![]() |
spisovatelka
- Narození:
- 22. 11. 1819 , Arbury Farm, Anglie
- Úmrtí:
- 22. 12. 1880 ve věku 61 let, London, England, UK †
- Znamení:
- štír
- Výška:
- přidej výšku
- Hodnotit:
Georgie Eliotová , vl. jm. Mary Ann Švandová se narodila 22.11.1819 v Anglii, jako dcera panského správce a stavitele. Eliotová byla nucena vydávat své romány pod mužským pseudonymem George Eliot. Jejím manželem se stal spisovatel a Goethův životopisec Georgie Henry Lewes. Jejich vztah byl pokládán za velmi divoký. Georgie zemřel a Eloitová se v roce 1878 znovu provdala za svého dlouholetého přítele J. Waltera Grosse. První její prací byly překlady německých filozofů F. Strausse a Ludwiga Feuerbacha, o kterých se tenkrát velmi diskutovalo. Eliotová procestovala velkou část Evropy. V roce 1851 přijala místo kritičky v londýnských novinách Westmister Review. Její muž Lewes se jí snažil přimět k tomu, aby se pokusila psát beletrii. Poslechla ho a vydala v časopise Blackwood Magazín svůj první román, který obdivoval i Charles Dickens. Tušil, že autorem tohoto románu je žena. Spisovateů Henry James nemohl pochopit, že tak nenápadná žena, může psát výpravné a propracované romány. Eliotová používala ve svých dílech řadu postav různých charakterů, vynikala vypravěčským uměním a citlivě vnímala sociální změny tehdejší doby. Georgie Eliotová zemřela 22.12.1880 v Londýně. Díla Georgie Eliotové: The Sad Fortunes of the Reverend Amos Barton / Zlý osud reverenda Amose Bartona/ -autorčin první velmi úspěšný román Adam Bede /1859/ -melodramatický román s detailně realistickým dějem. The Mell on the Floss / Mlýn na řece Floss/ -dílo, které znamenalo rozdělení viktoriánského společenského románu. Middlemarch /midlmarč, 1872/ -autorčino nejslavnější dílo, v němž popisuje život menšího anglického města a snaží se přesvědčivě popsat psychologii postav. Seznam děl: The Sad Fortunes of the Reverend Amos Barton / Zlý osu reverenda Amose Bertona/, Adam Bede /1859/, The Mell on the Floss /Mlýn na řece Floss/,Middlemarch /1872/ …zobrazit celý životopis
Životopis
Georgie Eliotová , vl. jm. Mary Ann Švandová se narodila 22.11.1819 v Anglii, jako dcera panského správce a stavitele. Eliotová byla nucena vydávat své romány pod mužským pseudonymem George Eliot. Jejím manželem se stal spisovatel a Goethův životopisec Georgie Henry Lewes. Jejich vztah byl pokládán za velmi divoký. Georgie zemřel a Eloitová se v roce 1878 znovu provdala za svého dlouholetého přítele J. Waltera Grosse.
První její prací byly překlady německých filozofů F. Strausse a Ludwiga Feuerbacha, o kterých se tenkrát velmi diskutovalo.
Eliotová procestovala velkou část Evropy. V roce 1851 přijala místo kritičky v londýnských novinách Westmister Review. Její muž Lewes se jí snažil přimět k tomu, aby se pokusila psát beletrii. Poslechla ho a vydala v časopise Blackwood Magazín svůj první román, který obdivoval i Charles Dickens. Tušil, že autorem tohoto románu je žena.
Spisovateů Henry James nemohl pochopit, že tak nenápadná žena, může psát výpravné a propracované romány. Eliotová používala ve svých dílech řadu postav různých charakterů, vynikala vypravěčským uměním a citlivě vnímala sociální změny tehdejší doby.
Georgie Eliotová zemřela 22.12.1880 v Londýně.
Adam Bede /1859/ -melodramatický román s detailně realistickým dějem.
The Mell on the Floss / Mlýn na řece Floss/ -dílo, které znamenalo rozdělení viktoriánského společenského románu.
Middlemarch /midlmarč, 1872/ -autorčino nejslavnější dílo, v němž popisuje život menšího anglického města a snaží se přesvědčivě popsat psychologii postav.
Seznam děl:
The Sad Fortunes of the Reverend Amos Barton / Zlý osu reverenda Amose Bertona/, Adam Bede /1859/, The Mell on the Floss /Mlýn na řece Floss/,Middlemarch /1872/
Daniel Deronda (2002)
Mlýn na červené řece (1997)
Život naruby (1994)
Middlemarch (1994)
Adam Bede (1991)
Silas Marner: The Weaver of Raveloe (1985)
The Mill on the Floss (1979)
The Mill on the Floss (1937)
Romola (1924)
Silas Marner (1922)
George Eliot: A Scandalous Life (2002)
Liens du coeur, Les (1996)
Poslední komentáře – George Eliot
| vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)