zavřít
Ivan Binar

prozaik, publicista

Věk:
75
Narození:
25. 6. 1942 , Boskovice, Československo
Znamení:
rak   |  aktuální horoskop
Výška:
přidej výšku
Váha:
přidej váhu
Barva očí:
přidej barvu očí
Barva vlasů:
přidej barvu vlasů
Postava:
přidej postavu
Národnost:
přidej národnost
Rasa:
přidej rasu
Náboženství:
přidej náboženství
Velikost bot:
přidej velikost bot
Velikost oblečení:
přidej velikost oblečení
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

4 se líbí, 1 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Ivan Binar je známý prozaik a publicista Ivan Binar vystudoval češtinu, dějepis a výtvarnou výchovu na Pedagogickém institutu v Ostravě. Po absolvování vojenské služby v letech 1963 – 65 působil jako učitel na základní škole v Ostravě a jako pedagogický pracovník v Domě pionýrů a mládeže. Byl rovněž redaktorem časopisu Tramp. Jako herec se Ivan Binar podílel na divadelní adaptaci prózy Valentina Katajeva Syn pluku, v divadle Waterloo. Hra byla shledána jako pobuřující, Binar byl zatčen a odsouzen na 12 měsíců. Po návratu z vězení pracoval jako závozník, poté jako strojník v čističce odpadních vod. V lednu 1977 podepsal Ivan Binar Chartu 77 a byl nucen opustit republiku. Vystěhoval se do Rakouska, kde pracoval zpočátku ve Vídni jako restaurátor starožitností a jako tlumočník v uprchlickém táboře. Od roku 1983 žil Ivan Binar v Mnichově, kde působil jako redaktor stanice Svobodná Evropa. V současné době žije v Čechách a věnuje se literární činnosti a příležitostně publicistice. Dílo Ivana Binara: Sny v láhvi – 1962, debut v časopise Mladý svět, mikropovídka V 60. letech přispíval písňovými texty do Repertoáru malé scény a do Sešitů pro mladou literaturu. V 70. Letech psal do časopisů Kurýr a Sluníčko a v 80. letech do exilových periodik Svědectví a Právo lidu. Próza knižně: Knížka o tom, jak pan Bouda s cirkusem se světem loudá – 1969, knižní prvotina, povídky pro mládež. Jedná se o vyprávění, jehož realita se protíná s pohádkovým kouzlem. Kdo, co je pan Gabriel? – 1974, vyšlo v samizdatu. Novela, v níž je pan Gabriel označen za ďábla, proti němuž stojí prostí lidé. Rekonstrukce – 1978, vyšlo v samizdatu. Autobiografický román, v němž se autor vrací k událostem ve vězení. Rozprava v krabici – 1985, povídky, které odkazují k pohádkové tradici, jsou lyricko – groteskním dialogem dvou hlasů. Kytovna umění – 1988, prozaická koláž, která reflektuje autorův pobyt v rakouském exilu. Tři prózy z trezoru – soubor textů, který otevírá Den, kdy slétly vlaštovky – 1990 Fantaskní próza Jeníkova práce – 1996, v níž hlavní hrdina je vykonavatelem trestu smrti. V závěru příběhu se dovídá, že další rozsudek smrti je určen jemu. Ohrada – 1997, román, v němž se autor vrací do padesátých let. Ohrada je experimentem totalitní moci, která se rozhodne k izolaci obyvatel jednoho domu od okolního světa. Po čase je ohrada zbourána, ale lidé nezapomínají. Esej pro Petra S. – 1997 S kouzelníkem do světa – 1997, pro mládež Sedm kapitol ze života Václava Netušila, aneb s kolem kolem světa – 2000, román Divadelní hra: O hostu a rybě – 1969 Ivan Binar rovněž překládal, některá díla i s J. Binarovou. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Ivan Binar je známý prozaik a publicista

Ivan Binar vystudoval češtinu, dějepis a výtvarnou výchovu na Pedagogickém institutu v Ostravě. Po absolvování vojenské služby v letech 1963 – 65 působil jako učitel na základní škole v Ostravě a jako pedagogický pracovník v Domě pionýrů a mládeže. Byl rovněž redaktorem časopisu Tramp.

Jako herec se Ivan Binar podílel na divadelní adaptaci prózy Valentina Katajeva Syn pluku, v divadle Waterloo. Hra byla shledána jako pobuřující, Binar byl zatčen a odsouzen na 12 měsíců. Po návratu z vězení pracoval jako závozník, poté jako strojník v čističce odpadních vod.

V lednu 1977 podepsal Ivan Binar Chartu 77 a byl nucen opustit republiku. Vystěhoval se do Rakouska, kde pracoval zpočátku ve Vídni jako restaurátor starožitností a jako tlumočník v uprchlickém táboře.

Od roku 1983 žil Ivan Binar v Mnichově, kde působil jako redaktor stanice Svobodná Evropa. V současné době žije v Čechách a věnuje se literární činnosti a příležitostně publicistice.

