![]() |
esejista, novinář, povídkář
- Narození:
- 24. 6. 1842 , Meigs County, Ohio, USA
- Úmrtí:
- 1914 ve věku 71 let, Mexico †
- Znamení:
- rak
- Výška:
- přidej výšku
- Hodnotit:
Ambrose Bierce byl americký novinář, povídkář a esejista. Ambrose Bierce , jehož otec byl surovým farmářem, odnesl z této „výchovy“ zatrpklost do života. Po roce studia na kentuckém vojenském ústavě nastoupil v občanské válce do severní armády. Z ní vyšel jako důstojník. Proto, že byl podle jeho názoru „vrahem pro svou vlast“, odmítl nahromaděný zvýšený plat. Abrose Bierce se usadil v San Francisku, kde se postupně vypracoval jako redaktor a kritik.Přátelil se s Markem Twainem a Bretem Hartem. Na rozdíl od nich, od jejich optimistického a humorného názoru, se od nich odlišoval neúprosnou satirou. Povídky uveřejňoval od roku 1871. Jeho sanfranciské období bylo přerušeno pobytem v Anglii v letech 1872 – 1876. Zde získal k dosavadnímu chmurnému humoru a cynismu, společenskou eleganci a vybroušený vtip. Jeho novinový sloupek Prattler (Žvanil) vydávaný s přestávkami od roku 1877 do 1896, byl velmi efektní a čtenáři oblíbený. V roce 1896 se Bierce přestěhoval do Washingtonu, kde pokračoval jako slavný publicista. Smrt dvou synů a odchod jeho ženy ho velmi poznamenaly. V roce 1913 odjel do Mexika, údajně sledovat válku a tam beze stopy zmizel. Dílo Ambroseho Bierce: Ambrosh Bierce sám uspořádal své Sebrané spisy – 1-12, 909-12. Je v nich mnoho pomíjivého, ale některá skvěle vyprávěná dílka ho činí předchůdcem rozkvětu národní literatury ve 20. století. Původně vycházela v jednotlivých básnických sbírkách. Nejprve to byly horory, plné děsivé fantazie, často s překvapivým vyzněním, připomínající E. A. Poea. Pavučiny z prázdné lebky – 1874 Mohou se takové věci stát? – 1893 Klasikem hrůzy a umění zůstává sbírka Povídky o vojínech a civilistech – 1891, známá spíš v novém vydání pod titulem: Uprostřed života – 1898. Vynalézavá fantastika tu zůstává, ale ukazuje i na krutosti války. Dalším typem autorovy tvorby jsou stručná pořekadla a žertovné poznámky např. ve sbírce Cynikův slovníček – 1906, známé spíš pod novým názvem: Ďáblův slovník – 1911 Bierce patřil mezi pesimisty, kteří na přelomu století pomáhali vytvářet v literatuře změnu od naivity k moderní složitosti a větší reálnosti. …zobrazit celý životopis
Životopis
Ambrose Bierce byl americký novinář, povídkář a esejista.
Ambrose Bierce , jehož otec byl surovým farmářem, odnesl z této „výchovy“ zatrpklost do života. Po roce studia na kentuckém vojenském ústavě nastoupil v občanské válce do severní armády. Z ní vyšel jako důstojník. Proto, že byl podle jeho názoru „vrahem pro svou vlast“, odmítl nahromaděný zvýšený plat.
Abrose Bierce se usadil v San Francisku, kde se postupně vypracoval jako redaktor a kritik.Přátelil se s Markem Twainem a Bretem Hartem. Na rozdíl od nich, od jejich optimistického a humorného názoru, se od nich odlišoval neúprosnou satirou. Povídky uveřejňoval od roku 1871.
Jeho sanfranciské období bylo přerušeno pobytem v Anglii v letech 1872 – 1876. Zde získal k dosavadnímu chmurnému humoru a cynismu, společenskou eleganci a vybroušený vtip.
Jeho novinový sloupek Prattler (Žvanil) vydávaný s přestávkami od roku 1877 do 1896, byl velmi efektní a čtenáři oblíbený.
V roce 1896 se Bierce přestěhoval do Washingtonu, kde pokračoval jako slavný publicista. Smrt dvou synů a odchod jeho ženy ho velmi poznamenaly. V roce 1913 odjel do Mexika, údajně sledovat válku a tam beze stopy zmizel.
Ambrosh Bierce sám uspořádal své Sebrané spisy – 1-12, 909-12. Je v nich mnoho pomíjivého, ale některá skvěle vyprávěná dílka ho činí předchůdcem rozkvětu národní literatury ve 20. století. Původně vycházela v jednotlivých básnických sbírkách. Nejprve to byly horory, plné děsivé fantazie, často s překvapivým vyzněním, připomínající E. A. Poea.
Pavučiny z prázdné lebky – 1874
Mohou se takové věci stát? – 1893
Klasikem hrůzy a umění zůstává sbírka
Povídky o vojínech a civilistech – 1891, známá spíš v novém vydání pod titulem:
Uprostřed života – 1898. Vynalézavá fantastika tu zůstává, ale ukazuje i na krutosti války.
Dalším typem autorovy tvorby jsou stručná pořekadla a žertovné poznámky např. ve sbírce Cynikův slovníček – 1906, známé spíš pod novým názvem:
Ďáblův slovník – 1911
Bierce patřil mezi pesimisty, kteří na přelomu století pomáhali vytvářet v literatuře změnu od naivity k moderní složitosti a větší reálnosti.
Ambrose Bierce's a Watcher by the Dead (2014)
My Name Is Boffer Bings (2012)
Middle Toe of the Right Foot (2011)
Monge e a Filha do Carrasco, O (1995)
Nightmare Classics (1989)
One of the Missing (1979)
Amerikai anzix (1975)
Parker Adderson, Philosopher (1974)
Au coeur de la vie (1963)
Soví řeka (1962)
The Bridge (1929)
Owl Street (2014)
Poslední komentáře – Ambrose Bierce
| vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)