zavřít
Bertolt Brecht

dramatik, spisovatel, divadelní teoretik a režisér, básník a prozaik

Narození:
10. 2. 1898 , Augsburg, Německo
Úmrtí:
14. 8. 1956  ve věku 58 let,  Berlín, NDR  †
Znamení:
vodnář  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

13 se líbí, 3 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Bertolt Brecht byl německý spisovatel, dramatik, divadelní teoretik a režisér, básník a prozaik. Bertolt Brecht studoval medicínu a přírodní vědy. Po skončení studia se ale věnoval především dramatické a dramaturgické činnosti. Nejprve v Mnichově, od roku 1924 v Berlíně. Po převzetí moci nacisty v roce 1933 musel pro své komunistické přesvědčení emigrovat. Válku prožil převážně v Kalifornii. V roce 1947 se Bertolt Brecht vrátil do tehdejší NDR, kde v Berlíně založil se svou ženou slavné divadlo Berliner Ensemble. Dílo Bertolta Brechta: Bertolt Brecht se již jako student na gymnáziu projevoval jako básník. Jeho básně byly ovlivněny expresionismem a díly francouzských symbolistů. Psal milostnou a přírodní lyriku, satirické básně i žánrové balady. Často je opatřoval melodií. Tyto tzv. songy se staly součástí i jeho dramat. Dramata: Dramata tvoří těžisko tvorby Bertolta Brechta. Jeho přínosem je tzv. epické divadlo. Divák se v něm stává aktivním spoluúčastníkem. Děj je komentován, doprovázen hudbou, songy, filmovými produkcemi, využívá i výtvarných prostředků např. tabulí s nápisy. Všechny tyto prostředky mají apelovat na rozum a vytvářet poučení. Žebrácká opera - 1928, zpracovaná podle dvou předloh, anglickéŽebrácké opery Johna Gaye a Ballady Francois Villona. K velké popularitě díla přispěly i songy s hudbou Kurta Weilla, z nichž nejznámější je Mackie Messer. Nejvýznamější další díla vytvořil Brecht v emigraci. Jsou zaměřena proti válce a fašismu: Kulatolebí a špičatolebí - 1933, drama je koncipováno na základě podobenství Pušky paní Carrarové - 1937, jednoaktovka čerpající z autorových osobních zkušeností ze španělské občanské války Život Galileiho - 1938 - 39, řeší otázku odpovědnosti vůdce vůči lidu Matka Kuráž a její děti s podtitulem Kronika z třicetileté války - 1939. V tomto dramatu plně uplatnil autor principy epického divadla. Její jednotlivé epizody spojuje titulní postava a její putování. Markytánka Anna, zvaná Kuráž, chce vydělat na válce, ale draze za to zaplatí. Přijde o své děti i majetek. Strach a bída Třetí říše - 1938, ukazuje, že za velikostí Třetí říše se ve skutečnosti schovává strach a bída většiny obyvatelstva. Zadržitelný vzestup Artura Uie - 1941, parodickou formou popisuje, jak Hitler a jeho komplicové se dostali k moci. Kavkazský křídový kruh - 1945, poslední autorovo exilové dílo. Z prozaického díla jsou známé: Kalendářové historky - 1949 Historky o panu Keunerovi - 1930 - 1958 Bertolt Brecht ovlivnil svými názory o divadle řadu současných dramatiků. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Bertolt Brecht byl německý spisovatel, dramatik, divadelní teoretik a režisér, básník a prozaik.

Bertolt Brecht studoval medicínu a přírodní vědy. Po skončení studia se ale věnoval především dramatické a dramaturgické činnosti. Nejprve v Mnichově, od roku 1924 v Berlíně. Po převzetí moci nacisty v roce 1933 musel pro své komunistické přesvědčení emigrovat. Válku prožil převážně v Kalifornii.

V roce 1947 se Bertolt Brecht vrátil do tehdejší NDR, kde v Berlíně založil se svou ženou slavné divadlo Berliner Ensemble.

