zavřít
Vasilij Makarévič Šukšin

herec, scénárista, prozaik

Narození:
25. 7. 1929 , Srostky v Aljašském kraji , Sovětský svaz
Úmrtí:
2. 10. 1974  ve věku 45 let,  Kletskaja u Volgogradu, Sovětský svaz  †
Znamení:
lev  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

2 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Vasilij Makarovič Šukšin byl ruský prozaik, scenárista, herec a režisér. Vasilij M. Šukšin se narodil v chudé rolnické rodině. Již od patnácti let pracoval v různých zaměstnáních, později studoval na Kinematografickém institutu v Moskvě. Filmové a literární tvorbě se věnoval od šedesátých let. V. M. Šukšin zemřel na srdeční selhání při natáčení filmu podle románu Michaila Alexandroviče Šolochova - Bojovali za vlast. Dílo Vasilije M. Šukšina: Pro tvorbu Vasilie M. Šukšina je charakteristické propojení filmového umění a literatury. Natočil řadu filmů podle vlastních scénářů, byl nejen scenáristou, ale i režisérem a hercem ve hrách: Žije takový chlapík Třesky – plesky Podivní lidé Váš syn a bratr Červená kalina Próza: Těžištěm literární Šukšinovy tvorby jsou povídky. Zajímavé jsou především studiemi podivínů, lidí svérázných názorů a způsobu života. Vesničané – 1963, sbírka povídek o odchodu vesničanů do měst a jejich adaptaci v nových podmínkách. V dalších povídkových souborech vyjadřuje pochopení pro slabosti a nelehký osud svých nenápadných hrdinů: Krajané – 1970 Charakteři – 1973 Rozprávky za měsíčního svitu – 1974 Červená kalina – 1974. Povídka byla zpočátku bez velkého zájmu publikovaná časopisecky. Na základě filmového zpracování, ve kterém hráli hlavní role Šukšin a jeho žena, vyvolala velký ohlas a film získal mezinárodní proslulos a inicioval i zájem o další autorovu literární tvorbu. Červená kalina je příběhem recidivisty Semjona Prokudina, přezdívaného Smůla. Po propuštění z vězení se snaží o nový život v návratu k půdě a poctivé práci. Smrt jej však zasáhne z rukou dřívějších parťáků, kteří nepřijali jeho snahu o postivý život. Satiricky jsou zaměřena díla: Energičtí lidé – 1974 Zorný úhel – 1974 Než kohout třikrát zakokrhá – 1975 Šukšin je rovněž autorem řady publicistických statí, hlavně z oblasti estetiky a etiky. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Vasilij Makarovič Šukšin byl ruský prozaik, scenárista, herec a režisér.

Vasilij M. Šukšin se narodil v chudé rolnické rodině. Již od patnácti let pracoval v různých zaměstnáních, později studoval na Kinematografickém institutu v Moskvě. Filmové a literární tvorbě se věnoval od šedesátých let.

V. M. Šukšin zemřel na srdeční selhání při natáčení filmu podle románu Michaila Alexandroviče Šolochova - Bojovali za vlast.

Dílo Vasilije M. Šukšina:

Pro tvorbu Vasilie M. Šukšina je charakteristické propojení filmového umění a literatury.
Natočil řadu filmů podle vlastních scénářů, byl nejen scenáristou, ale i režisérem a hercem ve hrách:

Žije takový chlapík
Třesky – plesky
Podivní lidé
Váš syn a bratr
Červená kalina


Próza:
Těžištěm literární Šukšinovy tvorby jsou povídky. Zajímavé jsou především studiemi podivínů, lidí svérázných názorů a způsobu života.

Vesničané – 1963, sbírka povídek o odchodu vesničanů do měst a jejich adaptaci v nových podmínkách.

V dalších povídkových souborech vyjadřuje pochopení pro slabosti a nelehký osud svých nenápadných hrdinů:
Krajané – 1970
Charakteři – 1973
Rozprávky za měsíčního svitu – 1974

Červená kalina – 1974. Povídka byla zpočátku bez velkého zájmu publikovaná časopisecky. Na základě filmového zpracování, ve kterém hráli hlavní role Šukšin a jeho žena, vyvolala velký ohlas a film získal mezinárodní proslulos a inicioval i zájem o další autorovu literární tvorbu. Červená kalina je příběhem recidivisty Semjona Prokudina, přezdívaného Smůla. Po propuštění z vězení se snaží o nový život v návratu k půdě a poctivé práci. Smrt jej však zasáhne z rukou dřívějších parťáků, kteří nepřijali jeho snahu o postivý život.

Satiricky jsou zaměřena díla:
Energičtí lidé – 1974
Zorný úhel – 1974
Než kohout třikrát zakokrhá – 1975

Šukšin je rovněž autorem řady publicistických statí, hlavně z oblasti estetiky a etiky.