zavřít
Bohumil Říha

spisovatel

Narození:
27. 2. 1907 , Vyšetice u Votic, Rakousko-Uhersko
Úmrtí:
15. 12. 1987  ve věku 80 let,  Praha, Československo  †
Znamení:
ryby  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

43 se líbí, 9 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Bohumil Říha byl prozaik, autor historických a společenských románů a próz pro děti. Bohumil Říha se narodil v rodině vesnického kováře, který byl zaměstnáván na různých velkostatcích, proto se rodina často stěhovala. Po měšťance v Čáslavi absolvoval v roce 1925 i tamní učitelský ústav. Po třech letech výpomocného učitelování v okolí Čáslavi a po vojenské službě nastoupil Bohumil Říha jako odborný učitel na měšťanskou školu v Habrech. Odtud přešel do Poděbrad, kde působil do konce 2. světové války. Po válce se Bohumil Říha stal školním inspektorem ve Vysokém Mýtě, později opět v Poděbradech. V letech 1952 - 56 působil jako tajemník Svazu československých spisovatelů, poté jako ředitel Státního nakladatelství dětské knihy. Bohumil Říha po 2. světové válce často cestoval, navštívil Sovětský svaz, Čínu, Mexiko a jiné země. Od roku 1967 byl v důchodu, pokračoval však v psaní a vykonával i nadále veřejné funkce. V oblasti dětské literatury spolupracoval Bohumil Říha i s komisí UNESCO. Dílo Bohumila Říhy: Bohumil Říha jako přední představitel socialistického realismu v celém čtyřicetiletí od roku 1945 zasahoval především do oblasti dětské literatury, potom do venkovské prózy a do prózy s historickými náměty. Próza: Země dokořán - 1950, o osidlování pohraničí Dvě jara - 1952, o socializaci vesnice Venkovan - 1955, 1958, dvoudílná próza o proměně lidí pod vlivem společenského řádu Doktor Meluzín - 1973, román o lékaři hledajícím nový smysl života na venkově. Román byl také zfilmován pod názvem Dým bramborové natě. Jistým únikem od současnosti je jiráskovsky pojatá historická trilogie, formálně je zasazená do poděbradské doby 15. století: Přede mnou poklekni - 1971 Čekání na krále - 1977 A zbyl jen meč - 1978 Próza pro děti: Knížky pro děti tvoří většinu Říhovy tvorby. S dobrou znalostí dětské psychologie i dětského vyjadřování získané z doby své učitelské praxe, působil na několik generací. Říhovo vyprávění, stejně jako jeho pohádkové knížky vycházející v mnoha vydáních, se stala téměř učebnicemi. Dětská encyklopedie - 1959, vyšla v několika vydáních, působila stejně společensky výchovně v naučné rovině Honzíkova cesta - 1954 O letadélku Káněti - 1957 Náš Vítek - 1961 Divoký koník Ryn - 1966 Adam a Otka - 1970 Velká obrázková knížka pro malé děti - 1976 Vítek - 1982 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Bohumil Říha byl prozaik, autor historických a společenských románů a próz pro děti.

Bohumil Říha se narodil v rodině vesnického kováře, který byl zaměstnáván na různých velkostatcích, proto se rodina často stěhovala. Po měšťance v Čáslavi absolvoval v roce 1925 i tamní učitelský ústav.
Po třech letech výpomocného učitelování v okolí Čáslavi a po vojenské službě nastoupil Bohumil Říha jako odborný učitel na měšťanskou školu v Habrech. Odtud přešel do Poděbrad, kde působil do konce 2. světové války.

Po válce se Bohumil Říha stal školním inspektorem ve Vysokém Mýtě, později opět v Poděbradech. V letech 1952 - 56 působil jako tajemník Svazu československých spisovatelů, poté jako ředitel Státního nakladatelství dětské knihy.

Bohumil Říha po 2. světové válce často cestoval, navštívil Sovětský svaz, Čínu, Mexiko a jiné země. Od roku 1967 byl v důchodu, pokračoval však v psaní a vykonával i nadále veřejné funkce. V oblasti dětské literatury spolupracoval Bohumil Říha i s komisí UNESCO.

Dílo Bohumila Říhy:


Bohumil Říha jako přední představitel socialistického realismu v celém čtyřicetiletí od roku 1945 zasahoval především do oblasti dětské literatury, potom do venkovské prózy a do prózy s historickými náměty.

Próza:

Země dokořán - 1950, o osidlování pohraničí
Dvě jara - 1952, o socializaci vesnice
Venkovan - 1955, 1958, dvoudílná próza o proměně lidí pod vlivem společenského řádu

Doktor Meluzín - 1973, román o lékaři hledajícím nový smysl života na venkově. Román byl také zfilmován pod názvem Dým bramborové natě.

Jistým únikem od současnosti je jiráskovsky pojatá historická trilogie, formálně je zasazená do poděbradské doby 15. století:
Přede mnou poklekni - 1971
Čekání na krále - 1977
A zbyl jen meč - 1978

Próza pro děti:
Knížky pro děti tvoří většinu Říhovy tvorby. S dobrou znalostí dětské psychologie i dětského vyjadřování získané z doby své učitelské praxe, působil na několik generací.

Říhovo vyprávění, stejně jako jeho pohádkové knížky vycházející v mnoha vydáních, se stala téměř učebnicemi.

Dětská encyklopedie - 1959, vyšla v několika vydáních, působila stejně společensky výchovně v naučné rovině

Honzíkova cesta - 1954
O letadélku Káněti - 1957
Náš Vítek - 1961
Divoký koník Ryn - 1966
Adam a Otka - 1970
Velká obrázková knížka pro malé děti - 1976
Vítek - 1982

  • Autor Honzíkovy cesty: Neměl rád děti...

    Aha, 5. 3. 2017 Letošní rok se nese ve znamení spisovatele, který oslovil nejen dětské čtenáře, ale úspěšně zavítal i do světa dospělých. Kdo by neznal filmy Dým bramborové natě, s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli, nebo dětský evergreen Honzíkova cesta? Řeč je o Bohumilu Říhovi, který by před pár dny oslavil 110. narozeniny a od jehož smrti zároveň uplyne rovných 30 let. Na svého otce zavzpomínala spisovatelova dcera Eliška Janovská, kterou jsme navštívili v poděbradském domově důchodců. … více

  • Postránecký namluvil audioknihu

    Novinky, 24. 3. 2014 Knihu Bohumila Říhy O letadélku Káněti namluvil Václav Postránecký jako audioknihu. … více