zavřít
Miguel Y Saavedra Cervantes

prozaik, romantik

Narození:
29. 9. 1547 , Alcalá de Henares, Španělsko
Úmrtí:
23. 4. 1616  ve věku 68 let,  Madrid, Španělsko  †
Znamení:
váhy  
Výška:
přidej výšku
Váha:
přidej váhu
Barva očí:
přidej barvu očí
Barva vlasů:
přidej barvu vlasů
Postava:
přidej postavu
Národnost:
přidej národnost
Rasa:
přidej rasu
Náboženství:
přidej náboženství
Velikost bot:
přidej velikost bot
Velikost oblečení:
přidej velikost oblečení
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

3 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Cenvantes Y Saavedra Miguel byl španělský renesanční spisovatel. Miguel Cervantes se narodil v chudé rodině. Jeho otec byl ranhojičem. Cervantesův život nebyl lehký. Provázely ho bída a smůla. V roce 1569 odjel do Itálie a vstoupil do armády. V námořní bitvě u Lepanta přišel o levou ruku. Při návratu byla jeho loď přepadena piráty. Cervantes byl odvlečen do zajetí v Alžíru na dlouhých pět let. Po zaplacení výkupného se Miguel Cervantes vrátil do vlasti, ale obtížně sháněl práci. Byl vězněn pro dluhy a pro podezření z vraždy, vyloučen z církve. Poslední léta svého života žil Miguel Cervantes v Madridu. Dílo Miguela Cervantese: Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha - I. 1605, II. 1615, román. Hrdina románu, rytíř smutné postavy, je postavou zárkomickou i tragickou. Je nadčasovým typem fantasty, který je ochoten kdykoli bojovat za vysněné přeludy, ale i za člověka, připraveného bojovat za právo a pravdu. Ve spojení se sluhou Sancho Panzou, představitelem zdravého rozumu, vytvářejí párového hrdinu se střetáváním ideálu - iluze - snu s realitou. Smysl a význam románu je zkoumán po staletí v celém literárním světě. Don Quijote patří k nejvydávanějším knihám na světě. Inspiroval řadu umělců k hudebnímu, divadelnímu, filmovému i výtvarnému zpracování. Galatea - 1585, román Strasti Persilovy a Sigismundiny - 1617, román Příkladné novely - 1613, sbírka dvanácti novel., španělská obdoba italské renesanční novely.Jde o vynikající dílo z vrcholného autorova období. Drama: Cervantes se uplatnil i jako dramatik. Dramata jsou obvykle psané prózou, plné humoru a mravoličných sentencí. tragédie: Numancie - 1584 Život v Alžíru komedie: Lišák Pedro Alžírské lázně mezihry: Bdělý strážce Zázračné divadlo Žárlivý stařík …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Cenvantes Y Saavedra Miguel byl španělský renesanční spisovatel.

Miguel Cervantes se narodil v chudé rodině. Jeho otec byl ranhojičem. Cervantesův život nebyl lehký. Provázely ho bída a smůla. V roce 1569 odjel do Itálie a vstoupil do armády. V námořní bitvě u Lepanta přišel o levou ruku. Při návratu byla jeho loď přepadena piráty. Cervantes byl odvlečen do zajetí v Alžíru na dlouhých pět let.

Po zaplacení výkupného se Miguel Cervantes vrátil do vlasti, ale obtížně sháněl práci. Byl vězněn pro dluhy a pro podezření z vraždy, vyloučen z církve.

Poslední léta svého života žil Miguel Cervantes v Madridu.

Dílo Miguela Cervantese:

Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha - I. 1605, II. 1615, román. Hrdina románu, rytíř smutné postavy, je postavou zárkomickou i tragickou. Je nadčasovým typem fantasty, který je ochoten kdykoli bojovat za vysněné přeludy, ale i za člověka, připraveného bojovat za právo a pravdu. Ve spojení se sluhou Sancho Panzou, představitelem zdravého rozumu, vytvářejí párového hrdinu se střetáváním ideálu - iluze - snu s realitou. Smysl a význam románu je zkoumán po staletí v celém literárním světě. Don Quijote patří k nejvydávanějším knihám na světě. Inspiroval řadu umělců k hudebnímu, divadelnímu, filmovému i výtvarnému zpracování.

Galatea - 1585, román
Strasti Persilovy a Sigismundiny - 1617, román

Příkladné novely - 1613, sbírka dvanácti novel., španělská obdoba italské renesanční novely.Jde o vynikající dílo z vrcholného autorova období.

Drama:
Cervantes se uplatnil i jako dramatik. Dramata jsou obvykle psané prózou, plné humoru a mravoličných sentencí.

tragédie:
Numancie - 1584
Život v Alžíru

komedie:
Lišák Pedro
Alžírské lázně


mezihry:
Bdělý strážce
Zázračné divadlo
Žárlivý stařík