zavřít
Hermann

herec

Narození:
12. 8. 1854 , Horní Mlýn u Chotěboře
Úmrtí:
8. 7. 1935  ve věku 80 let,  Řevnice u Prahy  †
Znamení:
lev  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ignát Hermann byl publicista a editor, tvůrce vážného a zábavného pražského románu. Ignát Hermann se narodil v Horním Mlýně u Chotěboře. Jeho rodiče se vydali hledat štěstí do Ameriky, ale brzy se vrátili. Rodina se usadila u Hradce Králové, kde otec pracoval jako advokátní písař. Po neúspěchu na Královehradeckém gymnáziu začal Ignát Hermann pracovat v Praze jako kupecký učeň. V Praze pronikal Ignát Hermann mezi literáty a žurnalisty. Prosadil se jako redaktor humoristických časopisů. V roce 1882 založil a sám redigoval časopis Švanda dudák. Příspíval do řady časopisů – Humoristické listy, Květy, Národní listy, Paleček. Byl velice aktivní v mnohých kulturních institucích – Umělecká beseda, Světozor, Máj aj. Dílo Ignáta Hermanna: Ignát Hermann se stal populárním beletristou a po desetiletí psal do Národních listů fejetony, soudničky a tzv. nedělní povídky. Těch bylo přes 500 a jen některé vybral do svých knih. Ve stopách Jana Nerudy se věnoval látce pražské. V črtách zachycoval pražskou spodinu, podsvětí i střední vrstvy. Oblibu spisovatele šířily rané filmové přepisy a postupně vydávané vzpomínky. Páté přes deváté – 1895 Muž bez třináctky – 1909 Z povídek nedělního kronikáře – 1920 Pražské figurky – 1884 Drobní lidé – 1888 Z pražských zákoutí – 1889 U snědeného krámu – 1890, realistický, místy až naturalistický obraz osobní tragédie a obchodního ztroskotání kupce Martina Žemly, způsobené přílišnou pasivitou hrdiny a bezohlednou chamtivostí jeho ženy Otec Kondelík a ženich Vejvara – 1898, humoristický román o úspěšném pražském živnostníkovi a jeho rodině Tchán Kondelík a zeť Vejvara – 1906, pokračování příběhů rodiny malíře pokojů Kondelíka Vdavky Nanynky Kulichovy – 1918 Artur a Leontýna – 1921 Před padesáti lety – 1924-38, postupně vydávané vzpomínky O živých, o mrtvých – 1915-40, povídky …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ignát Hermann byl publicista a editor, tvůrce vážného a zábavného pražského románu.

Ignát Hermann se narodil v Horním Mlýně u Chotěboře. Jeho rodiče se vydali hledat štěstí do Ameriky, ale brzy se vrátili. Rodina se usadila u Hradce Králové, kde otec pracoval jako advokátní písař.

Po neúspěchu na Královehradeckém gymnáziu začal Ignát Hermann pracovat v Praze jako kupecký učeň.

V Praze pronikal Ignát Hermann mezi literáty a žurnalisty. Prosadil se jako redaktor humoristických časopisů. V roce 1882 založil a sám redigoval časopis Švanda dudák. Příspíval do řady časopisů – Humoristické listy, Květy, Národní listy, Paleček. Byl velice aktivní v mnohých kulturních institucích – Umělecká beseda, Světozor, Máj aj.

Dílo Ignáta Hermanna:

Ignát Hermann se stal populárním beletristou a po desetiletí psal do Národních listů fejetony, soudničky a tzv. nedělní povídky. Těch bylo přes 500 a jen některé vybral do svých knih. Ve stopách Jana Nerudy se věnoval látce pražské. V črtách zachycoval pražskou spodinu, podsvětí i střední vrstvy. Oblibu spisovatele šířily rané filmové přepisy a postupně vydávané vzpomínky.

Páté přes deváté – 1895
Muž bez třináctky – 1909
Z povídek nedělního kronikáře – 1920
Pražské figurky – 1884
Drobní lidé – 1888
Z pražských zákoutí – 1889

U snědeného krámu – 1890, realistický, místy až naturalistický obraz osobní tragédie a obchodního ztroskotání kupce Martina Žemly, způsobené přílišnou pasivitou hrdiny a bezohlednou chamtivostí jeho ženy

Otec Kondelík a ženich Vejvara – 1898, humoristický román o úspěšném pražském živnostníkovi a jeho rodině

Tchán Kondelík a zeť Vejvara – 1906, pokračování příběhů rodiny malíře pokojů Kondelíka

Vdavky Nanynky Kulichovy – 1918
Artur a Leontýna – 1921
Před padesáti lety – 1924-38, postupně vydávané vzpomínky
O živých, o mrtvých – 1915-40, povídky