zavřít
Ivan Binar

prozaik, publicista

Věk:
74
Narození:
25. 6. 1942 , Boskovice, Československo
Znamení:
rak   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Váha:
přidej váhu
Barva očí:
přidej barvu očí
Barva vlasů:
přidej barvu vlasů
Postava:
přidej postavu
Národnost:
přidej národnost
Rasa:
přidej rasu
Náboženství:
přidej náboženství
Velikost bot:
přidej velikost bot
Velikost oblečení:
přidej velikost oblečení
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ivan Binar je známý prozaik a publicista Ivan Binar vystudoval češtinu, dějepis a výtvarnou výchovu na Pedagogickém institutu v Ostravě. Po absolvování vojenské služby v letech 1963 – 65 působil jako učitel na základní škole v Ostravě a jako pedagogický pracovník v Domě pionýrů a mládeže. Byl rovněž redaktorem časopisu Tramp. Jako herec se Ivan Binar podílel na divadelní adaptaci prózy Valentina Katajeva Syn pluku, v divadle Waterloo. Hra byla shledána jako pobuřující, Binar byl zatčen a odsouzen na 12 měsíců. Po návratu z vězení pracoval jako závozník, poté jako strojník v čističce odpadních vod. V lednu 1977 podepsal Ivan Binar Chartu 77 a byl nucen opustit republiku. Vystěhoval se do Rakouska, kde pracoval zpočátku ve Vídni jako restaurátor starožitností a jako tlumočník v uprchlickém táboře. Od roku 1983 žil Ivan Binar v Mnichově, kde působil jako redaktor stanice Svobodná Evropa. V současné době žije v Čechách a věnuje se literární činnosti a příležitostně publicistice. Dílo Ivana Binara: Sny v láhvi – 1962, debut v časopise Mladý svět, mikropovídka V 60. letech přispíval písňovými texty do Repertoáru malé scény a do Sešitů pro mladou literaturu. V 70. Letech psal do časopisů Kurýr a Sluníčko a v 80. letech do exilových periodik Svědectví a Právo lidu. Próza knižně: Knížka o tom, jak pan Bouda s cirkusem se světem loudá – 1969, knižní prvotina, povídky pro mládež. Jedná se o vyprávění, jehož realita se protíná s pohádkovým kouzlem. Kdo, co je pan Gabriel? – 1974, vyšlo v samizdatu. Novela, v níž je pan Gabriel označen za ďábla, proti němuž stojí prostí lidé. Rekonstrukce – 1978, vyšlo v samizdatu. Autobiografický román, v němž se autor vrací k událostem ve vězení. Rozprava v krabici – 1985, povídky, které odkazují k pohádkové tradici, jsou lyricko – groteskním dialogem dvou hlasů. Kytovna umění – 1988, prozaická koláž, která reflektuje autorův pobyt v rakouském exilu. Tři prózy z trezoru – soubor textů, který otevírá Den, kdy slétly vlaštovky – 1990 Fantaskní próza Jeníkova práce – 1996, v níž hlavní hrdina je vykonavatelem trestu smrti. V závěru příběhu se dovídá, že další rozsudek smrti je určen jemu. Ohrada – 1997, román, v němž se autor vrací do padesátých let. Ohrada je experimentem totalitní moci, která se rozhodne k izolaci obyvatel jednoho domu od okolního světa. Po čase je ohrada zbourána, ale lidé nezapomínají. Esej pro Petra S. – 1997 S kouzelníkem do světa – 1997, pro mládež Sedm kapitol ze života Václava Netušila, aneb s kolem kolem světa – 2000, román Divadelní hra: O hostu a rybě – 1969 Ivan Binar rovněž překládal, některá díla i s J. Binarovou. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ivan Binar je známý prozaik a publicista

Ivan Binar vystudoval češtinu, dějepis a výtvarnou výchovu na Pedagogickém institutu v Ostravě. Po absolvování vojenské služby v letech 1963 – 65 působil jako učitel na základní škole v Ostravě a jako pedagogický pracovník v Domě pionýrů a mládeže. Byl rovněž redaktorem časopisu Tramp.

Jako herec se Ivan Binar podílel na divadelní adaptaci prózy Valentina Katajeva Syn pluku, v divadle Waterloo. Hra byla shledána jako pobuřující, Binar byl zatčen a odsouzen na 12 měsíců. Po návratu z vězení pracoval jako závozník, poté jako strojník v čističce odpadních vod.

V lednu 1977 podepsal Ivan Binar Chartu 77 a byl nucen opustit republiku. Vystěhoval se do Rakouska, kde pracoval zpočátku ve Vídni jako restaurátor starožitností a jako tlumočník v uprchlickém táboře.

Od roku 1983 žil Ivan Binar v Mnichově, kde působil jako redaktor stanice Svobodná Evropa. V současné době žije v Čechách a věnuje se literární činnosti a příležitostně publicistice.

Dílo Ivana Binara:

Sny v láhvi – 1962, debut v časopise Mladý svět, mikropovídka

V 60. letech přispíval písňovými texty do Repertoáru malé scény a do Sešitů pro mladou literaturu. V 70. Letech psal do časopisů Kurýr a Sluníčko a v 80. letech do exilových periodik Svědectví a Právo lidu.

