zavřít
Ambrose Bierce

esejista, novinář, povídkář

Narození:
24. 6. 1842 , Meigs County, Ohio, USA
Úmrtí:
1914  ve věku 71 let,  Mexico  †
Znamení:
rak  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ambrose Bierce byl americký novinář, povídkář a esejista. Ambrose Bierce , jehož otec byl surovým farmářem, odnesl z této „výchovy“ zatrpklost do života. Po roce studia na kentuckém vojenském ústavě nastoupil v občanské válce do severní armády. Z ní vyšel jako důstojník. Proto, že byl podle jeho názoru „vrahem pro svou vlast“, odmítl nahromaděný zvýšený plat. Abrose Bierce se usadil v San Francisku, kde se postupně vypracoval jako redaktor a kritik.Přátelil se s Markem Twainem a Bretem Hartem. Na rozdíl od nich, od jejich optimistického a humorného názoru, se od nich odlišoval neúprosnou satirou. Povídky uveřejňoval od roku 1871. Jeho sanfranciské období bylo přerušeno pobytem v Anglii v letech 1872 – 1876. Zde získal k dosavadnímu chmurnému humoru a cynismu, společenskou eleganci a vybroušený vtip. Jeho novinový sloupek Prattler (Žvanil) vydávaný s přestávkami od roku 1877 do 1896, byl velmi efektní a čtenáři oblíbený. V roce 1896 se Bierce přestěhoval do Washingtonu, kde pokračoval jako slavný publicista. Smrt dvou synů a odchod jeho ženy ho velmi poznamenaly. V roce 1913 odjel do Mexika, údajně sledovat válku a tam beze stopy zmizel. Dílo Ambroseho Bierce: Ambrosh Bierce sám uspořádal své Sebrané spisy – 1-12, 909-12. Je v nich mnoho pomíjivého, ale některá skvěle vyprávěná dílka ho činí předchůdcem rozkvětu národní literatury ve 20. století. Původně vycházela v jednotlivých básnických sbírkách. Nejprve to byly horory, plné děsivé fantazie, často s překvapivým vyzněním, připomínající E. A. Poea. Pavučiny z prázdné lebky – 1874 Mohou se takové věci stát? – 1893 Klasikem hrůzy a umění zůstává sbírka Povídky o vojínech a civilistech – 1891, známá spíš v novém vydání pod titulem: Uprostřed života – 1898. Vynalézavá fantastika tu zůstává, ale ukazuje i na krutosti války. Dalším typem autorovy tvorby jsou stručná pořekadla a žertovné poznámky např. ve sbírce Cynikův slovníček – 1906, známé spíš pod novým názvem: Ďáblův slovník – 1911 Bierce patřil mezi pesimisty, kteří na přelomu století pomáhali vytvářet v literatuře změnu od naivity k moderní složitosti a větší reálnosti. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ambrose Bierce byl americký novinář, povídkář a esejista.

Ambrose Bierce , jehož otec byl surovým farmářem, odnesl z této „výchovy“ zatrpklost do života. Po roce studia na kentuckém vojenském ústavě nastoupil v občanské válce do severní armády. Z ní vyšel jako důstojník. Proto, že byl podle jeho názoru „vrahem pro svou vlast“, odmítl nahromaděný zvýšený plat.

Abrose Bierce se usadil v San Francisku, kde se postupně vypracoval jako redaktor a kritik.Přátelil se s Markem Twainem a Bretem Hartem. Na rozdíl od nich, od jejich optimistického a humorného názoru, se od nich odlišoval neúprosnou satirou. Povídky uveřejňoval od roku 1871.

Jeho sanfranciské období bylo přerušeno pobytem v Anglii v letech 1872 – 1876. Zde získal k dosavadnímu chmurnému humoru a cynismu, společenskou eleganci a vybroušený vtip.
Jeho novinový sloupek Prattler (Žvanil) vydávaný s přestávkami od roku 1877 do 1896, byl velmi efektní a čtenáři oblíbený.

V roce 1896 se Bierce přestěhoval do Washingtonu, kde pokračoval jako slavný publicista. Smrt dvou synů a odchod jeho ženy ho velmi poznamenaly. V roce 1913 odjel do Mexika, údajně sledovat válku a tam beze stopy zmizel.

Dílo Ambroseho Bierce:

Ambrosh Bierce sám uspořádal své Sebrané spisy – 1-12, 909-12. Je v nich mnoho pomíjivého, ale některá skvěle vyprávěná dílka ho činí předchůdcem rozkvětu národní literatury ve 20. století. Původně vycházela v jednotlivých básnických sbírkách. Nejprve to byly horory, plné děsivé fantazie, často s překvapivým vyzněním, připomínající E. A. Poea.

Pavučiny z prázdné lebky – 1874
Mohou se takové věci stát? – 1893

Klasikem hrůzy a umění zůstává sbírka
Povídky o vojínech a civilistech – 1891, známá spíš v novém vydání pod titulem:
Uprostřed života – 1898. Vynalézavá fantastika tu zůstává, ale ukazuje i na krutosti války.

Dalším typem autorovy tvorby jsou stručná pořekadla a žertovné poznámky např. ve sbírce Cynikův slovníček – 1906, známé spíš pod novým názvem:
Ďáblův slovník – 1911

Bierce patřil mezi pesimisty, kteří na přelomu století pomáhali vytvářet v literatuře změnu od naivity k moderní složitosti a větší reálnosti.

Mohli by vás také zajímat…