zavřít
Christopher Marlowe

dramatik, básník

Narození:
23. 2. 1564 , Canterbury, Kent, Anglie
Úmrtí:
30. 3. 1593  ve věku 29 let,  Londýn, Anglie  †
Znamení:
ryby  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

10 se líbí, 4 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Christopher Marlowe byl anglický dramatik a básník. O životě Christophera Marlowa je známo velmi málo. Byl to člověk bouřlivé povahy a ateista, jehož život ukončil vrah. Za svůj krátký život toho Christopher Marlowe stihl mnoho. Byl členem tajného spolku soustředěného kolem sira Waltera Raleigha. O členech tohoto spolku se proslýchalo, že nemají daleko k černokněžnictví a satanistickým praktikám. Stal se špiónem ve službách Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Za jeho předčasnou násilnou smrtí v hospodské bitce stály pravděpodobně politické důvody. Dílo Christophera Marlowa: Autor mnoha divadelních her. Psal blankversem – jde o deseti nebo jedenácti stopý, nerýmovaný jamb. Položil základy literární angličtiny a básnického jazyka. Byl jedním ze zakladatelů slavné éry alžbětinského dramatu. Stal se mistrem zápletky, dialogu a psychologie postav.Vytvořil typ tragického hrdiny toužícího po poznání, kterého hubí jeho vlastní vášnivost a ctižádost. Své vzory přebíral od Shakespeara. Někteří odborníci se domnívají, že ve skutečnosti on byl autorem některých divadelních her připisovaných Shakespearovi. Tragická historie o doktoru Faustovi – The tragical history od doctor Faustus, divadelní drama, jde o první dramatické zpracování středověké faustovské legendy. Z této hry těžili tak protikladní tvůrci jako lidoví loutkaři, např. Matěj Kopecký, nebo J. W. von Goethe, který svým Faustem vytvořil největší básnicko-filozofické drama světové literatury. Žid z Malty Tamerlán Veliký Edvard II. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Christopher Marlowe byl anglický dramatik a básník.

O životě Christophera Marlowa je známo velmi málo. Byl to člověk bouřlivé povahy a ateista, jehož život ukončil vrah. Za svůj krátký život toho Christopher Marlowe stihl mnoho. Byl členem tajného spolku soustředěného kolem sira Waltera Raleigha. O členech tohoto spolku se proslýchalo, že nemají daleko k černokněžnictví a satanistickým praktikám. Stal se špiónem ve službách Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Za jeho předčasnou násilnou smrtí v hospodské bitce stály pravděpodobně politické důvody.

Dílo Christophera Marlowa:

Autor mnoha divadelních her. Psal blankversem – jde o deseti nebo jedenácti stopý, nerýmovaný jamb. Položil základy literární angličtiny a básnického jazyka. Byl jedním ze zakladatelů slavné éry alžbětinského dramatu. Stal se mistrem zápletky, dialogu a psychologie postav.Vytvořil typ tragického hrdiny toužícího po poznání, kterého hubí jeho vlastní vášnivost a ctižádost. Své vzory přebíral od Shakespeara. Někteří odborníci se domnívají, že ve skutečnosti on byl autorem některých divadelních her připisovaných Shakespearovi.

Tragická historie o doktoru Faustovi – The tragical history od doctor Faustus, divadelní drama, jde o první dramatické zpracování středověké faustovské legendy. Z této hry těžili tak protikladní tvůrci jako lidoví loutkaři, např. Matěj Kopecký, nebo J. W. von Goethe, který svým Faustem vytvořil největší básnicko-filozofické drama světové literatury.

Žid z Malty
Tamerlán Veliký
Edvard II.

  • Shakespeare a jeho největší rival Marlowe spolupracovali, odhalil počítač

    Blesk, 24. 10. 2016 Mnozí jej považují za největšího rivala Williama Shakespeara. V novém vydání Shakespearových sebraných spisů nakladatelství oxfordské univerzity však bude dramatik Christopher Marlowe uveden jako spoluautor trilogie o Jindřichu VI. Jeho styl v ní odhalila rozsáhlá počítačová analýza alžbětinského dramatu. „Shakespeare vstoupil do světa velkých dat,“ komentoval jeden z hlavních výzkumníků, profesor Floridské univerzity Gary Taylor, projekt, o jehož výsledcích dnes informovala britská média. … více

Mohli by vás také zajímat…