zavřít
Harold Pinter

dramatik, spisovatel

Narození:
10. 10. 1930 , Londýn, Anglie
Úmrtí:
24. 12. 2008  ve věku 78 let,  Lodnýn, Anglie  †
Znamení:
váhy  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Harold Pinter je anglický dramatik, nositel Nobelovy ceny. Harold Pinter se narodil v chudé rodině židovského krejčího. Po střední škole, kde získal zájem o literaturu a divadlo, studoval krátce na Královské akademii dramatického umění. Jako pacifista odmítl nastoupit vojenskou službu a byl za to sankcionován. Nejprve pracoval v Irsku a Anglii jako herec, později jako režisér. Události v Chile, kdy byl zavražděn prezident Salvator Allende, vyprovokovaly Harolda Pintera k politické aktivitě, k vystupování proti vojenským zásahům a válečným konfliktům. Za své hry získal řadu ocenění, šlechtický titul ale odmítl. V roce 2005 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Dílo Harolda Pintera: Harold Pinter se věnoval vlastní literární tvorbě, především dramatické, ale psal i básně a prózu. Dramata: Pinterova dramata jsou nazývána "komediemi hrozby". Jsou příbuzné s beckettovským absurdním divadlem, mají děsivé kafkovské rysy, ale i svá specifika. Odehrávají se ve vymezených interiérech, představujících zároveň úkryt i klec, do nichž proniká zvenčí nějaká hrozba, zahalená tajemstvím. Hry se zabývají pokřivenými a vyhrocenými mezilidskými vztahy. Hlavními motivy bývají např. strach, vina či neovladatelná touha. Jeho postavyžijí v reálném světě, který je však bezvýchodný a absurdní. Pokoj - 1957, prvotina, která měla premiéru na bristolské univerzitě. Narozeniny - 1958, vyd. 1960. První celovečerní hra, která při prvním uvedení propadla, ale později dosáhla ocenění. Je příběhem osamělého mladíka, který žije v uzavřenosti jednoho ubohého penzionu. Jednoho dne ho navštíví dva neznámí muži pod záminkou oslav jeho narozenin. Místo toho ho však psychicky a fyzicky týrají a nakonec odvedou do vnějšího světa. Hry, které zaznamenaly velký úspěch nejen v Londýně, ale v celém světě: Mechanický číšník - 1959 Správce - 1960 Návrat domů - 1965, černá groteska, jedno z Pinterových vrcholných děl. Námětem je hrozba zničení rodiny, podlehající primární pudovosti, nekontrolovatelnou sexualitou. V některých dalších autorových hrách se opět vracejí motivy partnerského trjúhelníku, milostných vztahů, přátelství, ale i nevěry a zrady. Uplatňují se v nich i jeho politické postoje: Krajina - 1968 Ticho - 1969 Staré časy - 1971 Země nikoho - 1975 Zrada - 1978 Prach v prachu - 1997 Oslava - 2000 Pinter psal rovněž i rozhlasové a televizní hry i filmové scénáře. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Harold Pinter je anglický dramatik, nositel Nobelovy ceny.

Harold Pinter se narodil v chudé rodině židovského krejčího. Po střední škole, kde získal zájem o literaturu a divadlo, studoval krátce na Královské akademii dramatického umění. Jako pacifista odmítl nastoupit vojenskou službu a byl za to sankcionován. Nejprve pracoval v Irsku a Anglii jako herec, později jako režisér.

Události v Chile, kdy byl zavražděn prezident Salvator Allende, vyprovokovaly Harolda Pintera k politické aktivitě, k vystupování proti vojenským zásahům a válečným konfliktům. Za své hry získal řadu ocenění, šlechtický titul ale odmítl. V roce 2005 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu.

Dílo Harolda Pintera:

Harold Pinter se věnoval vlastní literární tvorbě, především dramatické, ale psal i básně a prózu.

