zavřít
Djuna Barnesová

prozaička, žurnalistka

Narození:
12. 6. 1892 , Cornwallon – Hudson, New York, USA
Úmrtí:
1982  ve věku 89 let  †
Znamení:
blíženci  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Djuna Barnesová byla americká žurnalistka, prozaička a dramatička. Djuna Barnesová přešla v roce 1915 od žurnalistiky k próze a dramatu. Patřila k poválečným emigrantům amerických umělců do Paříže, kde pak strávila mnoho let. Přispívala do tamních anglických avantgarních časopisů. Dílo Djuny Barnesové: Djuna ve svých dílech ukazuje rozvrat individuálních duší a společenských vztahů. Pro ilustraci často ukazuje příbuznost člověka se světem zvířat, a to v dobrém i zlém. Povídky: Kniha – 1923, směs povíde, her a veršů. Povídky byly později přetištěny v New Yorku jako: Noc mezi koni – 1929 Povídky – 1962, opětovné anglické vydání těchto a dalších nových povídek a jejich současné americké vydání, svědčí o autorčině úspěchu. Romány: Poučena díly Čechova i francouzskými mistry prózy, utvořila si Barnesová svůj osobitý a výmluvný styl. Ryder – 1928 v New Yorku, první rétoricky nadnesený román kontrastující lidské trápení s neuvědomělým klidem zvěře. Noční les – 1936, v románu je bestiálnost přisouzena lidské čeledi.Skupina ztroskotanců v Paříži a zvláště postava zpustlého německého lékaře patří k vynikajícím charakterům moderní literatury. Předmluva T. S. Eliota z ní učinila naprostou senzaci. Proto se autorka, aniž by o to usilovala, se stala jakousi modlou modernistických směrů. Dramatická tvorba: Památná průkopnická scéna Provincetownských herců nastudovala v New Yorku její tři hry již v letech 1919 – 1920. Antifóna – 1958, chaotická, údajně surrealistická hra, kde symbolem bezduchosti jsou tentokrát loutky. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Djuna Barnesová byla americká žurnalistka, prozaička a dramatička.

Djuna Barnesová přešla v roce 1915 od žurnalistiky k próze a dramatu. Patřila k poválečným emigrantům amerických umělců do Paříže, kde pak strávila mnoho let. Přispívala do tamních anglických avantgarních časopisů.

Dílo Djuny Barnesové:

Djuna ve svých dílech ukazuje rozvrat individuálních duší a společenských vztahů. Pro ilustraci často ukazuje příbuznost člověka se světem zvířat, a to v dobrém i zlém.

Povídky:
Kniha – 1923, směs povíde, her a veršů. Povídky byly později přetištěny v New Yorku jako:

Noc mezi koni – 1929

Povídky – 1962, opětovné anglické vydání těchto a dalších nových povídek a jejich současné americké vydání, svědčí o autorčině úspěchu.

Romány:
Poučena díly Čechova i francouzskými mistry prózy, utvořila si Barnesová svůj osobitý a výmluvný styl.

Ryder – 1928 v New Yorku, první rétoricky nadnesený román kontrastující lidské trápení s neuvědomělým klidem zvěře.

Noční les – 1936, v románu je bestiálnost přisouzena lidské čeledi.Skupina ztroskotanců v Paříži a zvláště postava zpustlého německého lékaře patří k vynikajícím charakterům moderní literatury. Předmluva T. S. Eliota z ní učinila naprostou senzaci. Proto se autorka, aniž by o to usilovala, se stala jakousi modlou modernistických směrů.

Dramatická tvorba:
Památná průkopnická scéna Provincetownských herců nastudovala v New Yorku její tři hry již v letech 1919 – 1920.

Antifóna – 1958, chaotická, údajně surrealistická hra, kde symbolem bezduchosti jsou tentokrát loutky.

Hledáte také jako: Djuna Barnes
Rychlá navigace:novinky |diskuse