, novela, autor již v krátkém úvodu knihy prozradí vše, co činí knihu napínavou a zdánlivě tak vezme čtenáři důvody, proč by měl knihu číst až do konce. Jednoho dne však hlavní hrdina, středoškolský učitel a vědec, beze stopy zmizí při entomologické výpravě. Všechna pátrání skončí nezdarem a hrdina je po sedmi letech úředně prohlášen za nezvěstného. Kniha byla v roce 1964 zfilmována. Film byl nominován na ocenění Zlatou palmou v Cannes. Cenu však i přes velké očekávání nakonec nezískal.
Divadelní hry:
Uniforma
Ten duch jsem já
Friends (1988)
Moetsukita chizu (1968)
Tvář toho druhého (1966)
Písečná žena (1964)
Past (1962)
Okuman choja (1954)
Kabe atsuki heya (1953)
The Box Man (2002)
Shijin no shôgai (1974)
Ako (1965)
Poslední komentáře – Kóbó Abe
| vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)