Dílo Ivana Binara:

Sny v láhvi – 1962, debut v časopise Mladý svět, mikropovídka

V 60. letech přispíval písňovými texty do Repertoáru malé scény a do Sešitů pro mladou literaturu. V 70. Letech psal do časopisů Kurýr a Sluníčko a v 80. letech do exilových periodik Svědectví a Právo lidu.

Próza knižně:
Knížka o tom, jak pan Bouda s cirkusem se světem loudá – 1969, knižní prvotina, povídky pro mládež. Jedná se o vyprávění, jehož realita se protíná s pohádkovým kouzlem.

Kdo, co je pan Gabriel? – 1974, vyšlo v samizdatu. Novela, v níž je pan Gabriel označen za ďábla, proti němuž stojí prostí lidé.

Rekonstrukce – 1978, vyšlo v samizdatu. Autobiografický román, v němž se autor vrací k událostem ve vězení.

Rozprava v krabici – 1985, povídky, které odkazují k pohádkové tradici, jsou lyricko – groteskním dialogem dvou hlasů.

Kytovna umění – 1988, prozaická koláž, která reflektuje autorův pobyt v rakouském exilu.

Tři prózy z trezoru – soubor textů, který otevírá
Den, kdy slétly vlaštovky – 1990

Fantaskní próza
Jeníkova práce – 1996, v níž hlavní hrdina je vykonavatelem trestu smrti. V závěru příběhu se dovídá, že další rozsudek smrti je určen jemu.

Ohrada – 1997, román, v němž se autor vrací do padesátých let. Ohrada je experimentem totalitní moci, která se rozhodne k izolaci obyvatel jednoho domu od okolního světa. Po čase je ohrada zbourána, ale lidé nezapomínají.

Esej pro Petra S. – 1997
S kouzelníkem do světa – 1997, pro mládež
Sedm kapitol ze života Václava Netušila, aneb s kolem kolem světa – 2000, román

Divadelní hra:
O hostu a rybě – 1969

Ivan Binar rovněž překládal, některá díla i s J. Binarovou.

Ivan Binar v Magazínu Osobnosti

 • Čeští literáti důrazně vyzvali Klause ať zanechá útoků na Václava Havla

  Čeští literáti důrazně vyzvali Klause ať zanechá útoků na Václava Havla

  13. 2. 2013 22:43 České centrum mezinárodního PEN klubu vyzvalo odcházejícího prezidenta Václava Klause, aby se zdržel útoků na svého předchůdce Václava Havla. Je právem intelektuála polemizovat s myšlenkami, mělo by se tak ale dít s úctou a noblesou, píšou osobnosti české kultury v otevřeném dopise. Prezident Klaus dnes výzvu nekomentoval. "Já o žádné nevím, to bych si musel přečíst," řekl večer.… více

 • Český PEN klub kritizuje Zemana za jednání vůči Sobotkovi

  Parlamentnílisty.cz, 11. 5. 2017 Obecné povědomí o lidské slušnosti i míře vkusu snižují podle Českého centra Mezinárodního PEN klubu dnešní představitelé českého státu. Spisovatelé, vydavatelé, překladatelé, publicisté, literární vědci i kritici sdružení v centru to dnes ve svém prohlášení zaslali ČTK. Jiří Dědeček, Ivan Klíma, Jiřina Šiklová, Ivan Binar nebo Radkin Honzák uvedli, že s neklidem sledují narůstající hrubnutí politické kultury a veřejného života v naší zemi. … více

 • Putin je silná značka, shodli se přední čeští marketingoví odborníci

  Parlamentnílisty.cz, 21. 11. 2016 Vladimir Putin je silná značka. Shodli se na tom přední čeští marketingoví odborníci Jiří Mikeš, Jitka Vysekalová a Ivan Binar. Ti hodnotili z marketingového hlediska dokument Prezident, jehož třetí díl odvysílá TV Kinosvět v úterý 22. listopadu a zopakuje ho v lednu příštího roku. … více

 • I ten nejlepší prezident ti dá leda hovno, bylo přečteno. V Havlově knihovně se sešli Šiklová, Kocáb a muž ze Ztohoven

  Parlamentnílisty.cz, 8. 6. 2016 REPORTÁŽ „Nesvoboda není důvodem nic nedělat a skučet… Jestli chceš něco změnit, tak sebou pohni. Nečekej, až ti to přinesou na stříbrném tácku. I ten nejlepší, nejideálnější prezident ti dá leda hovno,“ říká jedna z nejznámějších členek punk rockové protestní skupiny Pussy Riot, studentka filozofie a politická aktivistka Naděžda Tolokonnikovová ve své knize Jak udělat revoluci s podtitulem Zápisky z trestanecké kolonie, která vychází v České republice. V Knihovně Václava Havla ji na počátku týdne představila řada známých osobností, pro které svoboda není jen prázdné slovo, mezi nimi i socioložka Jiřina Šiklová, režisérka Olga Sommerová, hudebník Michael Kocáb, Roman Týc z diverzně-umělecké skupiny Ztohoven, spisovatel Ivan Binar a další. … více