Próza knižně:
Knížka o tom, jak pan Bouda s cirkusem se světem loudá – 1969, knižní prvotina, povídky pro mládež. Jedná se o vyprávění, jehož realita se protíná s pohádkovým kouzlem.

Kdo, co je pan Gabriel? – 1974, vyšlo v samizdatu. Novela, v níž je pan Gabriel označen za ďábla, proti němuž stojí prostí lidé.

Rekonstrukce – 1978, vyšlo v samizdatu. Autobiografický román, v němž se autor vrací k událostem ve vězení.

Rozprava v krabici – 1985, povídky, které odkazují k pohádkové tradici, jsou lyricko – groteskním dialogem dvou hlasů.

Kytovna umění – 1988, prozaická koláž, která reflektuje autorův pobyt v rakouském exilu.

Tři prózy z trezoru – soubor textů, který otevírá
Den, kdy slétly vlaštovky – 1990

Fantaskní próza
Jeníkova práce – 1996, v níž hlavní hrdina je vykonavatelem trestu smrti. V závěru příběhu se dovídá, že další rozsudek smrti je určen jemu.

Ohrada – 1997, román, v němž se autor vrací do padesátých let. Ohrada je experimentem totalitní moci, která se rozhodne k izolaci obyvatel jednoho domu od okolního světa. Po čase je ohrada zbourána, ale lidé nezapomínají.

Esej pro Petra S. – 1997
S kouzelníkem do světa – 1997, pro mládež
Sedm kapitol ze života Václava Netušila, aneb s kolem kolem světa – 2000, román

Divadelní hra:
O hostu a rybě – 1969

Ivan Binar rovněž překládal, některá díla i s J. Binarovou.

Ivan Binar v Magazínu Osobnosti

 • Čeští literáti důrazně vyzvali Klause ať zanechá útoků na Václava Havla

  Čeští literáti důrazně vyzvali Klause ať zanechá útoků na Václava Havla

  13. 2. 2013 22:43 České centrum mezinárodního PEN klubu vyzvalo odcházejícího prezidenta Václava Klause, aby se zdržel útoků na svého předchůdce Václava Havla. Je právem intelektuála polemizovat s myšlenkami, mělo by se tak ale dít s úctou a noblesou, píšou osobnosti české kultury v otevřeném dopise. Prezident Klaus dnes výzvu nekomentoval. "Já o žádné nevím, to bych si musel přečíst," řekl večer.… více

 • I ten nejlepší prezident ti dá leda hovno, bylo přečteno. V Havlově knihovně se sešli Šiklová, Kocáb a muž ze Ztohoven

  Parlamentnílisty.cz, 8. 6. 2016 REPORTÁŽ „Nesvoboda není důvodem nic nedělat a skučet… Jestli chceš něco změnit, tak sebou pohni. Nečekej, až ti to přinesou na stříbrném tácku. I ten nejlepší, nejideálnější prezident ti dá leda hovno,“ říká jedna z nejznámějších členek punk rockové protestní skupiny Pussy Riot, studentka filozofie a politická aktivistka Naděžda Tolokonnikovová ve své knize Jak udělat revoluci s podtitulem Zápisky z trestanecké kolonie, která vychází v České republice. V Knihovně Václava Havla ji na počátku týdne představila řada známých osobností, pro které svoboda není jen prázdné slovo, mezi nimi i socioložka Jiřina Šiklová, režisérka Olga Sommerová, hudebník Michael Kocáb, Roman Týc z diverzně-umělecké skupiny Ztohoven, spisovatel Ivan Binar a další. … více

 • I ten nejlepší prezident ti dá leda hovno, bylo přečteno. V Havlově knihově se sešli Šiklová, Kocáb a muž ze Ztohoven

  Parlamentnílisty.cz, 8. 6. 2016 REPORTÁŽ „Nesvoboda není důvodem nic nedělat a skučet… Jestli chceš něco změnit, tak sebou pohni. Nečekej, až ti to přinesou na stříbrném tácku. I ten nejlepší, nejideálnější prezident ti dá leda hovno,“ říká jedna z nejznámějších členek punk rockové protestní skupiny Pussy Riot, studentka filozofie a politická aktivistka Naděžda Tolokonnikovová ve své knize Jak udělat revoluci s podtitulem Zápisky z trestanecké kolonie, která vychází v České republice. V Knihovně Václava Havla ji na počátku týdne představila řada známých osobností, pro které svoboda není jen prázdné slovo, mezi nimi i socioložka Jiřina Šiklová, režisérka Olga Sommerová, hudebník Michael Kocáb, Roman Týc z diverzně-umělecké skupiny Ztohoven, spisovatel Ivan Binar a další. … více

 • Biologický rasismus se mění v kulturní, varuje publicista Hvížďala. A Merkelová...

  Parlamentnílisty.cz, 13. 1. 2016 Spisovatel Ivan Binar, novinář a spisovatel Karel Hvížďala a komentátor Českého rozhlasu a někdejší redaktor Rádia Svobodná Evropa v Mnichově Radko Kubičko diskutovali ve středečních Událostech, komentářích České televize o Německu a uprchlících. Shodli se na tom, že Německo prochází složitou dobou, ale může ji zvládnout. Kancléřka Angela Merkelová pořád má tak vysokou podporu, že jí může závidět i Andrej Babiš (ANO). … více