zavřít
Anna Maria Tilschová

prozaička

Narození:
18. 11. 1873 , Praha
Úmrtí:
18. 6. 1957  ve věku 83 let,  Dobříš  †
Znamení:
štír  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Anna Marie Tilschová byla prozaička. Pocházela ze zámožné rodiny pražského advokáta. Vystudovala Vyšší dívčí školu a jako mimořádná posluchačka navštěvovala FF UK. Anna Marie Tilschová patřila ke vzdělaným ženám své doby. Její kulturní obzor rozšiřoval i styk s významnými osobnostmi z oblasti vědy, literatury i výtvarného umění. Umožnil jí to především sňatek s bratrancem JUDr. E. Tilschem, profesorem PF. Ten v roce 1912 spáchal sebevraždu. Vědci a umělci realistického směru jako K. V. Rais, A. Slavíček a jiní, ovlivnili autorčinu tvorbu. Většinu života strávila A. M. Tilschová v Praze, podnikla jen ojedinělé cesty do zahraničí – Francie, Bulharsko, USA. Anna Marie Tilschová přispívala do časopisů, např. Lada, Nová žena a další, některé i redigovala. Ve třicátých letech 20. století se stala po Karlu Čapkovi předsedkyní Pen-klubu, po 2. světové válce vedla Společnost Boženy Němcové. Dílo A. M. Tilschové:Anna Marie Tilschová psala povídky, novely, romány a velké románové cykly. Její tvorba je zaměřená na zobrazení měšťanského světa, uměleckých a vědeckých zápasů. Je autorkou prvních velkých sociálních románů v české literatuře. Povídky: Sedmnáct povídek – 1904 Na horách – 1905 Hříšnice a jiná próza – 1918 Černá dáma a tři povídky – 1924 Romány: Fany – 1915, hrdinka obětuje svůj život iluzi rodinné pospolitosti Stará rodina – 1916 Synové – 1918 Dva románové osudy podnikatelské rodiny Kučerů, kde čtyři synové postupně promrhají jmění shromážděné otcem – zakladatelem. Dědicové – 1924 Vykoupení – 1923, v románu se autorka volně inspirovala životem malíře Antonína Slavíčka Orlí hnízdo – 1942, osudy bratří Mánesů a jejich rodiny Alma mater – 1933, román z univerzitního prostředí Haldy – 1927, sociální román z hornického kraje U modrého kohouta – 1937, z lékařského prostředí Celek tvůrčího rozpětí A. M. Tilschové doplňují pohádky, bajky, parafráze lidových námětů a fantastické povídky. V roce 1948 napsala knižní studii o Boženě Němcové. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Anna Marie Tilschová byla prozaička. Pocházela ze zámožné rodiny pražského advokáta. Vystudovala Vyšší dívčí školu a jako mimořádná posluchačka navštěvovala FF UK.

Anna Marie Tilschová patřila ke vzdělaným ženám své doby. Její kulturní obzor rozšiřoval i styk s významnými osobnostmi z oblasti vědy, literatury i výtvarného umění. Umožnil jí to především sňatek s bratrancem JUDr. E. Tilschem, profesorem PF. Ten v roce 1912 spáchal sebevraždu.

Vědci a umělci realistického směru jako K. V. Rais, A. Slavíček a jiní, ovlivnili autorčinu tvorbu.

Většinu života strávila A. M. Tilschová v Praze, podnikla jen ojedinělé cesty do zahraničí – Francie, Bulharsko, USA.

Anna Marie Tilschová přispívala do časopisů, např. Lada, Nová žena a další, některé i redigovala. Ve třicátých letech 20. století se stala po Karlu Čapkovi předsedkyní Pen-klubu, po 2. světové válce vedla Společnost Boženy Němcové.

Dílo A. M. Tilschové:
Anna Marie Tilschová psala povídky, novely, romány a velké románové cykly. Její tvorba je zaměřená na zobrazení měšťanského světa, uměleckých a vědeckých zápasů. Je autorkou prvních velkých sociálních románů v české literatuře.

Povídky:
Sedmnáct povídek – 1904
Na horách – 1905
Hříšnice a jiná próza – 1918
Černá dáma a tři povídky – 1924


Romány:
Fany – 1915, hrdinka obětuje svůj život iluzi rodinné pospolitosti

Stará rodina – 1916
Synové – 1918
Dva románové osudy podnikatelské rodiny Kučerů, kde čtyři synové postupně promrhají jmění shromážděné otcem – zakladatelem.

Dědicové – 1924

Vykoupení – 1923, v románu se autorka volně inspirovala životem malíře Antonína Slavíčka

Orlí hnízdo – 1942, osudy bratří Mánesů a jejich rodiny
Alma mater – 1933, román z univerzitního prostředí
Haldy – 1927, sociální román z hornického kraje
U modrého kohouta – 1937, z lékařského prostředí

Celek tvůrčího rozpětí A. M. Tilschové doplňují pohádky, bajky, parafráze lidových námětů a fantastické povídky. V roce 1948 napsala knižní studii o Boženě Němcové.