![]() |
dramatik, spisovatel, žurnalista
- Narození:
- 22. 4. 1707 , Sharpham Park u Glastonbury, Anglie
- Úmrtí:
- 8. 10. 1754 ve věku 47 let, Lisabon, Portugalsko †
- Znamení:
- býk
- Výška:
- přidej výšku
- Hodnotit:
Henry Fielding byl anglický spisovatel, dramatik a žurnalista. Henry Fielding pocházel ze zchudlé aristokratické rodiny. Studoval na elitní střední škole v Etonu a na unverzitě v holandském Leydenu. Žádnou z obou škol nedokončil. Začal psát pro divadlo (Drury Lane, Haymarket), byl považován za oficiálního dramatika. Po přijetí zákona o divadelní cenzuře se soustředil na románovou tvorbu a žurnalistiku. Později Henry Fielding studoval práva, která dokončil a byl jmenován smírčím soudcem. Pro vážné onemocnění - cirhóza jater, odjel na léčení do Portugalska, kde v roce 1754 v Lisabonu zemřel. Dílo Henryho Fieldinga: Jako dramatik se Henry Fielding proslavil zejména svými satirami, v nichž parodoval současnou litrární tvorbu a kritiku, současné poměry, společenský život a korupci justice, politické praktiky vládnoucí whigistické strany a jejího ministerského předsedy Walpolea. Henry Fielding napsal celkem osmadvacet her, zdařile adaptoval i Moliérovy komedie. Drama: Autorova fraška - 1730 Paleček - 1730 Kavárenský politik - 1730 Pasquin, dramatická satira na dnešní dobu - 1736 Historický kalendář na rok 1736 - 1737 Romány: V úvodních kapitolách jednotlivých knih vyjádřil Fielding své názory na teorii románu formou esejů. Na obranu života paní Shamely Andrewsové - 1741, t06 pod n8yvem Shamela, parodie na populární moralizující román Pamela od S. Richardsona. Hlavní hrdinku tu autor představuje jako vypočítavou ženu plnou přetvářky. Joseph Andrews - 1742, vychází rovněž z Richardsonova románu o domnělém Pamelinu bratrovi. Pod Cervantesovým vlivem stojí v centru dění donkichotská dvojice farář Adams a titulní hrdina, kteří putují Anglií a hledají smysl křesťanské lásky a skutečných ctností. Jonathan Wild - 1743, román o londýnském vládci podsvětí, je satirou na život premiéra R. Walpolea. Autor zde naznačuje, že život zločinců se mnohdy neliší od života politiků. Tom Jones - 1749, román je vrcholem Fieldingova románového díla. Je nejdůslednějším naplněním jeho koncepce komického eposu v próze. Příběh nalezence Toma Jonese, který je společností odsuzován za lehkovážné chování, vede nakonec nejen k odhalení jeho původu, ale i k ocenění jeho skutečného charakteru. Román se vyznačuje pestrým dějem, napětím, zajímavými zápletkami a množstvím postav různého charakteru. Má i autobiografické prvky. Vytváří panoramatický obraz anglické společnosti 1.poloviny 18. století. Tímto románem ovlivnil Fielding literární vývoj jak v Anglii tak ve světě. Je označován za první moderní anglický román, který patří k vrcholným dílům světové literatury. Amélie - 1751, poslední autorův román, který je na rozdíl od předešlého díla prodchnut hořkou skepsí v pohledu na zkažený svět plný sobectví a korupce. …zobrazit celý životopis
Životopis
Henry Fielding byl anglický spisovatel, dramatik a žurnalista.
Henry Fielding pocházel ze zchudlé aristokratické rodiny. Studoval na elitní střední škole v Etonu a na unverzitě v holandském Leydenu. Žádnou z obou škol nedokončil. Začal psát pro divadlo (Drury Lane, Haymarket), byl považován za oficiálního dramatika. Po přijetí zákona o divadelní cenzuře se soustředil na románovou tvorbu a žurnalistiku.
Později Henry Fielding studoval práva, která dokončil a byl jmenován smírčím soudcem. Pro vážné onemocnění - cirhóza jater, odjel na léčení do Portugalska, kde v roce 1754 v Lisabonu zemřel.
Jako dramatik se Henry Fielding proslavil zejména svými satirami, v nichž parodoval současnou litrární tvorbu a kritiku, současné poměry, společenský život a korupci justice, politické praktiky vládnoucí whigistické strany a jejího ministerského předsedy Walpolea. Henry Fielding napsal celkem osmadvacet her, zdařile adaptoval i Moliérovy komedie.
Drama:
Autorova fraška - 1730
Paleček - 1730
Kavárenský politik - 1730
Pasquin, dramatická satira na dnešní dobu - 1736
Historický kalendář na rok 1736 - 1737
Romány:
V úvodních kapitolách jednotlivých knih vyjádřil Fielding své názory na teorii románu formou esejů.
Na obranu života paní Shamely Andrewsové - 1741, t06 pod n8yvem Shamela, parodie na populární moralizující román Pamela od S. Richardsona. Hlavní hrdinku tu autor představuje jako vypočítavou ženu plnou přetvářky.
Joseph Andrews - 1742, vychází rovněž z Richardsonova románu o domnělém Pamelinu bratrovi. Pod Cervantesovým vlivem stojí v centru dění donkichotská dvojice farář Adams a titulní hrdina, kteří putují Anglií a hledají smysl křesťanské lásky a skutečných ctností.
Jonathan Wild - 1743, román o londýnském vládci podsvětí, je satirou na život premiéra R. Walpolea. Autor zde naznačuje, že život zločinců se mnohdy neliší od života politiků.
Tom Jones - 1749, román je vrcholem Fieldingova románového díla. Je nejdůslednějším naplněním jeho koncepce komického eposu v próze. Příběh nalezence Toma Jonese, který je společností odsuzován za lehkovážné chování, vede nakonec nejen k odhalení jeho původu, ale i k ocenění jeho skutečného charakteru. Román se vyznačuje pestrým dějem, napětím, zajímavými zápletkami a množstvím postav různého charakteru. Má i autobiografické prvky. Vytváří panoramatický obraz anglické společnosti 1.poloviny 18. století. Tímto románem ovlivnil Fielding literární vývoj jak v Anglii tak ve světě. Je označován za první moderní anglický román, který patří k vrcholným dílům světové literatury.
Amélie - 1751, poslední autorův román, který je na rozdíl od předešlého díla prodchnut hořkou skepsí v pohledu na zkažený svět plný sobectví a korupce.
Episode #1.1 (1997)
The History of Tom Jones, a Foundling (1997)
Joseph Andrews (1977)
The Bawdy Adventures of Tom Jones (1976)
Lock Up Your Daughters! (1969)
Tom Jones (1963)
Tom Jones (1996)
Amelia (1961)
Tom Jones (1960)
Tom Jones (1917)
Poslední komentáře – Henry Fielding
| vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)