zavřít
August Olomoucký

humanista a spisovatel, sběratel umění

Narození:
1467 ,přidej místo narození
Úmrtí:
3. 11. 1513  ve věku 46 let  †
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

August Olomoucký též Augustin Moravský, Olomúcký nebo Käsenbrot (1467 – 3. listopad 1513 Olomouc), český humanista a spisovatel, sběratel umění. V letech 1492 - 1495 studoval v Itálii, kde získal doktorát. Po návratu z ciziny se stal písařem české královské kaneláře v Budíně. Roku 1497 se stal kanovníkem v Brně a o rok později (1498) proboštem v Olomouci. Roku 1506 se stal královským sekretářem. Roku 1510 odešel z královských služeb a věnoval se sběratelské činnosti. Pověstná byla jeho sbírka knih a mincí. Celý život bojoval proti Jednotě bratrské, jako kacířskému učení. Dílo Augusta Olomouckého - Dialogus in defensionem poeties - Tabulae coelestium motuum Joh. Blanhini - Catalogus episcoporum Olomucensium - Antilogion Guarini et Poggii de praestantia Scipionis Africani et C. Julii Caesaris - Spor dvou italských vzdělanců zda je významnější Gaius Iulius Caesar nebo Scipio Mladší. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

August Olomoucký též Augustin Moravský, Olomúcký nebo Käsenbrot (1467 – 3. listopad 1513 Olomouc), český humanista a spisovatel, sběratel umění.

V letech 1492 - 1495 studoval v Itálii, kde získal doktorát. Po návratu z ciziny se stal písařem české královské kaneláře v Budíně. Roku 1497 se stal kanovníkem v Brně a o rok později (1498) proboštem v Olomouci. Roku 1506 se stal královským sekretářem. Roku 1510 odešel z královských služeb a věnoval se sběratelské činnosti. Pověstná byla jeho sbírka knih a mincí. Celý život bojoval proti Jednotě bratrské, jako kacířskému učení.

Dílo Augusta Olomouckého
- Dialogus in defensionem poeties
- Tabulae coelestium motuum Joh. Blanhini
- Catalogus episcoporum Olomucensium
- Antilogion Guarini et Poggii de praestantia Scipionis Africani et C. Julii Caesaris - Spor dvou italských vzdělanců zda je významnější Gaius Iulius Caesar nebo Scipio Mladší.