zavřít
Miloslav Stingl

cestovatel, etnograf a spisovatel

Věk:
87
Narození:
19. 12. 1930 , Bílina u Teplic, Československo
Znamení:
střelec   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

30 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Miloslav Stingl patří mezi autory literatury faktu, je etnografem a cestovatelem po indiánské a polynéské oblasti. Z ní čerpá své náměty pro literaturu pro děti. Miloslav Stingl se narodil v rodině důlního technika. Rodina se často stěhovala, proto svá studia na reálném gymnáziu dokončil v Karlových Varech. Poté na pražské právnické fakultě vystudoval v letech 1950 - 54 obor mezinárodní právo. Pracoval jako osvětový inspektor na KNV a v Krajském kulturním středisku. Při zaměstnání vystudoval etnografii a folkloristiku na filozofické fakultě Karlovy univerzity. V roce 1967 dosáhl doktorátu filozofie. Rovněž byl asistentem pedagogického institutu v Karlových Varech a pak odborným pracovníkem oddělení rozvojových zemí v pražském Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV. Během badatelské činnosti týkající se mimoevropské etnografie se Miloslav Stingl zúčastnil několika náročných výzkumných cest, zejména k původním obyvatelům Ameriky a Oceánie. Od roku 1972 se Miloslav Stingl věnuje literatuře. Dílo Miloslava Stingla: Na počátku literární tvorby se Miloslav Stingl věnoval poezii. Jako básník psal verše pro karlovarský umělecký soubor Rebuz, publikoval v krajském tisku. Brzy začal spolupracovat s Československým rozhlasem. V roce 1961 vysílal rozhlas jeho pohádky Želva s flétnou. Vysílal rovněž jeho adaptaci dramatu kečuánské literatury Ollantay. Autorových odborných znalostí a vypravěčských schopností využívala i Československá televize. Cestopisy a literatura faktu: K základním rysům Stinglových cestopisů a literatury faktu, je schopnost sloučit téměř encyklopedické znalosti z mnoha oborů s uměním oživovat dávné lidské osudy a události. Indiáni bez tomahavků - 1963, knižní prvotina zaměřená na předkolumbovskou americkou civilizaci a objasňující původ a kulturní vývoj různých indiánských kmenů až po současnost. Za poklady mayských měst - 1969, 2. přepracované vydání Tajemství indiánských pyramid - 1974, vypráví o průzkumech dřívějších badatelů, klade důraz na arcgeologické a architektonické památky. Uctívači hvězd - 1980, v této knize se Stingl vrací k tajemné minulosti bývalých peruánských říší. Indiánský běžec - 1969, autor se zabývá indiánskými sporty a hrami i jejich tradicemi. Některé přežívají dodnes. Indiánský oheň - 1977, historie pěti set let válek původního obyvatelstva proti koloniálnímu útlaku. Indiáni na válečné stezce - 1969, 2. přepracované vydání pro mládež pod názvem Siouxové bojují dál - 1976. Beletrizované příběhy věnované nejdůležitějším severoamerickým indiánským válkám a jejich hrdinům. Nejrozsáhlejším Stinglovým dílem je cestopisná tetralogie z Oceánie-i. Tetralogie přináší velké množství poznatků i autentických zážitků.Její nedílnou součást tvoří fotografický doprovod textu: Ostrovy lidojedů - 1970, o Melanésii Poslední ráj - 1974, o Polynésii Neznámou Mikronésií - 1976 Očarovaná Havaj - 1981 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Miloslav Stingl patří mezi autory literatury faktu, je etnografem a cestovatelem po indiánské a polynéské oblasti. Z ní čerpá své náměty pro literaturu pro děti.

Miloslav Stingl se narodil v rodině důlního technika. Rodina se často stěhovala, proto svá studia na reálném gymnáziu dokončil v Karlových Varech. Poté na pražské právnické fakultě vystudoval v letech 1950 - 54 obor mezinárodní právo. Pracoval jako osvětový inspektor na KNV a v Krajském kulturním středisku. Při zaměstnání vystudoval etnografii a folkloristiku na filozofické fakultě Karlovy univerzity. V roce 1967 dosáhl doktorátu filozofie. Rovněž byl asistentem pedagogického institutu v Karlových Varech a pak odborným pracovníkem oddělení rozvojových zemí v pražském Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV.

