zavřít
Miroslav Skála

dramatik, romanopisec a humorista

Narození:
6. 4. 1924 , Brno
Úmrtí:
24. 2. 1989  ve věku 64 let,  Brno  †
Znamení:
beran  
Výška:
přidej výšku
Váha:
přidej váhu
Barva očí:
přidej barvu očí
Barva vlasů:
přidej barvu vlasů
Postava:
přidej postavu
Národnost:
přidej národnost
Rasa:
přidej rasu
Náboženství:
přidej náboženství
Velikost bot:
přidej velikost bot
Velikost oblečení:
přidej velikost oblečení
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Miroslav Skála byl prozaik a dramatik, autor satirických her a humoristicko - satirické prózy. Miroslav Skála byl za 2. světové války totálně nasazen do hnědouhelných dolů. Po válce vystudoval Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obory čeština, ruština a divadelní věda. V roce 1954 působil jako redaktor Čs. rozhlasu v Brně. Miroslav Skála se podílel na založení satirického divadla Večerní Brno. Stal se jeho kmenovým autorem, psal satirické hry na aktuální témata i kabaretní pásma. Po nervovém onemocnění odešel Miroslav Skála v roce 1963 do invalidního důchodu. Život ukončil sebevraždou. Dílo Miroslava Skály: Hry: Skálovy hry (některé se spoluautory ) představovaly v šedesátých letech inteligentní a vlídně ironický humor a posílení nezaměnitelného profilu Večerního Brna: Pozor, zlý pes Anděl na střeše Drak je drak Angličan na rožni Próza: Svatební cesta do Jiljí - 1972, rozverný příběh o předsvatební cestě dvou budoucích životních partnerů, která měla přispět ke vzájemnému poznávání.Kniha se dočkala i filmového zpracování. Cesta kolem mé hlavy za 40 dnů - 1979, novela je situována do psychiatrické léčebny Uvěřitelné příhody doktora Papula - 1981, ztřeštěné příběhy fiktivního řeckého filozofa Papulidese. Autor v této volné trilogii dal průchod volnému, nespoutanému situačnímu humoru. V dalších prózách s nadčasovými tématy užívá Skála symbiózu satiry, prvků sci - fi i parodie: Holubník na odvrácené straně Měsíce - 1984 Tamtudy - 1986 …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Miroslav Skála byl prozaik a dramatik, autor satirických her a humoristicko - satirické prózy.

Miroslav Skála byl za 2. světové války totálně nasazen do hnědouhelných dolů. Po válce vystudoval Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obory čeština, ruština a divadelní věda. V roce 1954 působil jako redaktor Čs. rozhlasu v Brně.

Miroslav Skála se podílel na založení satirického divadla Večerní Brno. Stal se jeho kmenovým autorem, psal satirické hry na aktuální témata i kabaretní pásma.

Po nervovém onemocnění odešel Miroslav Skála v roce 1963 do invalidního důchodu. Život ukončil sebevraždou.

Dílo Miroslava Skály:

Hry:
Skálovy hry (některé se spoluautory ) představovaly v šedesátých letech inteligentní a vlídně ironický humor a posílení nezaměnitelného profilu Večerního Brna:

Pozor, zlý pes
Anděl na střeše
Drak je drak
Angličan na rožni


Próza:

Svatební cesta do Jiljí - 1972, rozverný příběh o předsvatební cestě dvou budoucích životních partnerů, která měla přispět ke vzájemnému poznávání.Kniha se dočkala i filmového zpracování.

Cesta kolem mé hlavy za 40 dnů - 1979, novela je situována do psychiatrické léčebny

Uvěřitelné příhody doktora Papula - 1981, ztřeštěné příběhy fiktivního řeckého filozofa Papulidese. Autor v této volné trilogii dal průchod volnému, nespoutanému situačnímu humoru.

V dalších prózách s nadčasovými tématy užívá Skála symbiózu satiry, prvků sci - fi i parodie:
Holubník na odvrácené straně Měsíce - 1984
Tamtudy - 1986

  • Filip začal sjezd zostra: Za Nečasovy vlády po nás šli a sledovali nás

    Parlamentnílisty.cz, 14. 5. 2016 Předsedu KSČM Vojtěcha Filipa čeká v sobotu a neděli v Praze nejtěžší stranický sjezd od roku 2005, kdy v čele strany vystřídal Miroslava Grebeníčka, tvrdí server Aktuálně.cz. Filip totiž v boji o předsednické křeslo má dva protivníky, oba výrazné kritiky jeho nepříliš revolučního vedení strany – Ivana Hrůzu a Josefa Skálu. … více