![]() |
bajkař
- Narození:
- 13. 2. 1769 , Moskva, Rusko
- Úmrtí:
- 21. 11. 1844 ve věku 75 let, Petrohrad, Rusko †
- Znamení:
- vodnář
- Výška:
- přidej výšku
- Hodnotit:
Ivan Andrejevič Krylov byl ruský bajkář, dramatik a novinář. Ivan A. Krylov prožil své dětství na Urale v nezámožné důstojnické rodině. V osmi letech mu zemřel otec a on si musel sám vydělávat na živobytí, především kancelářskými pracemi. Většinu života strávil v Petrohradě jako úředník, domácí učitel nebo chráněnec bohatých mecenášů. Téměř dvacet let působil jako knihovník petrohradské knihovny. Přes své nesoustavné vzdělávání vynikal sečtělostí a všestranným rozhledem. Dílo Ivana Andrejeviče Krylova: Ivan A. Krylov zahájil svou literární činnost satirickými články. Na přelomu osmdesátých let vydával vlastní satirické časopisy - Počta duchov, Zritěl, Sankt - Petěrburgskij Merkurij. Ty však byly brzy policejně zakázány. Komické opery: Hadačka - 1783 - 4, tuto komickou operu napsal v necelých patnácti letech. V ní a dalších komických operách odsuzuje nešvary tehdejší feudální společnosti: Komické opery z let 1786 - 87: Blrodina Autor v předsíni Šibalové Trumf aneb Podščipa - 1799 - 1800, "bláznivá tragédie" je kritikou vlády cara Petra I. Módní obchod - 1806 Ponaučení dcerkám - 1807 - obě komedie jsou kritikou bezduchého napodobování francouzského způsobu života ruskou šlechtou. Bajky: Krylov se věnoval i lyrice, ale světovou proslulost mu přinesly jeho bajky. Jejich charakteristickým rysem je ruský národní ráz, postihuje konkrétní nešvary lidí a institucí své doby. Forma bajek vychází z lidových postav, z hovorové řeči, užívá lidová pořekadla a přísloví. Verše jsou psány jambem o různých stopách. Řada veršů zlidověla a je živá dodnes. Celoživotní soubor veršovaných bajek je soustředěn do devíti knih, obsahuje téměř 200 titulů. První sbírka byla vydána v roce 1809. Námětově lze bajky dělit na: sociální - Vlk a beránek politické - Vlk v psinci, Výchova lva filozofické - Zahradník a filozof mravoučné - Svině pod dubem, Osel a slavík Bajky řadí Ivana Andrejeviče Krylova mezi nejpřednější bajkáře všech dob. …zobrazit celý životopis
Životopis
Ivan Andrejevič Krylov byl ruský bajkář, dramatik a novinář.
Ivan A. Krylov prožil své dětství na Urale v nezámožné důstojnické rodině. V osmi letech mu zemřel otec a on si musel sám vydělávat na živobytí, především kancelářskými pracemi. Většinu života strávil v Petrohradě jako úředník, domácí učitel nebo chráněnec bohatých mecenášů. Téměř dvacet let působil jako knihovník petrohradské knihovny. Přes své nesoustavné vzdělávání vynikal sečtělostí a všestranným rozhledem.
Ivan A. Krylov zahájil svou literární činnost satirickými články. Na přelomu osmdesátých let vydával vlastní satirické časopisy - Počta duchov, Zritěl, Sankt - Petěrburgskij Merkurij. Ty však byly brzy policejně zakázány.
Komické opery:
Hadačka - 1783 - 4, tuto komickou operu napsal v necelých patnácti letech. V ní a dalších komických operách odsuzuje nešvary tehdejší feudální společnosti:
Komické opery z let 1786 - 87:
Blrodina
Autor v předsíni
Šibalové
Trumf aneb Podščipa - 1799 - 1800, "bláznivá tragédie" je kritikou vlády cara Petra I.
Módní obchod - 1806
Ponaučení dcerkám - 1807 - obě komedie jsou kritikou bezduchého napodobování francouzského způsobu života ruskou šlechtou.
Bajky:
Krylov se věnoval i lyrice, ale světovou proslulost mu přinesly jeho bajky. Jejich charakteristickým rysem je ruský národní ráz, postihuje konkrétní nešvary lidí a institucí své doby. Forma bajek vychází z lidových postav, z hovorové řeči, užívá lidová pořekadla a přísloví. Verše jsou psány jambem o různých stopách. Řada veršů zlidověla a je živá dodnes.
Celoživotní soubor veršovaných bajek je soustředěn do devíti knih, obsahuje téměř 200 titulů. První sbírka byla vydána v roce 1809.
Námětově lze bajky dělit na:
sociální - Vlk a beránek
politické - Vlk v psinci, Výchova lva
filozofické - Zahradník a filozof
mravoučné - Svině pod dubem, Osel a slavík
Bajky řadí Ivana Andrejeviče Krylova mezi nejpřednější bajkáře všech dob.
Poslední komentáře – Ivan Andrejevič Krylov
| vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)