Během badatelské činnosti týkající se mimoevropské etnografie se Miloslav Stingl zúčastnil několika náročných výzkumných cest, zejména k původním obyvatelům Ameriky a Oceánie.

Od roku 1972 se Miloslav Stingl věnuje literatuře.

Dílo Miloslava Stingla:

Na počátku literární tvorby se Miloslav Stingl věnoval poezii. Jako básník psal verše pro karlovarský umělecký soubor Rebuz, publikoval v krajském tisku. Brzy začal spolupracovat s Československým rozhlasem. V roce 1961 vysílal rozhlas jeho pohádky Želva s flétnou. Vysílal rovněž jeho adaptaci dramatu kečuánské literatury Ollantay.

Autorových odborných znalostí a vypravěčských schopností využívala i Československá televize.

Cestopisy a literatura faktu:
K základním rysům Stinglových cestopisů a literatury faktu, je schopnost sloučit téměř encyklopedické znalosti z mnoha oborů s uměním oživovat dávné lidské osudy a události.

Indiáni bez tomahavků - 1963, knižní prvotina zaměřená na předkolumbovskou americkou civilizaci a objasňující původ a kulturní vývoj různých indiánských kmenů až po současnost.

Za poklady mayských měst - 1969, 2. přepracované vydání Tajemství indiánských pyramid - 1974, vypráví o průzkumech dřívějších badatelů, klade důraz na arcgeologické a architektonické památky.

Uctívači hvězd - 1980, v této knize se Stingl vrací k tajemné minulosti bývalých peruánských říší.

Indiánský běžec - 1969, autor se zabývá indiánskými sporty a hrami i jejich tradicemi. Některé přežívají dodnes.

Indiánský oheň - 1977, historie pěti set let válek původního obyvatelstva proti koloniálnímu útlaku.

Indiáni na válečné stezce - 1969, 2. přepracované vydání pro mládež pod názvem Siouxové bojují dál - 1976. Beletrizované příběhy věnované nejdůležitějším severoamerickým indiánským válkám a jejich hrdinům.

Nejrozsáhlejším Stinglovým dílem je cestopisná tetralogie z Oceánie<-i>. Tetralogie přináší velké množství poznatků i autentických zážitků.Její nedílnou součást tvoří fotografický doprovod textu:
Ostrovy lidojedů - 1970, o Melanésii
Poslední ráj - 1974, o Polynésii
Neznámou Mikronésií - 1976
Očarovaná Havaj - 1981

  • Senát navrhl ocenit pěvkyni Urbanovou či cestovatele Stingla. Na tahu je prezident

    Parlamentnílisty.cz, 19. 7. 2017 Pěvkyně Eva Urbanová, cestovatel Miloslav Stingl, ekonom Milan Zelený či folklórní zpěváci Jožka Černý a Jarmila Šuláková patří ke 26 osobnostem, které dnes senát navrhl na státní vyznamenání. Nominace nyní dostane prezident Miloš Zeman, který návrhy může, ale nemusí akceptovat. Například Zeleného i Šulákovou nominovala také sněmovna. … více

  • Státní vyznamenání pro krále lidovek i pěvkyni Urbanovou. Senát sepsal nominace

    Blesk, 19. 7. 2017 Pěvkyně Eva Urbanová, cestovatel Miloslav Stingl, ekonom Milan Zelený či folklorní zpěváci Jožka Černý a Jarmila Šuláková patří k 26 osobnostem, které dnes Senát navrhl na státní vyznamenání. Nominace nyní dostane prezident Miloš Zeman, který návrhy může, ale nemusí akceptovat. Například Zeleného i Šulákovou nominovala také Sněmovna. … více

  • Senátoři navrhují ocenit pěvkyni Urbanovou či ekonoma Zeleného

    Parlamentnílisty.cz, 30. 5. 2017 Pěvkyně Eva Urbanová, cestovatel Miloslav Stingl, ekonom Milan Zelený či folklórní zpěváci Jarmila Šuláková a Jožka Černý patří ke 26 osobnostem, které senát asi navrhne na státní vyznamenání. Jejich nominaci dnes schválil organizační výbor horní komory, sdělila ČTK senátní tisková tajemnice Eva Davidová. Seznam musí schválit ještě senát jako celek. … více