zavřít
Karel Steigerwald

dramatik, scenárista a novinář

Věk:
72
Narození:
11. 4. 1945 , Vacíkov
Znamení:
beran   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

22 se líbí, 17 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Karel Steigerwald je dramatik, televizní a filmový scenárista, dramaturg, autor politicko - satirických společenských her. Karel Steigerwald byl po maturitě v roce 1963 přijat na ČVUT na Elektrotechnickou fakultu, ale v letech 1967 - 1972 vystudoval scenáristiku na FAMU. V roce 1973 se stal scénáristou Filmového studia Barrandov, později zde působil jako dramaturg. Spolupracoval s Činoherním klubem v Ústí nad Labem. Od roku 1988 byl dramaturgem a později šéfem činohry Divadla Na zábradlí (1990 - 1993) . Od roku 1994 je Karel Steigerwald volným spisovatelem, zároveň redaktorem a žurnalistou, píše do Lidových novin a Mladé fronty Dnes. Dílo Karla Steigerwalda: Karel Steigerwald užívá ve svých dílech paraboly, prvků grotesky a absurdního divadla, satirické a kulturní nadsázky a dialogu založeném na frázi a jazykovém automatismu. Hry: Mocenské struktury na potlačení demokratických principů přežívají všechny krizové události. Dobové tance - 1980, "normalizace" z roku 1852 na Jičínsku. Tato groteska přijímá některé postupy absurdního divadla, především v zacházení s jazykem. Děj se odehráva v době bachovského absolutismu. Foxtrot - 1982, události z let 1919 - 45. Tatarská pouť - 1988, padesátá a šedesátá léta 20. století Karel Steigerwald své pojetí dramatu, zřetelně blízké filmovému vidění uplatňoval i v dalších hrách: A tak tě prosím, kníže - 1982 Neapolská choroba - 1984, o velké katastrofě, která vyvrátila civilizaci. Jak hlouposti narostly parohy - 1986 Hoře, hoře, strach - 1989 Oprátka a jáma - 1991 První kroky demokrata - 1990 Hospoda všedního dne - 1990 Italské pohyby - 1990 Nobel - 1994 Obrana sprostých slov - 1999, svazek věnovaný publicistice Všem dílům je společná bystrost, inteligence a nemalá míra ironie, nicméně by se dalo říct, že v samém poslání dramatu nezapře autor duchovní spříznění s Nikolajem Vasiljevičem Gogolem a jeho Revizorem. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Karel Steigerwald je dramatik, televizní a filmový scenárista, dramaturg, autor politicko - satirických společenských her.

Karel Steigerwald byl po maturitě v roce 1963 přijat na ČVUT na Elektrotechnickou fakultu, ale v letech 1967 - 1972 vystudoval scenáristiku na FAMU. V roce 1973 se stal scénáristou Filmového studia Barrandov, později zde působil jako dramaturg. Spolupracoval s Činoherním klubem v Ústí nad Labem. Od roku 1988 byl dramaturgem a později šéfem činohry Divadla Na zábradlí (1990 - 1993) .

Od roku 1994 je Karel Steigerwald volným spisovatelem, zároveň redaktorem a žurnalistou, píše do Lidových novin a Mladé fronty Dnes.

Dílo Karla Steigerwalda:

Karel Steigerwald užívá ve svých dílech paraboly, prvků grotesky a absurdního divadla, satirické a kulturní nadsázky a dialogu založeném na frázi a jazykovém automatismu.

Hry:
Mocenské struktury na potlačení demokratických principů přežívají všechny krizové události.

Dobové tance - 1980, "normalizace" z roku 1852 na Jičínsku. Tato groteska přijímá některé postupy absurdního divadla, především v zacházení s jazykem. Děj se odehráva v době bachovského absolutismu.

Foxtrot - 1982, události z let 1919 - 45.

Tatarská pouť - 1988, padesátá a šedesátá léta 20. století

Karel Steigerwald své pojetí dramatu, zřetelně blízké filmovému vidění uplatňoval i v dalších hrách:

A tak tě prosím, kníže - 1982
Neapolská choroba - 1984, o velké katastrofě, která vyvrátila civilizaci.
Jak hlouposti narostly parohy - 1986
Hoře, hoře, strach - 1989
Oprátka a jáma - 1991
První kroky demokrata - 1990
Hospoda všedního dne - 1990
Italské pohyby - 1990
Nobel - 1994

Obrana sprostých slov - 1999, svazek věnovaný publicistice

Všem dílům je společná bystrost, inteligence a nemalá míra ironie, nicméně by se dalo říct, že v samém poslání dramatu nezapře autor duchovní spříznění s Nikolajem Vasiljevičem Gogolem a jeho Revizorem.

  • Zamlčují, zapírají. Komentátor Steigerwald je znechucen, co se děje kolem zprávy OLAFu

    Parlamentnílisty.cz, 21. 12. 2017 Včera přišel do republiky výsledek vyšetřování dotačního problému od Evropského úřadu proti podvodům, OLAF. Vyšetřování okolo dotací pro farmu Čapí hnízdo je tak uzavřeno. Premiér Andrej Babiš odmítl informaci komentovat. Za posledních čtyřiadvacet hodin se veřejnost o obsahu výsledku nedozvěděla nic, i když jde o nejdůležitější politickou informaci. Prezident Miloš Zeman dnes v TV Barrandov zveřejnění výsledku přislíbil, kdy to bude, ale neuvedl. „Nechápu, proč tuto informaci už nemá veřejnost k dispozici,“ rozčiluje se komentátor Reflexu Karel Steigerwald. … více

  • Komentátor Steigerwald: Marx s Leninem se v hrobě stavějí na hlavu, jak čeští soudruzi podporují velkokapitalistu

    Parlamentnílisty.cz, 19. 11. 2017 Karel Marx a Vladimir Iljič Lenin se ve svých hrobech musejí stavět na hlavu, pokud vidí, co teď provádějí čeští komunisté, napsal Karel Steigerwald v komentáři pro server Reflex.cz. Pravověrní komunisté by přece měli důrazně vystupovat proti velkokapitálu a za internacionální spolupráci. A co dělají čeští komunisté? Chystají se ve vládě podepřít miliardáře Andreje Babiše (ANO) s radikálním nacionalistou Tomiem Okamurou v zádech. … více

  • Karel Steigerwald v Reflexu: Rusko je peklo. Člověk má pro něj cenu hadru na podlahu

    Parlamentnílisty.cz, 3. 6. 2017 Na jaře roku 2010 prožila polská společnost šok. Nejvyšší představitelé země včetně prezidenta Lecha Kaczynského zahynuli při letecké nehodě v ruském Smolensku. Poláci letěli do Ruska uctít 70. výročí sovětského masakru polských důstojníků za druhé světové války. Místo vzpomínání na Poláky pobité za druhé světové války prožila země další tragédii. … více