zavřít
Luis Sepúlveda

spisovatel, novinář, filmový tvůrce

Věk:
69
Narození:
1949 , Ovalle, Chile
Znamení:
-
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

0 se líbí, 0 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

Luis Sepúlveda je spisovatel, novinář a filmový tvůrce. Luis Sepúlveda vydal mnoho knih, povídek, románů i novinářských kronik. Jeho dílo je přeloženo do více než čtyřiceti jazyků. Za svoji literární a filmovou tvorbu získal mnohá mezinárodní ocenění, např. cenu Casa de Las Américas, Gabriely Mistralové za poezii, Mezinárodní cenu Grinzane Cavour, France Culture Etranger, Tigre Juan, Enno Flaiano. Od roku 1997 žije Luis Sepúlveda v Gijónu ve španělské Asturii. Zde je také zakladatelem a ředitelem Salonu iberoamerické knihy, který se koná každý rok druhý týden v květnu. Dílo Luise Sepúlvedy, které bylo přeloženo do češtiny: Romány: Stařec, který četl milostné romány Sbohem, pampo O rackovi a kočce, která ho naučila létat Deník sentimentálního zabijáka Nejhorší pohádky bratří Grimmů - napsal spolu s uruguayským spisovatelem Mariem Delgadem Aparainem. Patagonský expres - cestopis Ve filmu realizoval též svá dvě díla: Stařec, který četl milostné romány O rackovi a kočce, která ho naučila létat V Řecku, Itálii a Francii vznikly krátké filmy podle jeho povídky - Café. Luis Sepúlveda je scénáristou a režisérem filmu Nowhere. Za krátký dokumentární film Corazón verde (Zelené srdce) získal cenu za nejlepší dokument na festivalu v Benátkách v roce 2003. Luis Sepúlveda byl čestným hostem 14. mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu "Svět knihy Praha", ve dnech 24. - 27. 4. 2008. …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

Luis Sepúlveda je spisovatel, novinář a filmový tvůrce.

Luis Sepúlveda vydal mnoho knih, povídek, románů i novinářských kronik. Jeho dílo je přeloženo do více než čtyřiceti jazyků. Za svoji literární a filmovou tvorbu získal mnohá mezinárodní ocenění, např. cenu Casa de Las Américas, Gabriely Mistralové za poezii, Mezinárodní cenu Grinzane Cavour, France Culture Etranger, Tigre Juan, Enno Flaiano.

Od roku 1997 žije Luis Sepúlveda v Gijónu ve španělské Asturii. Zde je také zakladatelem a ředitelem Salonu iberoamerické knihy, který se koná každý rok druhý týden v květnu.

Dílo Luise Sepúlvedy, které bylo přeloženo do češtiny:

Romány:
Stařec, který četl milostné romány
Sbohem, pampo
O rackovi a kočce, která ho naučila létat
Deník sentimentálního zabijáka

Nejhorší pohádky bratří Grimmů
- napsal spolu s uruguayským spisovatelem Mariem Delgadem Aparainem.

Patagonský expres - cestopis

Ve filmu realizoval též svá dvě díla:
Stařec, který četl milostné romány
O rackovi a kočce, která ho naučila létat


V Řecku, Itálii a Francii vznikly krátké filmy podle jeho povídky - Café.

Luis Sepúlveda je scénáristou a režisérem filmu Nowhere.

Za krátký dokumentární film Corazón verde (Zelené srdce) získal cenu za nejlepší dokument na festivalu v Benátkách v roce 2003.

Luis Sepúlveda byl čestným hostem 14. mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu "Svět knihy Praha", ve dnech 24. - 27. 4. 2008.

Události – Luis Sepúlveda

| celý kalendář
  • 70. narozeniny