![]() |
prozaik
- Narození:
- 12. 12. 1821 , Rouen, Francie
- Úmrtí:
- 8. 5. 1880 ve věku 58 let, Groisset, Francie †
- Znamení:
- střelec
- Výška:
- přidej výšku
- Hodnotit:
Gustave Flaubert byl francouzský prozaik. Gustave Flaubert se narodil v rodině lékaře. Studoval práva, ale pro nemoc studia nedokončil. Začal se věnovat literatuře. Procestoval několik zemí např. Itálii, Egypt, Palestinu, Libanon, Řecko aj. Většinu života prožil samotářsky na usedlosti Croisset u Rouenu. Udržoval ale styky s řadou literátů např. s Maupassantem či Sandovou. Z díla Gustva Flauberta: Gustave Flaubert začal svou tvorbu romanticky laděnými autobiografickými prózami. Později se přiklonil ke kritickému realismu. Paměti bláznovy – 1838 Romány: Paní Bovaryová – 1857. Nejslavnější Flaubertův román, označený podtitulem „Mravy venkova“. Krásná a romantická žena Ema Bovaryová je nespokojená s prostředím, ve kterém žije. Sní o lásce a přepychu, ale její svět se v konfrontaci s realitou hroutí. Zadlužená u lichváře, zklamaná milencem a všemi opuštěná skončí sebevraždou. Po publikaci románu byl Flaubert zažalován pro ohrožení veřejné mravnosti. Po osvobozujícím rozsudku vyšla jen zkrácená verze. Salambo – 1862, román je historickou freskou, která čerpá z dějin starověkého Kartága. Citová výchova – 1869, dílo je do určité míry autobiografickým vyznáním mladé generace. Pokušení svatého Antonína – 1874, řeší faustovský motiv hledání absolutního poznání, uspokojení nepřináší nejen víra, ale i moderní věda. Bouvard a Pécuchet – 1881. Satiricky laděný román o dvou pařížských písařích na venkově zůstal nedokončen. Téma zpracovala Čs. televize pro televizní seriál Dva písaři. Hlavní role hráli Miroslav Horníček a Jiří Sovák. Z povídkové tvorby: Tři povídky – 1877, je pozoruhodná povídka Prosté srdce. Dramata: Zámek srdcí – 1863 (spolu s L. Bouilhetem) Kandidát – 1874 …zobrazit celý životopis
Životopis
Gustave Flaubert byl francouzský prozaik.
Gustave Flaubert se narodil v rodině lékaře. Studoval práva, ale pro nemoc studia nedokončil. Začal se věnovat literatuře. Procestoval několik zemí např. Itálii, Egypt, Palestinu, Libanon, Řecko aj. Většinu života prožil samotářsky na usedlosti Croisset u Rouenu. Udržoval ale styky s řadou literátů např. s Maupassantem či Sandovou.
Z díla Gustva Flauberta:
Gustave Flaubert začal svou tvorbu romanticky laděnými autobiografickými prózami. Později se přiklonil ke kritickému realismu.
Paměti bláznovy – 1838
Romány:
Paní Bovaryová – 1857. Nejslavnější Flaubertův román, označený podtitulem „Mravy venkova“. Krásná a romantická žena Ema Bovaryová je nespokojená s prostředím, ve kterém žije. Sní o lásce a přepychu, ale její svět se v konfrontaci s realitou hroutí. Zadlužená u lichváře, zklamaná milencem a všemi opuštěná skončí sebevraždou. Po publikaci románu byl Flaubert zažalován pro ohrožení veřejné mravnosti. Po osvobozujícím rozsudku vyšla jen zkrácená verze.
Salambo – 1862, román je historickou freskou, která čerpá z dějin starověkého Kartága.
Citová výchova – 1869, dílo je do určité míry autobiografickým vyznáním mladé generace.
Pokušení svatého Antonína – 1874, řeší faustovský motiv hledání absolutního poznání, uspokojení nepřináší nejen víra, ale i moderní věda.
Bouvard a Pécuchet – 1881. Satiricky laděný román o dvou pařížských písařích na venkově zůstal nedokončen. Téma zpracovala Čs. televize pro televizní seriál Dva písaři. Hlavní role hráli Miroslav Horníček a Jiří Sovák.
Z povídkové tvorby:
Tři povídky – 1877, je pozoruhodná povídka Prosté srdce.
Dramata:
Zámek srdcí – 1863 (spolu s L. Bouilhetem)
Kandidát – 1874
Paní Bovaryová (2014)
Paixão e Virtude (2014)
Las razones del corazón (2011)
Comment est-il possible... (2010)
Le temps de l'amour (2009)
Prosté srdce (2008)
Toutes les nuits (2001)
Madame Bovary (2000)
Sentimental Education (1998)
Maya (1993)
Paní Bovaryová (1991)
Bouvard et Pecuchet (1989)
-
Karel Wágner: Kdo nám čůrá na hlavy?
Parlamentnílisty.cz, 11. 5. 2017 Politika je svinstvo, říkával francouzský spisovatel Gustave Flaubert. Ovšem největší svinstvo představuje politika, která stojí za ozbrojenými konflikty. … více
Poslední komentáře – Gustave Flaubert
| vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)