Dramata:
Pinterova dramata jsou nazývána "komediemi hrozby". Jsou příbuzné s beckettovským absurdním divadlem, mají děsivé kafkovské rysy, ale i svá specifika. Odehrávají se ve vymezených interiérech, představujících zároveň úkryt i klec, do nichž proniká zvenčí nějaká hrozba, zahalená tajemstvím.

Hry se zabývají pokřivenými a vyhrocenými mezilidskými vztahy. Hlavními motivy bývají např. strach, vina či neovladatelná touha. Jeho postavyžijí v reálném světě, který je však bezvýchodný a absurdní.

Pokoj - 1957, prvotina, která měla premiéru na bristolské univerzitě.

Narozeniny - 1958, vyd. 1960. První celovečerní hra, která při prvním uvedení propadla, ale později dosáhla ocenění. Je příběhem osamělého mladíka, který žije v uzavřenosti jednoho ubohého penzionu. Jednoho dne ho navštíví dva neznámí muži pod záminkou oslav jeho narozenin. Místo toho ho však psychicky a fyzicky týrají a nakonec odvedou do vnějšího světa.

Hry, které zaznamenaly velký úspěch nejen v Londýně, ale v celém světě:
Mechanický číšník - 1959
Správce - 1960

Návrat domů - 1965, černá groteska, jedno z Pinterových vrcholných děl. Námětem je hrozba zničení rodiny, podlehající primární pudovosti, nekontrolovatelnou sexualitou.

V některých dalších autorových hrách se opět vracejí motivy partnerského trjúhelníku, milostných vztahů, přátelství, ale i nevěry a zrady. Uplatňují se v nich i jeho politické postoje:
Krajina - 1968
Ticho - 1969
Staré časy - 1971
Země nikoho - 1975
Zrada - 1978
Prach v prachu - 1997
Oslava - 2000

Pinter psal rovněž i rozhlasové a televizní hry i filmové scénáře.

  • Tomáš Savka se raduje z otcovství: Takhle krásně o dcerce, kterou mu porodila starší manželka, mluví

    Super.cz, 25. 10. 2018 Tomáš Savka  (35) prožívá jedno z nejpříjemnějších životních období. Manželka Zuzana Pokorná (46) mu porodila dceru Annu Viktorii . Role otce ho potkala zrovna v době, kdy začal zkoušet hru Harolda Pintera s názvem Zrada, která je režijním debutem Miroslava Etzlera. … více

  • Drsňák Daniel Craig nespí s manželkou... Víme proč!

    Odhaleno.cz, 3. 12. 2013 Herectví je řehole. A zvláště to divadelní. Tvrdí to i Daniel Craig a jeho manželka Rachel Weisz. Vystupují spolu na Broadwayi ve hře Betrayal dramatika Harolda Pintera a kvůli rolím teď spolu nemůžou spát. Mají oddělené ložnice a žijí několik týdnů bez sexu. Aby nevypadli ze svých postav. … více

  • Hollywoodský pár snů šokoval: Daniel Craig a Rachel Weisz spí v oddělených ložnicích

    Super.cz, 9. 11. 2013 Herectví je řehole. A zvláště to divadelní. Tvrdí to i Daniel Craig a jeho manželka Rachel Weisz. Vystupují spolu na Broadwayi ve hře Betrayal dramatika Harolda Pintera a kvůli rolím teď spolu nemůžou spát. Mají oddělené ložnice a žijí několik týdnů bez sexu. Aby nevypadli ze svých postav. Také v divadle hrají manžele, jenže Rachelina postava Emma podvádí Roberta, jehož hraje Daniel. Role prý berou tak vážně, že si je nosí domů a nespí spolu ani tam. „Když jde opona dolů, stále zůstávají ve svých rolích, aby si uchovali tu intenzitu, proto mají teď také oddělené ložnice, aby zůstali soustředění,“ píše britský Daily Star. Pětačtyřicetiletý představitel Jamese Bonda začal randit s Rachel mladší o dva roky v prosinci 2010. V červnu 2011 se vzali a od té doby spolu žijí v New Yorku. Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normální tabulka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-fareast-language:EN-US;} … více

Mohli by vás také zajímat…