Dílo Bertolta Brechta:

Bertolt Brecht se již jako student na gymnáziu projevoval jako básník. Jeho básně byly ovlivněny expresionismem a díly francouzských symbolistů.
Psal milostnou a přírodní lyriku, satirické básně i žánrové balady. Často je opatřoval melodií. Tyto tzv. songy se staly součástí i jeho dramat.

Dramata:
Dramata tvoří těžisko tvorby Bertolta Brechta. Jeho přínosem je tzv. epické divadlo. Divák se v něm stává aktivním spoluúčastníkem. Děj je komentován, doprovázen hudbou, songy, filmovými produkcemi, využívá i výtvarných prostředků např. tabulí s nápisy.
Všechny tyto prostředky mají apelovat na rozum a vytvářet poučení.

Žebrácká opera - 1928, zpracovaná podle dvou předloh, anglickéŽebrácké opery Johna Gaye a Ballady Francois Villona. K velké popularitě díla přispěly i songy s hudbou Kurta Weilla, z nichž nejznámější je Mackie Messer.

Nejvýznamější další díla vytvořil Brecht v emigraci. Jsou zaměřena proti válce a fašismu:
Kulatolebí a špičatolebí - 1933, drama je koncipováno na základě podobenství
Pušky paní Carrarové - 1937, jednoaktovka čerpající z autorových osobních zkušeností ze španělské občanské války
Život Galileiho - 1938 - 39, řeší otázku odpovědnosti vůdce vůči lidu

Matka Kuráž a její děti s podtitulem Kronika z třicetileté války - 1939. V tomto dramatu plně uplatnil autor principy epického divadla. Její jednotlivé epizody spojuje titulní postava a její putování. Markytánka Anna, zvaná Kuráž, chce vydělat na válce, ale draze za to zaplatí. Přijde o své děti i majetek.

Strach a bída Třetí říše - 1938, ukazuje, že za velikostí Třetí říše se ve skutečnosti schovává strach a bída většiny obyvatelstva.
Zadržitelný vzestup Artura Uie - 1941, parodickou formou popisuje, jak Hitler a jeho komplicové se dostali k moci.
Kavkazský křídový kruh - 1945, poslední autorovo exilové dílo.

Z prozaického díla jsou známé:
Kalendářové historky - 1949
Historky o panu Keunerovi - 1930 - 1958

Bertolt Brecht ovlivnil svými názory o divadle řadu současných dramatiků.

  • Divadla uvedou Václava Havla, Jiřího Stránského i Ústavu ČR

    Novinky, 26. 11. 2019 Tituly premiér posledního listopadového týdne svědčí o tom, že divadla se ani na sklonku roku nevyhýbají společensko-politickým tématům. Autory inscenovaných textů jsou Václav Havel, Bertolt Brecht, Friedrich Schiller i Jiří Stránský. A své divadelní podoby se dočká i Ústava České republiky. … více

  • Kat Židů z Vilniusu, Bergman i Miloš Forman na Filmfestu

    Novinky, 20. 9. 2018 Franz Murer, přezdívaný kat Židů z Vilniusu, a jeho podivný poválečný proces, ikonická Romy Schneiderová, Bertolt Brecht snažící se zfilmovat svou slavnou Žebráckou operu i Miloš Forman budou tématy filmového festivalu Das Filmfest. Třináctý ročník přehlídky německých, rakouských a švýcarských filmů proběhne od 17. do 23. října v Praze a od 29. října do 2. listopadu v Brně. … více

  • Cesta do pravěku s Tagankou Jurije Ljubimova

    Novinky, 24. 6. 2011 V pátek večer vystoupí v Praze na Nové scéně Národního divadla legendární moskevská Taganka. Již ve středu zahrála - recipročně za Odcházení Václava Havla a Andreje Kroba Klicperova divadla v Moskvě - Dobrého člověka ze Sečuanu Bertolta Brechta na sedmnáctém mezinárodním festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové. … více

Mohli by vás také zajímat…