zavřít
Josef Krasoslav Chmelenský

básník

Narození:
7. 8. 1800 , Bavorov
Úmrtí:
Přidej datum úmrtí  †
Znamení:
lev  
Výška:
přidej výšku
Hodnotit:
Líbí Nelíbí

1 se líbí, 2 se nelíbí

ODEBÍRAT NOVINKY O TÉTO OSOBNOSTI

JUDr. Josef Krasoslav Chmelenský byl český básník (pokračovatel Čelakovského) a literární, divadelní i hudební kritik. Vydával sborníky písní, které přinášely vedle textů i melodie (Kytka, Věnec ze zpěvů vlasteneckých). Mnohé z těchto písní znárodněly. Sborníky sehrály svou úlohu při vznikajícím společenském českém životě. Chmelenský měl spolupracovníky z řad českých skladatelů, stal se i libretistou prvních českých oper, jež složil František Škroup (Dráteník, Oldřich a Božena, Libušin sňatek). Dílo Josefa Krasoslava Chmelenského sborníky písní: - Kytka - Věnec ze zpěvů vlasteneckých libreta k operám: - Dráteník - Oldřich a Božena - Libušin sňatek …zobrazit celý životopis

Upravit životopis

Životopis

JUDr. Josef Krasoslav Chmelenský byl český básník (pokračovatel Čelakovského) a literární, divadelní i hudební kritik. Vydával sborníky písní, které přinášely vedle textů i melodie (Kytka, Věnec ze zpěvů vlasteneckých). Mnohé z těchto písní znárodněly. Sborníky sehrály svou úlohu při vznikajícím společenském českém životě.

Chmelenský měl spolupracovníky z řad českých skladatelů, stal se i libretistou prvních českých oper, jež složil František Škroup (Dráteník, Oldřich a Božena, Libušin sňatek).

Dílo Josefa Krasoslava Chmelenského

sborníky písní:
- Kytka
- Věnec ze zpěvů vlasteneckých

libreta k operám:
- Dráteník
- Oldřich a Božena
- Libušin sňatek