![]() |
prozaička, žurnalistka
- Narození:
- 12. 6. 1892 , Cornwallon – Hudson, New York, USA
- Úmrtí:
- 1982 ve věku 89 let †
- Znamení:
- blíženci
- Výška:
- přidej výšku
- Hodnotit:
Djuna Barnesová byla americká žurnalistka, prozaička a dramatička. Djuna Barnesová přešla v roce 1915 od žurnalistiky k próze a dramatu. Patřila k poválečným emigrantům amerických umělců do Paříže, kde pak strávila mnoho let. Přispívala do tamních anglických avantgarních časopisů. Dílo Djuny Barnesové: Djuna ve svých dílech ukazuje rozvrat individuálních duší a společenských vztahů. Pro ilustraci často ukazuje příbuznost člověka se světem zvířat, a to v dobrém i zlém. Povídky: Kniha – 1923, směs povíde, her a veršů. Povídky byly později přetištěny v New Yorku jako: Noc mezi koni – 1929 Povídky – 1962, opětovné anglické vydání těchto a dalších nových povídek a jejich současné americké vydání, svědčí o autorčině úspěchu. Romány: Poučena díly Čechova i francouzskými mistry prózy, utvořila si Barnesová svůj osobitý a výmluvný styl. Ryder – 1928 v New Yorku, první rétoricky nadnesený román kontrastující lidské trápení s neuvědomělým klidem zvěře. Noční les – 1936, v románu je bestiálnost přisouzena lidské čeledi.Skupina ztroskotanců v Paříži a zvláště postava zpustlého německého lékaře patří k vynikajícím charakterům moderní literatury. Předmluva T. S. Eliota z ní učinila naprostou senzaci. Proto se autorka, aniž by o to usilovala, se stala jakousi modlou modernistických směrů. Dramatická tvorba: Památná průkopnická scéna Provincetownských herců nastudovala v New Yorku její tři hry již v letech 1919 – 1920. Antifóna – 1958, chaotická, údajně surrealistická hra, kde symbolem bezduchosti jsou tentokrát loutky. …zobrazit celý životopis
Životopis
Djuna Barnesová byla americká žurnalistka, prozaička a dramatička.
Djuna Barnesová přešla v roce 1915 od žurnalistiky k próze a dramatu. Patřila k poválečným emigrantům amerických umělců do Paříže, kde pak strávila mnoho let. Přispívala do tamních anglických avantgarních časopisů.
Djuna ve svých dílech ukazuje rozvrat individuálních duší a společenských vztahů. Pro ilustraci často ukazuje příbuznost člověka se světem zvířat, a to v dobrém i zlém.
Povídky:
Kniha – 1923, směs povíde, her a veršů. Povídky byly později přetištěny v New Yorku jako:
Noc mezi koni – 1929
Povídky – 1962, opětovné anglické vydání těchto a dalších nových povídek a jejich současné americké vydání, svědčí o autorčině úspěchu.
Romány:
Poučena díly Čechova i francouzskými mistry prózy, utvořila si Barnesová svůj osobitý a výmluvný styl.
Ryder – 1928 v New Yorku, první rétoricky nadnesený román kontrastující lidské trápení s neuvědomělým klidem zvěře.
Noční les – 1936, v románu je bestiálnost přisouzena lidské čeledi.Skupina ztroskotanců v Paříži a zvláště postava zpustlého německého lékaře patří k vynikajícím charakterům moderní literatury. Předmluva T. S. Eliota z ní učinila naprostou senzaci. Proto se autorka, aniž by o to usilovala, se stala jakousi modlou modernistických směrů.
Dramatická tvorba:
Památná průkopnická scéna Provincetownských herců nastudovala v New Yorku její tři hry již v letech 1919 – 1920.
Antifóna – 1958, chaotická, údajně surrealistická hra, kde symbolem bezduchosti jsou tentokrát loutky.
Poslední komentáře – Djuna Barnesová
| vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)